ابراز نگرانی جریان‌های سیاسی کشور نسبت به ترکیب مجلس آتی

تهران-ایرنا- مرحله ثبت‌نام کاندیداهای ورود به مجلس شورای اسلامی تا ساعاتی دیگر به پایان می‌رسد اما بر اساس گزارش‌ها هنوز چهره‌های شناخته‌شده جناح‌های اصلی کشور پا به این میدان رقابتی نگذاشته‌اند و این وضعیت به نگرانی‌ها درخصوص ترکیب احتمالی مجلس آینده دامن زده است.

به گزارش گروه نشریات خبری ایرنا؛‌ به رغم این که طبق آمار وزارت کشور شاهد افزایش 20 درصدی ثبت نام کنندگان در انتخابات مجلس هستیم، اما این افزایش آماری که در غیاب بزرگان و فعالان منتسب به جریان‌های سیاسی اصلی کشور رخ داده به نظر می‌رسد از یک سو به دلیل ورود افراد ناشناخته و بدون سوابق سیاسی و از سوی دیگر مربوط به استقبال جریان‌های تکرویی مانند پایداری‌ها باشد.

بررسی فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور نشان می‌دهد چنین وضعیتی نه تنها منجر به نگرانی اصلاح‌طلبان بلکه هشدار اصولگرایان را نیز به همراه داشته است.  

اردوگاه اصلاح‌طلبان

به گزارش ایلنا، حشمت الله فلاحت‌پیشه توصیه می‌کند:‌ نباید مجلس آینده مجلسی افراطی باشند. معتقد هستیم عصر ترامپیسم می گذرد و یک عصر مقطعی است و ما نباید وارد فضای افراطی شویم.

موقعیت، موانع و راهبردهای انتخاباتی

به گزارش خبرگزاری ایلنا، حشمت الله فلاحت‌پیشه، عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران درباره شرکت در انتخابات، گفت: به اصرار دوستان آمدم و قصد ثبت نام در انتخابات را نداشتم؛ شرایطی شکل گرفته است که باعث شد نظر دوستان را بپذیریم. موضوع اول این است که نباید مجلس آینده مجلسی افراطی باشند. معتقد هستیم عصر ترامپیسم می گذرد و یک عصر مقطعی است و ما نباید وارد فضای افراطی شویم.

محمدعلی وکیلی، عضو هیئت رئیسه مجلس در یادداشتی در روزنامه ابتکار نوشته است:‌ چهار‏سال پیش تصور می‏کردیم که مسائل زیادی در کشور وجود دارد اما نه این‏سان! می‏دانستیم که جاهایی کشور از ریل خارج شده، اما گمان نمی‏کردیم که ریل را از جا کنده باشند! از بی‏رسمی روزگار شنیده بودیم، اما تخمین‏‏مان از بادهای ناموافق این‏قدر نبود. عملکرد ما حتماً فراز‏و‏فرود داشته است، حتماً در کارِ ما نواقصی بوده است، اما با این همه، سعی کردیم که همیشه برای پاسخگویی حاضر باشیم‌. دوباره به انتخابات می‏آیم اما با عرق شرم از انباشت مشکلات و این وجهِ تراژیکِ سیاست‏ورزی در عصر کنونی است!

روزنامه ابتکار همچنین در گزارشی با بیان این که تعداد کاندیداهای اصلاح‌طلب در تهران فراتر از تعداد انگشتان دست نیست،‌ افزود: پیش‌بینی این حضور بی‌رمق پیش از این داده می‌شد. در طول یک سال و نیم مانده به انتخابات اسفندماه 98 جریان اصلاحات هیچ‏گونه استراتژی و سازوکار روشنی را درباره چگونگی حضور در انتخابات اعلام نکرد و به گونه‌ای همچنان با شک و تردید و با سردرگمی به انتخابات نگاه می‌کند.

به نوشته روزنامه همدلی‌ این حضور کم تعداد آن هم در شرایطی که احتمال عدم احراز صلاحیت برخی از کاندیداهای این جریان سیاسی وجود دارد و شانس اصلاح‌طلبان را برای تصاحب درصد قابل توجهی از صندلی‌های سبز بهارستان به شدت کاهش خواهد داد و شاید از همین حالا بتوان گفت مجلس آینده، مجلسی با اکثریت اصلاح‌طلب نخواهد بود.

فرید موسوی نماینده مجلس که دیروز برای ثبت نام در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در وزارت کشور حاضر شد در پاسخ به این پرسش که در انتخابات پیش رو آیا مردم به اصلاح‌طلبان اعتماد می‌کنند یا خیر در گفت‌وگو با روزنامه همدلی، عنوان کرد: فعلا وضعیت برای اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان مطلوب نیست یعنی در حال حاضر فضای انتخابات به آن وضعیت مطلوب نرسیده است. وی در ادامه می‌گوید: برای این که وضعیت سیاسی و شرایط هر کدام از جریان‌های سیاسی در انتخابات روشن شود باید منتظر ماند تا ثبت نام نامزدهای انتخابات به پایان برسد و بعد از آن نتایج تایید صلاحیت‌ها مشخص شود. در آن صورت و با توجه به شرایط باید دید چگونه لیست‌ها ارائه می‌شود.

حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی در گفت و گو با تارنمای خبرآنلاین می‌گوید:‌ سپهر سیاسی ایران یک قلب دارد که این نیروهای ارزشی هستند که خودشان را ذوب در ولایت می‌دانند و خودشان را به نسبت بقیه نزدیکتر به رهبری می‌دانند و فقط خودشان را ارزشی تصور می‌کنند و دیگران را غیر ارزشی می‌دانند و انقلابی و بقیه را سازش‌کار؛ این نیروی وسط الان خودش می‌خواهد گرداننده سیاست باشد و مدیریت فضای سیاسی ایران را به دست بگیرد و نه به جناح راست خودش نگاه میکند و نه به جناح چپش... اصولگرایان اگر در صحنه باشند حدود ۱۵ درصد از مردم را میتوانند اقناع کنند و به صحنه بیاورند، این قلب هم که نیروهای ارزشی هستند میتوانند ۱۵ درصد جامعه را تحت تاثیر قرار بدهند و الان با خودشان همراه دارند، اصلاح طلبان هم به عنوان جناح چپ کشور میتوانند ۳۰ درصد جامعه را تحت تاثیر خودشان قرار بدهند؛ پس اگر این سه بخش جامعه و این سپهر سیاسی ایران با هم حرکت کند ۶۰ درصد مردم را ما قانع می‌کنیم و این ۶۰ درصد مردم را در صحنه نگه میداریم.

علی اصغر یوسف نژاد، نماینده اصلاح‌طلب ادوار مجلس شورای اسلامی به تارنمای خبرآنلاین می‌گوید:‌ رفتار شورای نگهبان برمبنای قانون است، باید اصالت و وجهات نظر خود را بر مبنای قانون حفظ کند و برای آنها، گروه، دسته و جناح بندی سیاسی فرقی نکند. انتظار ما از شورای نگهبان این است.

بهروز نعمتی، رئیس فراکسیون مستقلین مجلس پس از ثبت نام در انتخابات، به تارنمای خبرآنلاین اظهار داشت:‌ من فکر می‌کنم با ائتلاف می‌شود نتایجی روشن‌تر از گذشته‌ گرفت، بله یک عده از اصلاح طلبان مایل نیستند اما برخی تمایل دارند. اگر این دوستان تمایلی نداشته باشند ما در خدمت مردم خواهیم بود و با طیفی دیگر لیست ائتلافی می‌دهیم.

بهزاد نبوی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت و گو با تارنمای نامه نیوز توصیه می‌کند:  امروز هرچه جبهه اعتدالیون را گسترده‌تر کنیم، به سود اصلاح‌طلبان است. اصلاح‌طلبان از هم‌جهتی آقایان ناطق، علی مطهری و ... در خیلی از زمینه‌ها سود می‌برند، نه این‌که زیان کنند.

رصد جریان مقابل

به نوشته روزنامه اعتماد، وزرای احمدی‌نژاد یکی پس از دیگری در انتخابات نام‌نویسی می‌کنند و هر کدام خود را متعلق به جریان اصولگرایان می‌دانند ولی نکته شک‌برانگیز آن است که هیچ‌کدام حاضر نیستند نزدیکی خود به رییس دولت‌های نهم و دهم را از پایه و اساس تکذیب کنند...به نظر می‌رسد امکان حضور شخص احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس به مراتب پایین‌تر از سایر چهره‌های سرشناس اصولگرایان باشد ولی نام او می‌تواند به منزله برگ برنده اصولگرایان در انتخابات آتی باشد، برگ برنده‌ای که به‌زعم تحلیلگران همچنان و به‌رغم اعلام برائت‌ها، سبد رای قابل‌توجهی در اختیار دارد.

تارنمای خبرآنلاین نیز در این باره آورده است:‌ نمی توان نادیده گرفت آنها که با پسوند احمدی نژاد در ستاد انتخابات ظاهر می شوند، یا وزیر احمدی نژادد بوده اند یا مدیری در دولت های نهم و دهم آن مرد رفته از پاستور. گرچه هنوز حامیان اندک شمار اطراف او  پای به صحنه نگذاشته اند اما بعید به نظر نمی رسد که احمدی نژادی ها در قالب چهره هایی سفید و کمتر شناخته شده مسیر بهارستان را دنبال کنند تا شاید اینگونه از تیغ ردصلاحیت شورای نگهبان فرار کنند.

این تارنما در ادامه افزود:‌ محمدباقر قالیباف و سعید جلیلی که روزگاری نه چندان دور نامشان تنها در لیست کاندیداهای ریاست جمهوری خودنمایی می کرد گویی دیگر باور کرده اند که پرش یکباره از شهرداری یا شورای عالی امنیت به پاستور پرشی بلند است که دستاوردی جز ناکامی برای آنها ندارد. گویی به آن نقطه رسیده اند که بدانند مسیر رسیدن به پاستور را باید پله به پله و گام به گام طی کنند و چه مسیری بهتر و کم دردسر تر از بهارستان. نام قالیباف و جلیلی نه در این چند ماه اخیر که از همان روزهای بعد از انتخابات ریاست جمهوری در لیست کاندیداهای احتمالی انتخابات مجلس یازدهم قرار گرفت. گمانه هایی که در همه این روزهای نزدیک به ثبت نام کاندیداها اوج گرفت و حال در آخرین روز، نگاه ها به دو سیاستمدار اهل مشهد است تا ببینید آیا سردار و دیپلمات اصولگرا قرار است کاندیداتوری پارلمان را هم در رزومه سیاست ورزی خود به ثبت برسانند یا منتظر ۱۴۰۰ خواهند ماند.

اردوگاه اصولگرایان

علی دورانی به تارنمای فرارو گفت: این نگرانی وجود دارد نیروهایی وارد مجلس یازدهم شوند که تندرو باشند و از عقلانیت کافی برای اتخاذ تصمیمات مهم برخوردار نباشند و از این طریق کشور را دچار مشکل کنند.

الویت‌ها و سیاست‌های انتخاباتی

علی دورانی، فعال سیاسی اصول‌گرا  در گفتگو با تارنمای فرارو با اشاره به اینکه خطر تشکیل تندروترین مجلس تاریخ بعد از انقلاب وجود دارد، گفت: این نگرانی وجود دارد نیروهایی وارد مجلس یازدهم شوند که تندرو باشند و از عقلانیت کافی برای اتخاذ تصمیمات مهم برخوردار نباشند و از این طریق کشور را دچار مشکل کنند.

وی افزود: دغدغه جدی این است که مجلس آینده باید بر اساس کارآمدی تشکیل شود نه اینکه با تکرار سهم‌خواهی‌های گذشته، اتفاقاتی روی بدهد که نتیجه‌ای جزء ضرر برای اصول‌گرایان به همراه نداشته باشد، بر این اساس باید با توجه به توانایی‌ها و مقبولیت افراد، آن‌ها در لیست شورای ائتلاف قرار بگیرند و خود را در برابر رای مردم قرار دهند.

ناصر ایمانی فعال سیاسی اصول‌گرا با اشاره به اینکه مشارکت پایین مردم موجب می‌شود، افراد ضعیف وارد مجلس شوند، به تارنمای فرارو گفت: این کار باعث می‌شود که تندروی در مجلس تقویت شود و جای عقلانیت را بگیرد که این موضوع به شدت جای نگرانی دارد، این در حالیست که باید تا زمان تائید صلاحیت‌ها و بسته شدن لیست‌ها صبر کرد و دید فضا به کدام طرف خواهد رفت.

ایمانی با تاکید بر اینکه هر دوجناح اصلی کشور بر این نکته اتفاق نظر دارند که مجلس فعلی قوی نبوده و از اثرگذاری لازم برخوردار نیست، بیان داشت: به طور کلی هر چه از عمر مجلس می‌گذرد، مجالس ضعیف‌تر می‌شوند که این امر بسیار خطرناک است و عقلای قوم باید در این رابطه یک چاره‌اندیشی اساسی کنند.

وی‌ تصریح‌ کرد: برای بازگرداندن اثرگذاری مفید مجلس باید اقداماتی نظیر اصلاح قانون انتخابات از نظر محتوایی نه ظاهری و شکلی و شکل‌گیری احزاب قدرتمند اجرایی شود، در غیر این صورت باز هم مجالسی تشکیل خواهند شد که از خود عملکردی ضعیفی را نشان خواهند داد.

روزنامه جوان نیز پیش بینی می‌کند:‌ به طور حتم در انتخابات‌های آینده جریان و گروهی قادر به حل مشکلات فعلی خواهد بود که بتواند مشکل مهم کشور را که همان فقر ایده است به طور کامل حل کند، البته در این میان جریان انقلابی به دلیل ماهیت سدشکن خود شانس بیشتری برای حل این مشکل دارد، اما استفاده از این فرصت در شریطی امکانپذیر است که فقر ایده به عنوان بزرگ‌ترین بحران سیاسی موجود در کشور پذیرفته شود. مجلس آینده برای مؤثر بودن نیاز به ایده‌های جدید در اداره کشور دارد تا نظام جمهوری اسلامی ایران بتواند بار دیگر به ریل توسعه وارد شود. این مسئله را می‌توان جدا از تمام مسائل اولویت اصلی برای نظام جمهوری اسلامی و در رأس آن مجلس دانست.

علیرضا زاکانی، عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در گفت‌وگو با  خبرگزاری تسنیم به مسئله جوانگرایی در امور کشور به‌خصوص در مجلس شورای اسلامی پرداخت و گفت: جوانگرایی در تغییر رویکرد و عملکرد بهتر مجلس بسیار مؤثر است. جوانگرایی یعنی تزریق توانمندی، نشاط و حیات تازه به نظام که می‌تواند به بهترین نحو از همین مجلس آغاز شود.

موسی غضنفرآبادی، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور و ثبت‌نام از حوزه انتخابیه بم اظهار داشت:‌ اگر مجلس توانمند و قدرتمند و انقلابی باشد به هر وزیری رای نمی‌دهد ضمن اینکه مجلس باید به وزیری که سالم و پاک است، رای دهد تا زیرمجموعه آن هم سالم بوده و فسادانگیز نباشند.

بهمن شریف‌زاده، یکی از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد در گفت‌و گو با نامه‌نیوز تصریح کرد: به قطعیت می‌گویم که آقای احمدی‌نژاد از هیچ لیستی حمایت نمی‌کند اما گروهی از اصولگرایان طراحی کرده‌اند که با استفاده از اسم و سرمایه اجتماعی آقای احمدی نژاد لیست بدهند. قدم به قدم این طرح را رصد کرده‌ام؛ اصولگرایان می‌خواهند افرادی را نزدیک به احمدی‌نژاد نشان دهند در صورتی که آن افراد بهاری نیستند. به یاد داریم که برخی از اصولگرایان توانستند با استفاده از لیست اصلاح‌طلبان وارد مجلس شوند و بعد از ورود به مجلس اساسا با اصلاح‌طلبان پیمان‌شکنی کردند و گفتند که اصلاح‌طلب نیستیم. می‌خواهند همین حربه را به شکلی دیگر بر جریان بهار تحمیل کنند درصورتی که آقای احمدی‌نژاد و نیروهای بهاری اجازه سوءاستفاده و فریب را نمی‌دهند.

دیده‌بانی از جبهه رقیب

 تارنمای جهان نیوز نوشت:‌ کسی که شش ماه مانده به پایان مجلس استعفا می دهد، برای چه باید در انتخابات بعدی ثبت نام کند؛ برای رد صلاحیت شدن؟

روزنامه کیهان در ستون نگاهی به دیروزنامه‌های زنجیره‌ای مدعی شد:‌ مدعیان اصلاحات، به طرق مختلف در پی سرپوش گذاشتن بر ناکارآمدی خود هستند... فراکسیون امید مجلس که اعضای لیست امید- لیست منتخب اصلاح‌طلبان- در آن حضور دارند، مواردی همچون سلفی حقارت، اروپاگردی، تشکیل کمیته رفع حصر و...را در کارنامه خود ثبت کرده است. اما خبری از رفع مشکلات مردم در کارنامه این فراکسیون نیست.

وطن امروز نوشت:‌ به نظر می‌آید طیف کارگزاران در جریان تضادهایش با شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان دست بالا را پیدا کرده و موفق به کنار زدن سرلیست سابق اصلاح‌طلبان شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =