معترضان در شیلی بار دیگر با پلیس درگیر شدند

تهران- ایرنا- همزمان با حضور دوباره تظاهرکنندگان در خیابان‌های پایتخت شیلی، معترضان با نیروهای پلیس درگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، معترضان روز جمعه (۱۵ آذرماه) همزمان با پنجاهمین روز آغاز ناآرامی‌های شیلی در پایتخت این کشور تجمع کردند. معترضان پیش از این وعده کرده بودند که هر جمعه در میدان اصلی سانتیاگو گردهم بیایند تا اعتراض خود را اعلام کنند.

شماری از معترضان که کوکتول مولوتوف و سنگ در دست داشتند با نیروهای پلیس که برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور و قوطی‌های آب استفاده کردند، درگیر شدند.

ناآرامی‌های اخیر شیلی از ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) در اعتراض به افزایش بهای بلیت مترو آغاز و به تدریج به مخالفت با وضعیت اقتصادی در کشور منتهی شد که پیامد آن غارتگری، آتش‌افروزی و درگیری‌های روزانه بین معترضان و نیروهای پلیس بوده است. معترضان به دستمزدهای پایین، هزینه‌های بالای بخش آموزش و بهداشت و شکاف عمیق بین فقیر و غنی در کشوری اعتراض دارند که از نظر سیاسی و اقتصادی تحت سلطه چند خانواده قدیمی و نخبه است. این بدترین بحران سیاسی شیلی در سه دهه اخیر است.

براساس گزارش‌ رسانه‌ها، اعتراض‌های ضد دولتی در این کشور ۲۶ کشته و بیش از ۱۳ هزار زخمی برجا گذاشته است. این تظاهرات در سیستم حمل‌ونقل عمومی سانتیاگو (پایتخت شیلی) اختلال ایجاد کرده و بخش خصوصی این کشور متحمل میلیاردها دلار ضرر شده است.

قانونگذاران شیلی به تازگی توافق کرده‌اند تا آوریل(فروردین-اردیبهشت آینده)، همه‌پرسی در مورد بازنویسی قانون اساسی این کشور برگزار شود. ۶۷ درصد از مردم شیلی معتقدند برگزاری این همه‌پرسی گامی مثبت در راستای تغییرات است.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =