برنامه های پیشگیرانه روند افزایشی معلولیت در کهگیلویه و بویراحمد را کنترل کرد

گچساران - ایرنا -معاون  امور توسعه و پیشگیری اداره کل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: مشاوره های ژنتیکی، غربالگری های شنوایی و بینایی و برنامه های آموزشی روند افزایشی معلولیت ها در استان را کنترل کرده است.

به گزارش ایرنا،سید باقر حسینی روز شنبه در آئین تجلیل از معلولان نخبه باشت افزود: انجام آزمایش های ژنتیک و پذیرش همه هزینه های این آزمایش ها که از سه سال گذشته تاکنون با مشارکت آزمایشگاه مرکز شیراز انجام می شود یکی از مهمترین برنامه های پیشگیرانه ای است که باعث کاهش روند معلولیت های مادرزادی در کهگیلویه و بویراحمد شده است.

وی اظهار داشت: هم اکنون طرح غربالگری و شناسایی جوانان ۱۵ تا ۲۵ سال در معرض تولد فرزندان معلول با توجه به سابقه خانوادگی در مراکز آموزشی و مدارس کهگیلویه و بویراحمد در حال اجراست.

وی بیان کرد: براساس این طرح جوانان جامعه هدف با پر کردن فرم هایی حاوی سوال های طراحی شده شناسایی می شوند.

معاون توسعه و پیشگیری اداره کل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد:آگاه سازی پیشگیری از معلولیت ها برای دانش آموزان پایه های دهم و یازدهم و دوره های آموزشی پیشگیری از معلولیت ها در سالمندی از دیگر برنامه های پیشگیرانه است که در سنین ۴۵ تا ۶۵ سال انجام می شود.

حسینی افزود:غربالگری بینایی کودکان سه تا ۶ سال از دیگر برنامه های پیشگیری از معلولیت ها در استان است.

وی گفت:نگاه مردم استان نسبت به معلولان عوض شده است و تصویر ناتوانی و دلسوزی حالا جای خود را به انسان های با توانایی های خوب داده است.

حسینی افزود: انجام آموزش های حرفه ای، پرداخت مستمری، کمک هزینه تحصیلی و مسکن از اولویت های توانمندسازی معلولان در استان است. 

مدیرکل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت:از ۱۸ هزار معلول استان ۱۲ هزار نفر زیر پوشش بهزیستی هستند.
آیت الله افشار مهر افزود:۲۸ مرکز توانبخشی  در کهگیلویه و بویراحمد فعالیت دارد که از این تعداد ۹ مورد شبانه روزی است.

وی بیان کرد: به دلیل قرار گرفتن افراد پشت نوبت زیر پوشش خدمات حمایتی در سال گذشته تعداد افراد در انتظار قرار گرفتن در صف حمایت کهگیلویه و بویراحمد اندک است.

رئیس اداره بهزیستی باشت گفت: هم اکنون ۲۸ نفر در مرکز حرفه آموزی دختران باشت مشغول فراگیری کسب و کار هستند.

بهگام بازیار افزود: قالی بافی،خیاطی و نقاشی با رنگ و روغن از رشته هایی است در این مرکز آموزش داده می شود.

وی بیان کرد: بیماران اعصاب و روان و ام اس در حال افزایش است و برنامه هایی مانند موسیقی درمانی در این مراکز ضرورتی انکارناپذیر برای افزایش نشاط بین این قشر آسیب پذیر است.

بازیار گفت: هم اکنون ۹۷۶ مددجوی حوزه توانبخشی و ۵۸۵ مددجوی حوزه امور اجتماعی زیر پوشش حمایت های بهزیستی باشت هستند.

امام جمعه باشت نیز گفت: استقبال بیشتر از برنامه های پیشگیرانه بهزیستی نیازمند اطلاع رسانی است.

حجت الاسلام عبدالرحیم عبودی افزود:  با توجه به تبعات منفی معلولیت ها بر خانواده و زندگی اجتماعی افزود: رسانه های ارتباط جمعی،صدا و سیما و فضاهای مجازی محل مناسبی برای معرفی برنامه های پیشگیرانه است.

در پایان این آئین ۳۰ معلول باشتی با حمایت شهرداری باشت تقدیر شدند.

شهرستان ۲۲ هزار نفری باشت در جنوب کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =