۱۶ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۳۹
کد خبرنگار: 2203
کد خبر: 83584351
۰ نفر

برچسب‌ها

پیامدهای تقاضا برای گاز ال. پی. جی

بیرجند - ایرنا - پس از اجرای طرح اصلاح قیمت سوخت، تمایل شهروندان به نصب مخازن ال. پی. جی و سی. ان. جی در خراسان جنوبی افزایش چشمگیری داشته در حالیکه از مخازن LPG به عنوان بمب متحرک یادشده و نصب آن غیرقانونی است.

با توجه به رشد شهرنشینی و افزایش رفاه نسبی در جامعه همچنین توسعه حمل و نقل، نیاز به تامین سوخت مناسب که بتواند جایگزین مناسبی برای بنزین و گازوئیل باشد، مورد توجه قرار گرفته است.

در ماه‌های اخیر نیز با افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین، توجه مردم را به سوخت‌های جانشین بنزین بیشتر جلب کرد.

در حال حاضر CNG «گاز طبیعی فشرده» و LPG «گاز مایع نفتی» نخستین گزینه‌های جانشین بنزین شده‌اند هرچند LPG چند سالی بود از سبد مصرفی سوخت خودرو حذف شده ‌بود اما اخیرا بعد از سهمیه‌بندی بنزین بازار نصب آن تقریبا در تمامی استان‌ها به موضوع داغ این روزها تبدیل شده است.

آگهی‌های نصب مخازن LPG در فضای مجازی در سطوح قیمتی متفاوت در حالی منتشر می‌شود که به نظر می‌رسد نظارت‌ها در این زمینه محدود است یا اینکه وجود ندارد.

به گفته کارشناسان نصب سیلندر گاز مایع روی خودرو، غیرمجاز و بسیار خطرناک است که علاوه بر غیرقانونی بودن آن سلامت و امنیت شهروندان را به خطر می‌اندازد اما دغدغه رانندگان برای تامین سوخت ارزان، آنان را از فکر کردن به فاجعه بزرگ خطر آتش سوزی خودرو غافل کرده است.

یکی از شهروندان بیرجندی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به اینکه قیمت بنزین بالاست برخی رانندگان مجبور هستند خودروهای خود را ال .پی.جی سوز کنند زیرا با صرفه‌تر است.

مهدی حمیدی که خود برای نصب مخزن ال. پی. جی به یکی از مراکز سطح شهر مراجعه کرده بود افزود: شغل بنده به گونه‌ای است که زیاد از ماشین استفاده می‌کنم لذا قیمت بنزین و سهمیه آن از لحاظ اقتصادی کفاف نمی‌دهد و علیرغم اینکه تاکنون از مخالفان نصب ال. پی. جی بوده‌ام اما سیستم را نصب کردم.

یکی دیگر از شهروندان هم گفت: استفاده از گاز مایع در خودروها و دوگانه‌سوز کردن خودسرانه به امری عادی بین برخی رانندگان استان تبدیل ‌شده است.

علی محمدی افزود: برخی مواقع سوار خودروهایی شده‌ام که بوی گاز به ‌طور شدید در داخل ماشین استشمام می‌شود و این موضوع لرزه بر تن شهروندان می‌اندازد و نشان می‌دهد خودرو به صورت غیراصولی دوگانه سوز شده است.

وی بیان کرد: تعداد مراکز غیرمجاز نصب تجهیزات ال. پی. جی رشد چشمگیری یافته است حتی افراد زیادی در منازل یا به شکل زیرزمینی نسبت به این کار اقدام می‌کنند که نیازمند نظارت بیشتر مسؤولان و مراجع ذیربط است.

رییس اداره صنایع فلزی اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی خراسان جنوبی هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: نصب و راه‌اندازی هرگونه سیستم گازسوز ال. پی. جی در خودروها غیرمجاز و غیرقانونی است و با متخلفان برخورد می‌شود.

مصطفی بذری ادامه داد: حتی خودروهایی که به صورت غیرمجاز اقدام به نصب سیستم سی. ان. جی یا دوگانه سوز کنند فاقد برچسب استاندارد خواهند بود و از سوختگیری در جایگاه‌های مجاز منع می‌شوند.

وی با اشاره به نظارت بر آزمون مخازن خودروهای سی. ان. جی اظهار داشت: در زمینه CNG سه وظیفه قانونی تدوین استانداردهای لازم قطعات و تجهیزات گازسوزکردن خودروها، رعایت استانداردهای اجباری خودروهای گازسوز و نظارت بر استانداردسازی جایگاه‌های عرضه گاز طبیعی فشرده برعهده سازمان ملی استاندارد است.

رییس اداره صنایع فلزی اداره کل استاندارد خراسان جنوبی تصریح کرد: سیستم گازسوز خودروها از پرکن تا انتها توسط این سازمان مورد بررسی قرار می‌گیرد همچنین مخازن سوخت نیز براساس عمر آن در آزمایشگاه هیدرواستاتیک به صورت متناوب نظارت می‌شود.

وی عنوان کرد: هیچگونه نظارتی بر مخازن ال. پی. جی سوز برای سازمان استاندارد تعریف نشده و متولی آن سازمان صنعت، معدن و تجارت و شرکت نفت است.

بذری گفت: اصولا این سیستم‌ها در مراکز غیرمجاز و فاقد پروانه نصب می‌شود لذا یکی از کارهای اشتباه، باز و بست کردن دائم مخزن است چون عمر دستگاه را بسیار پایین آورده و خطرآفرین است.

وی تاکید کرد: مردم در صورت مشاهده نصب ال.پی. جی می‌توانند مراتب را با شماره ۱۵۱۷ سازمان ملی استاندارد گزارش دهند تا در اسرع وقت پیگیری و با متخلفان برخورد شود.

رییس اداره صنایع فلزی اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی خراسان جنوبی اضافه کرد: بعد از افزایش قیمت بنزین تاکنون گزارشی مبنی بر نصب مخازن ال. پی. جی در استان به این اداره گزارش نشده است.

وی به شهروندان توصیه کرد: در صورتی که تمایل به دوگانه سوز کردن خودرو خود دارند حتما از مخازن سی. ان. جی با ایمنی بالا استفاده کنند.

بذری گفت: همچنین شهروندان باید برای نصب مخزن به مراکز مجاز مراجعه کرده و خودشان هیچگونه دستکاری روی مخزن، شیرآلات و سایر انجام ندهند و نظارت را به مراکز مجاز و آزمایشگاه‌های هیدرواستاتیک بسپارند.

مشیرالحق عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی نهم آذرماه در نشست کمیسیون تنظیم بازار استان گفت: با توجه به افزایش تقاضا برای گازسوز کردن خودروها، اداره‌ کل صمت باید با همکاری اتاق اصناف، نسبت به شناسایی و برخورد با مراکز نصب غیراستاندارد مخازن گاز اقدام کند.

اخبار مرتبط