نمکی بر همکاری پاکستان با دانشگاه‌های علوم پزشکی استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد

تهران- ایرنا- وزیر بهداشت گفت: ضرورت دارد که کشور پاکستان با دانشگاه‌های علوم پزشکی زابل، زاهدان و ایرانشهر همکاری کرده و مراودات نزدیک‌تری داشته باشد، زیرا این دانشگاه‌ها به عنوان استان‌های همجوار پاکستان در اجرای برنامه‌های مشترک دو کشور بسیار تاثیرگذار هستند.

به گزارش وزارت بهداشت، سعید نمکی روز شنبه در دیدار با الله بخش ملک، قائم مقام وزیر بهداشت پاکستان افزود: مسائل بهداشتی و درمانی کشور پاکستان برای ما بسیار حائز اهمیت است. زیرا علاوه بر ارتباطات دوستانه دو کشور ایران و پاکستان، در زمینه کنترل بیماری ها و گسترش زیرساخت های سلامت نیز می توانیم بر یکدیگر تاثیر زیادی بگذاریم. از حدود ۳۰ سال قبل که معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم با همراهی همکارم دکتر آسایی، در زمینه کنترل بیماری مالاریا با همکاری کشور پاکستان تجربه خوبی رقم خورد. در این کار مشترک توانستیم ضربه بزرگی را به رشد بیماری مالاریا در منطقه بزنیم. این موفقیت در مورد بیماری های مشترک انسان و دام، فلج اطفال و بعضی از بیماری های عفونی و غیرعفونی دیگر نیز حاصل شد.

وزیر بهداشت بیان کرد: در حاشیه نشست ژنو با دکتر ظفرمیرزا، وزیر بهداشت کشور پاکستان جلسات خوبی داشتیم. وجود دکتر آسایی نیز به عنوان نماینده سازمان بهداشت جهانی که سالها در پاکستان زیسته و مشاور عالی من در امور بهداشتی است و همچنین آشنایی و اشراف همکارانم در زمینه مسائل بهداشتی کشور پاکستان می تواند در راستای همکاری های دوجانبه راهگشا باشد.

نمکی ادامه داد: این آمادگی را داریم که در انتقال تجارب‌مان در توسعه نظام مراقبت های اولیه بهداشتی و خدمات بهداشتی اولیه در پاکستان و همچنین پوشش همگانی سلامت به عنوان کشوری که این تجربه را در منطقه داراست، گام برداریم. همچنین در اولین فرصت به کشور پاکستان آمده و در مورد همکاری های دوجانبه بیشتر مذاکره خواهیم کرد.

بهترین راه رسیدن به پوشش همگانی سلامت، استقرار مراقبت‌های اولیه بهداشتی است

وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران دارای تجربه بسیار طولانی در زمینه استقرار مراقبت های اولیه بهداشتی است. بهترین راه برای رسیدن به پوشش همگانی سلامت نیز استقرار نظام مراقبت های اولیه بهداشتی است. بنابراین آمادگی داریم به کشور دوست و برادرمان در زمینه تکمیل نظام مراقبت های اولیه بهداشتی در پاکستان کمک کنیم.

وی افزود: از همکاری وزارت بهداشت پاکستان با دانشگاه های علوم پزشکی تبریز و مشهد نیز استقبال می کنم.

ایجاد آزمایشگاه‌های بین مرزی

نمکی بیان کرد: با دکتر ظفرمیرزا در مورد ایجاد آزمایشگاه های بین مرزی برای کنترل و ایستگاه های قرنطینه صحبت کردیم که بتوان روی بیماری های عفونی و بیماری های مشترک انسان و دام، برنامه های مشترکی اجرایی کنیم.

وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران درباره همکاری های دو کشور در حوزه درمان نیز گفت: در زمینه مسائل درمانی نیز می توان همکاری کرد. زیرا در حال حاضر بخش های تخصصی و فوق تخصصی درمانی زیادی در کشور ما ایجاد شده است.

علاقه مندی پاکستان برای همکاری با ایران در حوزه آموزش پزشکی

الله بخش ملک، قائم مقام وزارت بهداشت پاکستان نیز با اشاره به مناسبات عمیق دو کشور ایران و پاکستان اظهار داشت: تجربه ایران در زمینه استقرار نظام مراقبت های اولیه بهداشتی و پوشش همگانی سلامت برای ما جذابیت زیادی دارد. همچنین ایران در زمینه آموزش و پژوهش در زمینه علوم پزشکی نیز پیشرفت های خوبی داشته که علاقه مند هستیم در این زمینه نیز با روش ها و مدل های شما بیشتر آشنا شویم.

وی افزود: کشور پاکستان مایل است که در زمینه توسعه زیرساخت ها در حوزه سلامت با کشور ایران همکاری بیشتری داشته باشد.

ملک با اشاره به بازدید اخیرش از دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: در بازدید از دانشگاه علوم پزشکی مشهد فرصت ها را بررسی کردیم و علاقه مند هستیم که با این دانشگاه به دلیل زیارتی بودن آن همکاری و تعامل بیشتری داشته باشیم. البته نقطه ایده آل آنجاست که بتوانیم با تمام دانشگاه های علوم پزشکی ایران ارتباط برقرار کنیم و از ظرفیت سایر بخش ها نیز بهره ببریم.

الله بخش ملک، قائم مقام وزارت بهداشت پاکستان در سفر به ایران از دانشگاه علوم پزشکی مشهد بازدید کرده و بازدید از دیگر دانشگاه ها از جمله دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز از جمله برنامه های این سفر خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =