کانون‌های مساجد جنوب کرمان افزون بر ۱۸۰۰۰ عضو فعال دارند

جیرفت - ایرنا - به گفته مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد جنوب کرمان، افزون بر ۱۸ هزار نفر در ۵۰۰ کانون این منطقه فعالیت می‌کنند.

مجید خوبی‌زاده مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد جنوب کرمان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کانون‌های مساجد جنوب کرمان در حوزه‌های مختلف دینی، فرهنگی و آموزشی گام‌های موثری برداشته‌اند، لذا با توجه به اهمیت موضوع ۵۰۰ کانون در شهرستان‌های جنوبی کرمان در حال فعالیت هستند که این آمار جزء معدود اقدامات موثر کانون‌های مساجد در سطح کشور است.

وی افزود: در بحث عضوگیری در کانون‌های مساجد جنوب کرمان تمامی مراحل ثبت‌نام در سامانه بچه‌های مسجد انجام می‌گیرد و شخص داوطلب ابتدا کانون مد نظر خود را انتخاب کرده و سپس سامانه با در نظر گرفتن جامعه هدف، موارد خواسته شده فرد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

خوبی زاده ضمن تاکید بر نقش کتابخانه‌های مساجد در ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی، گفت: در جنوب کرمان با وجود ۱۸۲ کتابخانه باز در مساجد که ۳۲ کتابخانه آن مخزن‌دار است، فرصت بسیار خوبی به منظور افزایش سرانه مطالعه در این منطقه فراهم شده و هم اکنون ۳۲ کتابدار در سطح کتابخانه‌های مساجد این دیار در حال ارائه خدمات کتابداری به مراجعان هستند.

کتابخانه فاطمه‌ها الگویی موفق در ترویج کتابخوانی

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد جنوب کرمان از کتابخانه‌ها و روند فعالیت ایستگاه نذر کتاب کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در شهرستان جیرفت خبر داد و اظهار داشت: کتابخانه فاطمه‌ها که کاری بسیار ارزشمند در حوزه فرهنگ کتابخوانی به شمار می‌رود با داشتن ۱۲ هزار جلد توانسته عنوان کتابخانه برتر را در سطح کشور از آن خود کند.

وی ادامه داد: کتابخانه فاطمه‌ها سال 89 به عنوان کوچکترین کتابخانه ایران تنها با کمتر از ۵۰ جلد کتاب و سه عضو 9 ساله که فاطمه نام داشتند در روستای دهکهان کهنوج راه‌اندازی شد.

خوبی زاده عنوان کرد: نذر کتاب، کتاب‌های نو و یا دست دوم قابل استفاده مردم برای اهداء به کتابخانه‌های مساجد در روستاها و مناطق محروم جمع آوری می‌شوند و کتاب‌های نذر در گردش، کتاب‌ها و جزوه‌های فرسوده نیز به منظور استفاده در امور خیریه جمع‌آوری خواهند شد.

وی عنوان کرد: با توجه به تاکیدات و فرمایشات مقام معظم رهبری، این ستاد در بحث برگزاری دوره آموزشی سرودهای مذهبی با تدریس اساتید مطرح کشوری در حال استعدادیابی است که در این زمینه هم با استقبال خوب جوانان روبه رو شده‌ایم.

خوبی زاده گفت: ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد جنوب کرمان با ورود به عرصه کارآفرینی نیز توانسته است موفق عمل کند و نمایشگاهی از صنایع دستی کانون‌ها را در آینده‌ای نزدیک برپا خواهد کرد.

وی با اشاره به چاپ ۱۲ جلد کتاب از آثار اعضای کانون‌های مساجد منطقه خبر داد و بیان کرد: این آثار در حوزه‌های مختلفی همچون آموزش قرآن کریم، نماز و کودک به رشته تحریر درآمده‌اند.

جنوب کرمان با هفت شهرستان و یک میلیون نفر جمعیت، یک سوم مساحت استان را به خود اختصاص داده است.

اخبار مرتبط