آینده کشور متعلق به دانشجویان امروز است

تهران- ایرنا- رئیس دیوان عالی کشور گفت: همه این نکته را قبول دارند که دانشجویان ذخیره علمی و مدیریتی کشور هستند و آینده کشور متعلق به دانشجویان امروز است.

حجت‌الاسلام سید احمد مرتضوی‌مقدم روز شنبه در آیین گرامیداشت روز دانشجو و تقدیر از دانشجویان برتر در دانشگاه علوم قضائی و خدمات اداری افزود: روز دانشجو روز مبارکی است و دانشجویان هرچه پرورش بهتری داشته باشند، مرتبه و مقام بهتری کسب خواهند کرد.  
وی ادامه داد: دانشجو مظهر فکر، اندیشه، بینش و دانش و منبعی است که باید در آینده برای اداره کشور استفاده شود.
مرتضوی مقدم اظهارداشت: دانشجو مبدا خیزش و حرکت است و اگر در جهت حق باشد مایه افتخار و اعتلای کشور می شود.
وی خاطرنشان کرد: وجود دانشجویان نخبه و صاحب فکر، مبتکر و خلاق، امید آینده کشور است و مشکلی که امروز در بدنه مدیریتی کشور وجود دارد، دانشجویان نخبه می توانند خلا موجود را برطرف کنند.
رئیس دیوان عالی کشور خطاب به دانشجویان دانشگاه علوم قضائی گفت: شما پس از پایان دوره دانشجویی می خواهید پا در عرصه خطیر بگذارید که با وضعیت کنونی شما متفاوت است؛ بعد از پایان دوره دانشجویی و شروع به کار قضا مسئولیت سنگینی بر عهده شما گذاشته می شود که دو راه بیشتر ندارد یا جهنم یا بهشت و در این میان غیر از این دو راه چیز دیگری نیست.
وی افزود: ورود به دستگاه قضایی چند شرط لازم دارد که از عهده هرکسی بر نمی آید و باید انسان خود را برای پذیرش این مسئولیت ها آماده کند.
مرتضوی مقدم داشتن تقوا را یکی از شرایط ورود به دستگاه قضا عنوان کرد و گفت: دو گونه تقوا داریم؛ یکی اینکه انسان خود را در معرض خطا، گناه و لغزش قرار ندهد و دومین نوع تقوا این است که در معرض خطا قرار گیرد ولی لغزش نداشته باشد.
وی اضافه کرد: تقوا از نظر حضرت امیرالمومنین علی (ع) نوعی مصونیت برای انسان است و چیزی که امروز برای جامعه ما و برخی مدیران پیش آمده است، کمبود یا نبود تقوا است و در همه بدنه نظام جمهوری اسلامی ایران داشتن تقوا کاربرد دارد.
رئیس دیوان عالی کشور، مهمترین رکن در امر قضا را تقوا عنوان کرد و گفت: آسیب هایی که امروز جامعه، مدیران و قضات را تهدید می کند، کمبود تقوا است و اگر تقوا تقویت شود، دوای درد جامعه خواهد بود.
وی تصریح کرد: حقه بازی ها، خیانت ها، دزدی ها، آزار و اذیت‌ها و کلاهبرداری ها ناشی از بی تقوایی است. همچنین در اداره ها اگر کسی کم کاری کند نشان از بی تقوایی است و اگر قاضی هم حکم ناحق دهد و حب و بغض را در نظر خود دخالت دهد، ناشی از بی تقوایی است.
مرتضوی مقدم درباره آثار تقوا گفت: تقوا موجب روشن بینی و قدرت تشخیص در افراد می شود، همچنین شخصی که تقوا دارد، دچار انسداد و بن بست نمی شود.
وی گفت: داشتن تقوا به انسان، حکمت و عقل عمل می دهد و قدرت تشخیص فساد از صلاح، راه از چاه، حق و ناحق را به افراد می بخشد.
مرتضوی مقدم با بیان اینکه تقوا به انسان بصیرت می دهد، افزود: همه به ویژه دانشجویان در معرض شیطان قرار داریم و منظور از شیطان فقط ابلیس نیست بلکه شیطانهایی که می خواهند مسیر ما را از حق و راه خدا جدا کنند.
وی درباره علم آموزی افزود: هر چه می توانید در دوران جوانی علم بیاموزید زیرا در سنین بالاتر از چهل سالگی هر چند مطالعه و تلاش ها ارزشمند است اما دوره جوانی دوران طلایی زندگی است.
رئیس دیوان عالی کشور داشتن سعه صدر را ویژگی دیگر برای افرادی که می خواهند در دستگاه قضا وارد شوند، عنوان کرد و گفت: قاضی باید دارای ظرفیت باشد زیرا اگر چنین نباشد اولین خطر این است که جاه و مقام موجب لغزش او می شود.
مرتضوی مقدم، دانشجویان را به تمرین حلم و بردباری دعوت کرد و افزود: خلاقیت، ابتکار، نوآوری و نواندیشی بسیار مهم است.
وی اضافه کرد: برای تحول هر بخشی از نظام به خلاقیت و فکر و اندیشه نیاز داریم و اگر چنین نباشد به روزمرگی دچار می شویم.
رئیس دیوان عالی کشور اظهارداشت: برخی به دنبال این نیستند که برای نظام خدمتگزار جذب کنند بلکه می خواهند عائله دولت را اضافه کنند و اینطور شایسته سالاری محقق نمی شود.
وی درباره داشتن روحیه شور و مشورت گفت: همه تلاش ها باید این باشد که از تجربیات و اندیشه جمعی بهره گرفته شود؛ مشورت بسیار راه گشا است اما متاسفانه برخی سوال پرسیدن را کسر شأن می دانند و این مسأله موجب تکرار اشتباه ها می شود.
در پایان این مراسم از دانشجویان برتر دانشگاه علوم قضائی و خدمات اداری با اهدای لوح تقدیر قدردانی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =