مذاکرات طالبان و آمریکا در دوحه از سرگرفته‌ شد

تهران- ایرنا- مقامات آمریکایی از پیوستن دوباره این کشور به مذاکرات با طالبان خبر دادند.کاهش خشونت‌ها به گونه ای که به مذاکرات بین گروه‌های افغان و اعلام آتش بس منتهی شود، کانون اصلی دستور کار این مذاکرات است.

یک مقام آمریکایی به شبکه طلوع گفت: آمریکا امروز(شنبه) دوباره به مذاکرات دوحه پیوست.

این مذاکرات در پی سفر دو روزه "زلمای خلیلزاد"، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان به کابل و گفت وگو با مقامات دولت و سیساتمداران بنام افغان، ‌از جمله "حامد کرزی" شکل گرفت.

وزارت خارجه آمریکا ۴ دسامبر(۱۳ آذر) اعلام کرد، خلیلزاد به منظور گفت وگو درباره اقداماتی که به مذاکرات بین گروه های افغان و حل مسالمت آمیز جنگ در این کشور منتهی شود، دوباره وارد گفت وگو با طالبان می شود.

مذاکرات گروه طالبان و آمریکا از دو ماه پیش در پی لغو دعوت "دونالد ترامپ" از این گروه در آمریکا متوقف شده بود.    

دور قبلی مذاکرات طالبان و آمریکا در دوحه در حالی جریان داشت که دو طرف از نزدیک شدن به امضای توافقنامه خبر می دادند اما، در نهایت، مخالفت طالبان با اعلام آتش بس، به نوعی مذاکرات را به شکست موقت کشاند.

«زلمی خلیل زاد» در سفر جدید خود  اواخر هفته گذشته برای از سرگیری مذاکره با طالبان به کابل آمد و در دیدارهای جداگانه با مقامات دولتی و رهبران سابق جهادی، آتش بس و از بین بردن پایگاه های طالبان در پاکستان را بعنوان پیشنهاد افغان ها برای رسیدن به صلح دریافت کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =