بیش از ۸۷ هزار نفر در مخاطره فرونشست

تهران- ایرنا- سازمان نقشه‎برداری کشور اعلام کرد: منطقه تحت تأثیر فرونشست در استان قزوین با نرخ حداکثر ۱۷سانتی‌متر، ۲۴۱۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و ۸۷ هزار و ۹۰۰ نفر را در مخاطره فرونشست قرار داده است.

به گزارش سازمان نقشه‌برداری کشور، این سازمان به عنوان متولی اعلام نرخ فرونشست، به درخواست وزارت کشور و سازمان مدیریت بحران، مستمرا اقدام به تهیه نقشه فرونشست دشت‌های کشور، می‌کند. آخرین مطالعات این سازمان به بررسی نرخ فرونشست در استان قزوین اختصاص داشت که نتایج آن در قالب نامه‌ای از سوی مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، به ۱۴ مقام مسؤول ارائه شد.

مخاطبین این نامه محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست، محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی، اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران کشور، محمد شکرچی‌زاده رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، علیرضا شهیدی رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، هدایت‌الله جمالی‌پور استاندار قزوین، ابوالفضل یاری رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قزوین، داود محمدی و حمیده زرآبادی نمایندگان حوزه قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی، بهمن طاهرخانی نماینده حوزه تاکستان در مجلس شورای اسلامی و روح‌الله بابایی صالح نماینده حوزه بویین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی هستند.
 شفیعی در این نامه اظهار داشت: بر اساس آخرین گزارش‌های دوره‌ای سازمان نقشه‌برداری کشور در استان قزوین، ۲۴۱۰ کیلومتر مربع با بیشینه فرونشست ۱۷ سانتی متری مواجه شده و ۴۱۷ کیلومتر تأسیسات و شریان‌های حیاتی و ارتباطی را تحت الشعاع خود قرار داده است.

به نوشته وی، جمعیت ساکن در مناطق فرونشست ۸۷هزار و ۹۰۰ نفر هستند و در این محدوده، فرودگاه سمپاشی قزوین، ۷۷ کیلومتر مسیر راه‌آهن و ۳۴۰ کیلومتر خطوط انتقال نیرو وجود دارد.  

لازم به ذکر است، فایل اطلس‌های فرونشست مناطقی از استان قزوین، حاصل پردازش تصاویر راداری و اعتبار سنجی شده با داده‌های ژئودتیکی در قسمت انتشارات/اطلس‌های وب سایت سازمان نقشه‌برداری کشور از مسیر http:www.ncc.org.ir/news/۱۴۹۰ ژئوپورتال زیرساخت ملی داده‌های مکانی سازمان نقشه‌برداری کشور در قسمت "گروه بندی موضوعی/محصولات موردی/ مدیریت بحران/ فرونشست" به آدرس http://iransdi.ir و برنامه کاربردی اندروید NCCViewer (قابل دانلود رایگان از کافه بازار) در دسترس عموم است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =