ضعف دستگاه‌ها نباید دلیلی برای قهر با صندوق های رای باشد

تهران- ایرنا- دبیر کل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی، مردم را پشتوانه نظام و حضور حداکثری آنها در انتخابات را افتخاری بزرگ برای این کشور دانست و گفت: مردم باید قبول کنند اگر ضعف‌هایی در دستگاه‌های مختلف مثلا شورای شهر، مجلس یا دولت وجود دارد این مساله دلیلی برای قهر با صندوق های رای نیست چراکه قحط الرجال نداریم و افراد متدین و باسوادی وجود دارد که می توان با رای دادن از آن‌ها حمایت کرد.

سید محمد حسینی روز شنبه در نشست نقش دانشگاه در بصیرت افزایی و انتخابات مجلس شورای اسلامی همزمان با روز دانشجو در دانشگاه مذاهب اسلامی، گفت: پس از اغتشاش های اخیر برخی اعلام می کنند که در انتخابات مجلس شرکت نخواهند کرد در حالی که باید در مردم امیدواری ایجاد کرد و بگوئیم انتخاب احسن انجام دهند.
دبیر کل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی، افزود: اخیرا از برخی افراد خواستند تا نام چند نفر از نمایندگان را بگویند که نتوانستند و این مساله حکایت از آن دارد که بود و نبود برخی نمایندگان تفاوتی ندارد درحالی که اگر افراد قوی و صاحب فکر بودند می توانستند در مجلس جریان سازی کنند.
اولین نشست بصیرت افزایی با موضوع نقش دانشگاه در بصیرت افزایی و انتخابات مجلس شورای اسلامی به همت بسیج اساتید دانشگاه مذاهب با حضور حامد رستمی مسئول بسیج اساتید، محمدرضا باقری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی، اساتید و دانشجویان در سالن جلسات این دانشگاه برگزار شد.

مشکل مجلس مساله عدم نظارت است
وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی مساله نظارت را یکی از مهمترین مشکلات مجلس شورای اسلامی دانست و اظهار داشت:  برخی افراد خود را وکیل الدوله می دانند. مثلا عباس آخوندی پنج سال وزیر مسکن بود و با صراحت می گفت که لیبرال است. مجلس او را سه بار استیضاح کرد ولی هر بار رای بیشتری آورد و زمانی هم که خودش استعفا داد، مجلس برای او تقدیرنامه نوشت.
وی تاکید کرد: اگر قرار است تحولی در کشور انجام شود، باید از مجلس شروع شود و همین نمایندگان می توانند وزیری را که به کشور آسیب می رساند استیضاح کنند و حتی عدم کفایت رئیس جمهوری را مطرح نمایند.
این استاد دانشگاه افزود: همانگونه که قوه قضاییه توانسته در مدتی کوتاه اتفاق خوبی را رقم بزند، مجلس نیز می تواند اینگونه باشد و در کنار قوه قضاییه قرار گیرد گام های بزرگی را می تواند بردارد و قدرت بازدارندگی در برابر فساد داشته باشد.

مشکل اصلاح طلبان مرزبندی نکردن است
نماینده دوره پنجم مجلس گفت: ما با هیچ کسی عقد اخوت نبسته ایم و فقط با رهبری عقد اخوت بسته ایم. نقد ما به جریان های اصلاح طلب این است که مرزبندی نمی کنند.
حسینی افزود: جریان اصلاح طلب حاضر نیست مرز خود را از آن نماینده یا خبزنگار یا وزیر یا نظریه پردازی که به خارج از کشور رفته و با دشمن همکاری می کند جدا کند و ما می توانیم شاهد رویکردی در مجلس آینده باشیم تا نیروهای مومن و انقلابی انتخاب شوند.

حسینی درباره فعالیت جمنا (جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی) و فعالیت های این جبهه اظهار داشت:  جمنا توسعه پیدا کرده و فعالان فرهنگی، اجتماعی، رسانه ای و خانم ها به عنوان یک جمع گسترده تر تصمیم می گیرند.
وی افزود: قرار است با نظرسنجی و بررسی میدانی افرادی در فهرست جمنا قرار گیرد که پایگاه مردمی دارند که جزییات آن اعلام خواهد شد.
این استاد دانشگاه همچنین گفت: در چند سال اخیر التهاب های اقتصادی داشتیم و گاهی به دلیل مشکلات معیشتی مردم، زبان ما هم بسته می شود. مثلا فاصله طبقاتی از سال ۹۳ تاکنون افزایش یافته درحالی که یکی از اهداف انقلاب کم کردن این فاصله بود و چنین مسائلی باعث می شود تا دستاوردهای نظام به خوبی تبیین نشود.
وی درباره جایگاه اصولگرایان معتدل اظهار داشت: در مجلس پنجم ۲ فراکسیون حزب اللهی داشتیم و از ابتدای انقلاب ۲ طیف سنتی روحانیت و روحانیون به عنوان جریان های اصلی، تعیین کننده بودند و گروه های مستقل نتوانستند نقشی ایفا کنند و در نهایت در یکی از این دو جریان جذب شدند.
حسینی یکی از دلایل نامزد نشدن علی لاریجانی در ثبت نام مجلس را همین مساله دانست و افزود: شاید یکی از دلایل این باشد که نه اصلاح طلبان از او حمایت می کنند و نه اصولگرایان.

 برخی سینه چاکان ۱۶ آذر غرب زده هستند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دهم با گرامی داشت روز دانشجو اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب به جوانان سفارش کردند که تاریخ معاصر را مطالعه کنند و ما می بینیم که در ۱۶ آذر کسانی سینه چاک این روز می شوند که ۱۸۰ درجه برخلاف آن چیزی عمل می کنند که دانشجویان برای آن قیام کردند.
وی افزود: حرکت دانشجویان در ۱۶ آذر علیه استبداد و به ویژه بر ضد آمریکا بود ولی امروز عده ای غربزده می خواهند علیه نظام اسلامی از آن بهره برداری کنند.
دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی افزود: به همین دلیل باید مسائل تاریخ معاصر را برای نسل جوان بیان و ابهام های موجود را برطرف کرد.
وی اضافه کرد: ما به موقع جوابگوی سوالات جوانان نبودیم درحالی که رهبر انقلاب می گوید شما باید دنیای غرب را به چالش بکشید و مشکلات جهان غرب بقدری زیاد است که ما باید آنان را مواخذه کنیم.
حسینی با ذکر مثالی از ادعای حقوق بشری مکرون یا ترامپ در اروپا و حمایت آمریکا از حملات عربستان به یمن به بهانه تامین منافع غرب تاکید کرد: اگر برای نسل جوان تناقض های دنیای غرب را تبیین کنیم بسیاری از مسائل حل می شود.

 تبیین تاریخ معاصر سبب رفع ابهامات جوانان می شود
وی افزود: یک روز بعد از ۱۶ آذر موسسه فرانکلین (انتشارات علمی فرهنگی) در قالب تفاهم نامه ای میان آمریکا و ایران امضا می شود و ارزش های آمریکایی در دنیا بوسیله این موسسه ترویج می شود که ایران به عنوان اولین کشور این قرارداد را امضا می کند و مترجمان ایرانی به ترجمه متون انگلیسی می پردازند.

 فیلم خانه پدری ترویج خشونت است
حسینی با اشاره به برخی مشکلات و کم کاری های صورت گرفته در عرصه های مختلف گفت: فیلم خانه پدری زمانی توقیف شد که بنده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بودم. روزی که صحنه کوبیدن سنگ توسط پدر بر سر دختر را دیدم تا یک هفته اعصابم به هم ریخته بود و اکنون نیز که آن صحنه را تصور می کنم حال بدی به من دست می دهد.
وی افزود: نتیجه ساخت چنین فیلم هایی این می شود که فیلم را به اروپا می فرستند و آنان می گویند ایرانی ها اهل خشونت هستند و دلیل آن فیلم هایی است که خودشان می سازند.
حسینی افزود: ما باید در همه عرصه ها تلاش کنیم تا مفاهیم بلند را منتقل کنیم که در اوایل انقلاب فیلم هایی مانند توبه نصوح باعث ایجاد تحول در جوانان می شد. البته برخی هنرمندان دچار استحاله شدند و برعکس رسالت خود عمل می کنند.

 دستاوردهای نظام در بیانیه دوم گام انقلاب
این استاد دانشگاه اظهار داشت: رهبر انقلاب هفت دستاورد و هفت توصیه را در گام دوم انقلاب مطرح کردند که ارتقاء بینش سیاسی مردم یکی از دستاوردهای انقلاب بوده است.
وی ضمن مقایسه انقلاب اسلامی با انقلاب های کبیر فرانسه، روسیه یا هند گفت: انقلاب اسلامی ایران نسبت به شعارها و اهداف خود در بسیاری از جهات موفق تر عمل کرده است.

 اصل غافلگیری برای دشمن است


حسینی گریزی هم به مسائل اخیر و گرانی بنزین زد و گفت: اگر در این زمینه درست عمل شده و افکار عمومی متقاعد می شد اعتراض ها کاهش می یافت ولی از اصل غافگیری استفاده کردند در حالی که این اصل برای دشمن است و بر اساس یک نظرسنجی ۹۲درصد مردم از کیفیت اطلاع رسانی شکایت داشتند.
وی با مقایسه هدفمندی یارانه در دولت احمدی نژاد گفت: در آن زمان ۹ قلم از مایحتاج مردم مانند برق، آب، گازوئیل و بنزین گران شد که برخی تا هفت یا ۹ برابر بود ولی از یک سال قبل از آن کار شد و از شش ماه قبل از ان در کمیسیون های مختلف مجلس بحث شده بود.
وی افزود: هر شب وزیران اقتصادی بحث می کردند و حتی نظر رانندگان کامیون ها را نیز می شنیدند و از طرف دیگر ۲ ماه قبل از اجرای طرح به حساب مردم پول واریز کردند تا مردم احساس کنند این گرانی ها جبران می شود.

از روز اول گفتیم مقاومت جواب می دهد
حسینی در ابتدای این نشست به آیاتی از قرآن اشاره کرد که به موضوع بصیرت و نقش ان در جنگ نرم و جنگ رسانه ای می پردازد و در پاسخ به سوالی درباره جریان مقاومت اظهار داشت: بخش عمده ای از کار مجلس مربوط به سیاست خارجی است.
وی افزود: عراقچی به عنوان تیم مذاکره کننده هسته ای اعلام کرد که "ما به این نتیجه رسیدیم که مقاومت بهتر از مذاکره جواب می دهد" و این حرفی است که ما از روز اول می زدیم و از برجام انتقاد می کردیم.
وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: یکی از مولفه های قدرت ما نیروهای مقاومت در منطقه است که ما را تنها نمی گذارند.
وی افزود: سید حسن نصرالله می گفت ما از انقلاب الهام گرفتیم و زمانی که به محضر امام خمینی(ره) رسیدیم به ما اجازه داد تا مبارزه کنیم. بار اصلی مبارزه بر دوش خود آن هاست و اگر ما با آن ها همکاری نکنیم در واقع خیانت است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =