خادمان و زائران در سالروز رحلت کریمه اهل بیت(ع) به عزاداری پرداختند

قم - ایرنا - دسته عزاداری خادمان و زائران آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) روز شنبه در سالروز رحلت کریمه اهل بیت(ع)، از بیت‌النور محل عبادت و سکونت این بانوی بزرگوار در قم به سمت حرم مطهر حرکت کردند و به عزاداری پرداختند.

امروز خادمان حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مردم مومن قم در «بیت النور» (محل اقامت حضرت معصومه(س) در زمانی که در شهر مقدس قم سکونت داشتند) اجتماع کردند و با مرثیه سرایی مداحان اهل بیت در غم جانکاه کریمه اهل بیت(ع) اشک ماتم ریختند.

حجت الاسلام والمسلمین سید حسین مومنی از خطیبان در مسجد اهل بیت(ع) در محل اجتماع سوگواران در سخنانی به بیان سیره و ویژگی‌های حضرت معصومه(س) پرداخت و با تشریح نحوه ورود این بانوی گرامی اسلام(س) به شهر مقدس قم گفت: مردم قم استقبال خوبی از این بانوی بزرگ اسلام داشتند.

سپس قشرهای گوناگون مردم از جمله بانوان متدین به همراه دسته عزاداری خادمان آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) که عزادار و سیاهپوش بودند، در هوای بارانی امروز قم، با عبور از خیابان های عمار یاسر و آیت الله طالقانی و میدان آستانه وارد صحن امام رضا(ع) در حرم مطهر شدند و در طول مسیر با حمل پرچم‌های مشکی که بر روی آنان نام حضرت معصومه(س) نقش بسته بود، بر سر و سینه زدند و به عزاداری پرداختند.

در پایان این مراسم، شرکت کنندگان درصحن امام رضا(ع) حرم مطهر حضرت معصومه(س) اجتماع کردند و با مرثیه سرایی مداحان اهل بیت بر سر و سینه زدند و به سوگواری پرداختند؛ در این آیین آیت الله سید محمد سعیدی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قم نیز حضور داشت.

امروز عاشقان خاندان عصمت و طهارت(ع) از نقاط مختلف آمده بودند تا با شرکت در آیین های گوناگون عزاداری، دل های غبار گرفته خود را به مَضجَع مطهر، ملکوتی و معنوی این بانوی آب و آینه گره بزنند.

بیرق های مشکی عزاداری در صحن ها و رواق های مختلف حرم مطهر حضرت معصومه(س) و معابر شهر مقدس قم نصب شده است و از شب گذشته مردم با حضور در آیین های عزاداری و سوگواری در غم جانسوز این بانوی بزرگوار اسلام اشک ماتم ریختند.

حضرت فاطمه معصومه(س) در روز اول ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری در مدینه منوره دیده به جهان گشود؛ آن حضرت در خاندانی که سرچشمه علم، تقوا و فضایل اخلاقی بود، پرورش یافت؛ پس از آنکه پدر بزرگوارش امام موسی کاظم(ع) به شهادت رسید از محضر برادر بزرگوارش امام رضا(ع) بهره برد.

طاهره (پاکیزه)، حمیده (ستوده)، بِره (نیکوکار)، رشیده (حد یافته)، تقیه (پرهیزگار)، رضیه (خشنود از خدا)، مرضیه (مورد رضایت خدا)، سیده صدیقه (بانوی بسیار راستگو)، سیده رضیه مرضیه (بانوی خشنود خدا و مورد رضای او)، سیده نساء العالمین (سرور زنان عالم)، محدثه و عابده از لقب های ایشان می باشد.

لقب معصومه از سوی امام رضا(ع) به این بانوی والامقام اسلام داده شده است، علامه مجلسی(ره) در این باره می گوید: امام هشتم شیعیان(ع) در جایی فرمودند که «هرکس معصومه را در قم زیارت کند، مانند کسی است که مرا زیارت کرده است.»

پس از ورود امام رضا(ع) در سال ۲۰۰ هجری قمری به خراسان، حضرت معصومه(س) بعد از یک سال، برای دیدار برادر به همراه کاروانی از شهر مدینه به سمت ایران حرکت کرد و در ۲۳ ربیع الاول وارد قم شد.

آن حضرت در این شهر مورد استقبال عده بسیاری از مردم مشتاق و شیفته اهل بیت(ع) قرار گرفت و پس از ۱۷ روز اقامت در منزل موسی ابن خزرج که به «بیت النور» شهرت یافت، در ۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری دیده از جهان فرو بست. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =