معاون دبیرکل حزب الله: بحران مالی همه ی طوایف لبنان را در بر گرفته است

بیروت – ایرنا – «شیخ نعیم قاسم » معاون دبیرکل حزب الله لبنان امروز شنبه گفت: بحران مالی و سقوط اقتصادی همه ی طایفه های لبنان را در برگرفته و بخاطر کاهش ارزش پول ملی همه ی مردم در رنج و سختی هستند.

به گزارش خبرگزاری ملی لبنان وی در گفت وگو با رادیو بی بی سی انگلیس افزود: نمی توانیم بپذیریم که کارها به این شکل پیش برود و بارها درخواست تسریع در تشکیل دولت برای جلوگیری از سقوط بیشتر ارزش پول ملی (لیره لبنان) مطرح کرده ایم.

ظرف روزهای گذشته ارزش لیره واحد پول ملی لبنان در مقابل دلار آمریکا به شدت کاهش یافت و امروز هر دلار ، معادل 2 هزار و 400 لیره در صرافی های بیروت مبادله شد. این در حالی است که ظرف 30 سال گذشته نرخ هر دلار برابر یکهزار و 500 لیره و ثابت مانده بود.

نعیم قاسم  با تاکید بر لزوم پایان یافتن دخالت آمریکا در امور داخلی لبنان خاطرنشان کرد: فتنه و هرج و مرج در لبنان خواست آمریکا و رژیم صهیونیستی است زیرا مردم لبنان فتنه و جنگ داخلی نمی خواهند بلکه خواهان حل مشکلات اجتماعی و اقتصادی شان هستند.

50 روز است که قشرهای گوناگون مردم لبنان به ویژه جوانان و فعالان مدنی، دانشجویان و معلمان دانشگاه ها و مدارس خصوصی و دولتی در شهرهای مختلف این کشور در اعتراض به فساد، گرانی، تورم، کاهش ارزش پول ملی و کافی نبودن حقوق، تجمع و تحصن می کنند.

معاون دبیرکل حزب الله گفت:  «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه ی آمریکا هر دو سه روز یک بار می گوید که نمی خواهد حزب الله در حکومت و حیات سیاسی لبنان باشد و نقش ایفا کند حال آن که این حزب جزو ملت لبنان است و این آمریکا است که باید به دخالتش پایان دهد.

نعیم قاسم  در مورد سلاح حزب الله گفت: سلاح ما دفاعی است و می کوشیم آن را تقویت کنیم و اگر رژیم صهیونیستی به خاک لبنان تعدی کند پاسخ قاطع خواهیم داد.

وی با اشاره به برقراری «موازنه ی وحشت» میان حزب الله و رژیم اسراییل اظهار داشت:  حق ما دفاع از خودمان در مقابل رژیم صهیونیستی است و این رژیم فقط زبان زور می فهمد.

نعیم قاسم، آزادی جنوب لبنان، بیرون کردن داعش از شرق این کشور و مشارکت در عملیات آزادسازی سوریه را از موفقیت های حزب الله ظرف سال های گذشته عنوان کرد.

معاون دبیرکل حزب الله در مورد ارتباط این حزب با ایران گفت: ما انکار نمی کنیم که جزو محور مقاومت هستیم که ایران رهبری آن را بر عهده دارد؛ مقاومتی که وجودش به نفع ملت های منطقه به ویژه ملت فلسطین است.

وی افزود: در صورت جنگ و حمله ی احتمالی آمریکا به ایران این جنگ به نقطه ی خاصی محدود نخواهد ماند و دامنه ی آن همه ی منطقه خاورمیانه را فرا خواهد گرفت.

از سوی دیگر «سعد حریری» نخست وزیر «دولت پیشبرد امور»  با ارسال  نامه برای «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان، «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس و «پِدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا از آنان خواست در امر ارسال تجهیزات فنی، مواد غذایی و واردات مواد اولیه برای کمک به تولید در بخش های مختلف صنعتی و کشاوری به لبنان کمک کنند.

12 روز پس از آغاز جنبش اعتراضی مردم لبنان که همچنان ادامه دارد سعد حریری از سمت خویش استعفا کرد اما «میشل عون» رییس جمهوری لبنان او را به طور موقت به عنوان رییس «دولت پیشبرد امور» منصوب کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =