۱۶ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۵
کد خبرنگار: 857
کد خبر: 83584527
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

 آنفلوآنزا و  اقدامات کنترلی مسوولان در استان اردبیل

اردبیل- ایرنا- بیماری ویروسی آنفلوآنزا در استان اردبیل که از حدود دو هفته پیش شایع و موجب مرگ سه شهروند شده است موجب حساسیت مردم و تشدید اقدامات کنترلی مسوولان شده است.

 این روزها مراجعه به مراکز درمانی استان اردبیل به علت شروع بیماری آنفلوآنزا  زیاد شده و  همین کثرت مراجعات، موجب ازدحام در برخی مراکز درمانی استان شده است.

بنا به گفته مسئولان بهداشت و درمان استان، تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر از شهروندان استان اردبیل به علت ابتلای به این بیماری در مراکز درمانی بستری شده و تحت مراقبت های ویژه قرار گرفته‌اند.

دکتر محمدرضا رضایی‌بنا معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل نیز با تایید فوت سه شهروند اردبیلی به علت ابتلا به بیماری آنفلوآنزا پس از بررسی نتایج آزمایش‌های تخصصی اعلام کرد که رسیدگی به افراد مبتلا و بستری شده با حساسیت دنبال می‌شود.

شیوع گسترده آنفلوآنزا همچنین موجب حساستر شدن مردم در مراودات عمومی و نیز در پیش گرفتن شیوههای مراقبتی خاص از جمله استفاده از ماسک در بیرون از منزل شده است

همچنین در پی شیوع گسترده بیماری آنفلوآنزا در سطح استان اردبیل و پس از مشاوره با مدیران بهداشتی و درمانی استان و با تصمیم مسئولان محلی، مدارس این استان به مدت ۲ روز تعطیل شده است تا با کاهش ارتباط بین افراد مبتلا با شهروندان غیرمبتلا، دانش آموزان کمتر دچار این بیماری شوند.

آغاز درمان و مراقبت‌های پیشگیرانه

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: در روزهای اخیر سه نفر بر اثر ابتلا به بیماری آنفولانزا در مناطق مختلف استان جان خود را از دست داده‌اند و هم اکنون بیش از ۲۰۰ نفر نیز در بیمارستان‌ها بستری هستند.

دکتر محمدرضا رضایی‌بنا با اشاره به انجام برای آزمایشات تکمیلی و ویروس‌شناسی و نیز بررسی شیوع گونه خاص ویروس آنفلوانزا از افراد بستری مبتلا به این بیماری افزود: به علت اثر عمیق بیماری برای مادران باردار و حساسیت درمانی و بهداشتی، رسیدگی در این زمینه با حساسیت دنبال می‌شود.

وی کارکنان مراکز درمانی و بهداشتی، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف از جمله افراد بالای ۶۵ سال سن، بیماران دیابتی، بانوان باردار و کودکان از جمله افراد در معرض خطر در برابر بیماری آنفلوآنزا ذکر کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اضافه کرد: بیماری آنفلوآنزا حدود یک هفته طول می کشد و با علائم شدیدتر از سرماخوردگی همراه بوده و از طریق استراحت کافی، مصرف مایعات فراوان و در موارد حاد از طریق بستری و درمان ضدویروسی قابل کنترل است ولی در صورت اپیدمی می تواند تا ۲۰ درصد از جمعیت را درگیر کند.

وی با بیان این که بیماری آنفلوآنزا یک بیماری تنفسی حاد واگیر و عامل آن ویروس‌های آنفلوآنزا است، گفت: بیماری آنفلوآنزا در تمامی طول سال رخ می‌دهد ولی اغلب بیشترین زمان شیوع آن در ماه‌های سرد سال و اوج آن در زمستان است.

دکتر رضایی بنا بیان کرد: ویروس آنفلوآنزا به طور عمده از طریق هوا و به شکل ذرات ریز تنفسی آلوده توسط سرفه و عطسه کردن فرد بیمار منتقل می‌شود.

اقدامات شهروندان برای جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل نیز در مصاحبه با ایرنا، از افراد مبتلا خواست تا با رعایت موازین بهداشتی از جمله شستن مکرر دست‌ها، پرهیز از دست دادن و روبوسی و نیز استفاده از دستمال هنگام عطسه و سرفه از درگیر شدن افراد دیگر به این بیماری جلوگیری کنند.

دکتر بابک نخستین از شهروندان خواست تا برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری علاوه بر رعایت بهداشت فردی و کاهش میزان مراودات حضوری به خصوص در فضاهای سربسته و اجتماعات، با تهیه واکسن آنفلوانزا از داروخانه‌ها، خود را در برابر این بیماری ایمن کنند.

وی با تاکید بر لزوم آموزش به مردم و به خصوص رعایت موازین بهداشتی در مراکز پرازدحام از جمله مدارس و کلاس درس، به شهروندان توصیه کرد که فرد مبتلا، به مدت سه روز در منزل استراحت کرده و ارتباطات محدود و کمتری با اطرافیان داشته باشد.

دکتر نخستین اضافه کرد: برای پیشگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزا در استان اردبیل اقدامات اساسی به منظور حساس سازی و آمادگی سیستم بهداشتی و درمانی صورت گرفته که می توان به برگزاری جلسات آموزشی برای کارکنان بهداشتی و درمانی برای حفظ آمادگی مقابله با بیماری، آموزش و اطلاع رسانی عموم مردم، تقویت همکاری‌های درون بخشی و برون بخشی، تامین ملزومات نمونه‌برداری، واکسن، دارو و وسایل حفاظت فردی اشاره کرد.

وی به همه شهروندان توصیه کرد که با رعایت و انجام اقدامات پیشگیرانه از جمله پوشاندن دهان و بینی خود با دستمال هنگام عطسه و سرفه، شستشوی مرتب و مکرر دست‌ها با آب و صابون، حفظ فاصله ۲ متری از سایر افراد در صورت مشاهده علائم ابتلا به آنفلوآنزا در خود و طرف مقابل، خودداری از دست دادن و روبوسی با دیگران هنگام بیماری، استراحت در منزل در صورت مشاهده علائم ابتلا به آنفلوآنزا و استفاده از مایعات گردم و خودداری از حضور در مدرسه، محل کار یا مکانهای پرجمعیت و مراجعه به نزدیکترین مراکز بهداشتی درمانی یا پزشک در صورت شدت علائم بیماری به مدیریت سلامتی خود و دیگران بپردازند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل تب و لرز، سرفه، درد گلو، بیحالی، دردهای عضلانی و مفصلی، آب ریزش بینی و یا گرفتگی بینی را از مهمترین علایم بیماری آنفلوآنزا عنوان کرد و گفت: با توجه به شروع فصل سرما و احتمال شیوع بیماری آنفلوانزا، رعایت موازین بهداشتی برای جلوگیری از ابتلای به این بیماری ضروری است.

آمادگی کامل مراکز درمانی اردبیل برای مقابله با آنفلوآنزا

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین به خبرنگار ایرنا گفت که کلیه مراکز درمانی این استان در پی شیوع بیماری آنفلوآنزا با آمادگی بالا در حال خدمات رسانی به مراجعان است.

محمدرضا رضایی بنا افزود: با توجه به وضعیت کنترل شده آنفلوآنزا در استان اردبیل، به اغلب مراجعان مراکز درمانی خدمات درمانی سرپایی ارائه می شود و داروهای مورد نیاز برای این بیماران نیز در داروخانه‌های منتخب استان در دسترس است.

وی اظهار کرد: بیماری آنفلوآنزا برای افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای خاص به خصوص بیمارانی همچون سرطانی، کلیوی، قلبی و ریوی هستند، خطرناک بوده و بهتر است که اقدامات مراقبی برای پیشگیری در بین این افراد و در بین عموم مردم به شکل کامل انجام شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اضافه کرد: با توجه به اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه به مدت دو روز کلیه مقاطع تحصیلی استان تعطیل اعلام شده تا از شیوع آنفلوآنزا جلوگیری شود و با توجه به اقدامات و آموزش‌های پیشگیرانه که در مدارس و صدا و سیما و فضای مجازی استان انجام شده، احتمال اینکه تعطیلی مدارس استان تمدید شود، کم است.

دکتر رضایی بنا همچنین گفت: دانشگاه‌های استان تعطیل نشده و اجازه تعطیلی دانشگاه‌های استان نیز وابسته به دانشگاه علوم پزشکی نیست و در این مورد دانشگاه‌ها می‌توانند به اختیار خود تصمیم بگیرند.

وی افزود: برای جلوگیری از گسترش این بیماری، به ادارات استان و دیگر مراکز عمومی اعلام شده که در صورت وجود افراد مبتلا و مشکوک به ابتلای به بیماری، با مرخصی فرد بیمار تا بهبودی کامل موافقت‌ شود.

بازار سیاه واکسن آنفلوآنزا

با تعطیلی مدارس و در پی ابتلای تعدادی از شهروندان  استان اردبیل به بیماری آنفلوآنزا، مراجعات به داروخانه های استان برای خرید و تزریق واکسن آنفلوآنزا زیاد شده و بازار سیاهی در این زمینه تشکیل شده است.

تعدادی از مراجعان اعلام کردند که دیگر واکسن آنفلوآنزا در داروخانه های استان موجود نیست و برخی از افراد سودجو نیز واکسن را با نرخ های بالاتر از نرخ مصوب می فروشند.

اطلاعیه و هشدار دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در خصوص پیشگیری از بیماری آنفلوآنزا

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل در پس شیوع گسترده بیماری آنفلوآنزا در ادامه فعالیت های اطلاع رسان و تبلیغی خود با صدور اطلاعیه ای به عموم شهروندان این استان هشدار داده پیشنهاد کرد که با توجه به اپیدمی موجود و به منظور کنترل، پیشگیری و درمان این بیماری و با هدف ممانعت از همه‌گیری و سپری کردن پیک بیماری، با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی شیوه‌های خود مراقبتی را در پیش گیرند.

دانشگاه علوم پزشکی اردبیل توصیه‌های زیر را برای پیشگیری و کنترل بیماری آنفلوآنزا به شهروندان پیشنهاد کرده است:

۱ ـ از حضور در تجمعات گروهی و نزدیک هم که احتمال بیماری آنفلوآنزا در برخی افراد وجود دارد، اکیدا خودداری شود.

۲ ـ به محض رویت علائم آنفلوآنزا(بدن درد شدید، سردرد، سرفه و آبریزش بینی، تب، خستگی شدید و بی‌حالی ...) بلافاصله به نزدیکترین مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه نمایند.

۳ ـ مبتلایان به ویروس آنفلوآنزا که هنوز علائم بیماری را در خود احساس می‌کنند، از حضور در مدارس خودداری کرده و از دست دادن و روبوسی جدا ممانعت کرده و فاصله طولی دو متری را در منزل و بیرون از منزل رعایت کنند.

۴ ـ به طور مرتب دستهای خود را با آب و صابون شستشو داده و هنگام سرفه با استفاده از دستمال و یا آستین دست از انتشار آن در هوا جلوگیری و در فواصل زمانی در منزل و یا مکانهای بسته تهویه هوا صورت پذیرد.

۵ ـ بیماران با علائم آنفلوآنزا از هرگونه تماس با افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای اعم از دیابت، بیماریهای قلبی، کلیوی، ریوی و بیماران سرطانی هستند و نیز با سالمندان، کودکان و مادران باردار، جدا خودداری کنند.

۶ ـ استراحت مطلق، مصرف مایعات و میوه و استفاده از ماسک از جمله نکات مهم در پیشگیری آنفلوآنزا است.

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد که کلیه مراکز بهداشتی و درمانی استان آماده ارائه خدمات به مراجعان است و با کنترل‌های لازم در طی دو هفته آینده، این بیماری فروکش خواهد کرد و شهروندان در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره تلفن ۱۹۰ تماس بگیرند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =