بررسی تحولات اقتصادی بازار از نگاه اتاق بازرگانی تهران

تهران- ایرنا- اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی تهران ضمن ارایه داده های آماری هفت ماهه امسال نسبت به دوره مشابه پارسال در زمینه ارز، سکه، واحد مسکونی در شهر تهران، سهام معامله شده و شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی کل کشور ( نرخ تورم ) را بررسی کرده است.

براساس این گزارش، میانگین نرخ دلار در بازار آزاد شهر تهران هم تا مهر سال گذشته ۹۷۰۰ تومان بود که تا مهر امسال به ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان رسیدو طبق این گزارش درصد تغییر میانگین نرخ دلار در شهر تهران ۳۱.۲ درصد رشد داشته است.

برپایه این بررسی، افزایش قیمت در یورو به اندازه دلار نبوده و میانگین نرخ یورو در بازار آزاد شهر تهران در هفت ماه ابتدایی پارسال ۱۱ هزار و ۳۰۰  تومان بود که در هفت ماه امسال ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان فروخته شد. درصد تغییر میانگین نرخ یورو ۲۶.۲ درصد را نشان می دهد.

محاسبات انجام شده در این گزارش حاکی است، میانگین نرخ سکه طرح قدیم در هفت ماه منتهی به مهر پارسال برابر با ۲.۹ میلیون تومان بود که در هفت ماه ابتدایی امسال به ۴.۳ میلیون تومان رسید و به این ترتیب درصد تغییر در میانگین نرخ سکه طرح قدیم ۴۷.۶ درصدثبت شد.

وضعیت مسکن هم در این ارزیابی مورد رصد قرار گرفته و براساس گزارش معاونت اقتصادی اتاق تهران، بهای هر متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران تا مهرماه سال ۹۷ برابر با هفت میلیون تومان بود که در هفت ماه امسال به رقم  ۱۲.۷ میلیون تومان رسیده است و درصد تغییر در قیمت هر مترمربع واحد مسکونی تهران رشد ۸۱.۳ درصدی را ثبت کرده است.

افزایش ارقام در بازار سرمایه نوید وضعیت بهتر

گزارش اتاق تهران در بخش بازار سرمایه آورده است، بین اعدادی که مدام دم از افزایش می زند، احتمالا رقم بالای بازار سرمایه، نوید وضعیت بهتر را می دهد.

شاخص ارزش سهام معامله شده در بازار سهام در هفت ماهه منتهی به مهر در سال گذشته رقم ۲۵۵.۴ بوده که در هفت ماه امسال به ۵۸۶.۲ رسید و رشد ۱۲۹.۵ درصدی را رقم زد.

شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی 

براساس این گزارش، شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی کل کشور که همان نرخ تورم را نشان می دهد، در هفت ماه سال ۹۸ نسبت به هفت ماه سال ۹۷ رشد ۴۳.۱ درصدی را ثبت کرد و بیشترین تورم برای خانوارهای روستایی بوده و طبق این گزارش، تورم خانوارهای روستایی در سال هفت ماه امسال به  ۴۷.۹ درصد رسید که نسبت به هفت ماه ابتدایی  سال گذشته رشد داشته است. در حالی که این رقم برای خانوارهای شهری ۴۲.۲ درصد بود.

اتاق بازرگانی تهران در این گزارش افزوده است، خلاصه وضعیت قیمت در بازارها در دوره هفت ماهه امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته وضعیت معناداری را نشان نمی دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =