وزیر دفاع ترکیه: متحدانمان به تهدیدات امنیتی‌ ترکیه بی توجه هستند

آنکارا- ایرنا- وزیر دفاع ترکیه گفت: اولویت ترکیه به‌عنوان عضو هفتاد ساله ناتو همکاری با متحدانش برای نابودی تهدید تروریسم است و برغم وجود توافق و مذاکرات طولانی مدت و نیز اقدامات مشترک با متحدانمان در مبارزه با تروریسم تنها ماندیم و تهدیدات امنیتی‌مان نادیده گرفته شد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی در روز شنبه، خلوصی آکار طی سخنانی در مراسم امضای «قرارداد مقاطعه‌کاری سیستم‌های جنگی» در آنکارا که به موجب آن چهار ناو رزمی کوروت به پاکستان صادر خواهد شد، به بررسی آخرین تحولات ناتو پرداخت.

وزیر دفاع ترکیه با تأکید بر پایبندی ترکیه به تعهدات خود در ناتو و با انتقاد از برخی از اعضای این پیمان که در مسائل مختلفی از جمله حمله ترکیه به شمال سوریه و خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ از روسیه با ترکیه اختلاف نظر دارند افزود: برخی می‌کوشند اقدامات ترکیه برای تضمین امنیت ملی خود را مغایر سیاست ناتو جلوه دهند. این امر کاملا غیرمنطقی است. ترکیه به تعهداتش در قبال ناتو پای‌بند است.

آکار تصریح کرد: اولویت ترکیه به‌عنوان عضو هفتاد ساله ناتو همکاری با متحدانش برای نابودی تهدید تروریسم است. مذاکرات طولانی مدت و اقدامات مشترکی را نیز انجام داده‌ایم. علی‌رغم وجود توافق میان ترکیه و متحدانش، ما در مبارزه با تروریسم تنها ماندیم.

حزب حاکم ترکیه: اقدامات امنیتی ما به نفع ناتو نیز است

در این میان، سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه نیز تدابیر امنیتی کشورش را به نفع پیمان ناتو خواند.

عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه طی یک نشست خبری در آنکارا گفت: علی‌رغم تمام انتقادات، همگی واقف هستند که تدابیر ترکیه برای تامین امنیت خود، اقدامی در راستای منافع همه کشورهای عضو ناتو نیز است. 

وی افزود: تمام شرکت‌کنندگان در اجلاس سران ناتو بر اهمیت کشورمان و لزوم حضورش در این سازمان تاکید کردند. برگزاری منظم نشست چهارجانبه (ترکیه، آلمان، فرانسه و انگستان) تصمیم مهمی است و دومین دور آن ماه فوریه در استانبول برگزار خواهد شد. 

در روزهای اخیر و قبل از برگزاری نشست سران ناتو در لندن مجادله کلامی سران و دولتمردان فرانسه و ترکیه درباره ناتو شدت یافت و تنش سیاسی میان دو کشور را افزایش داد. مکرون ماه گذشته از فقدان هماهنگی میان اعضای ناتو و همچنین « پیش‌بینی ناپذیری » رفتارهای آمریکا انتقاد کرد و در مصاحبه با نشریه اکونومیست، نسبت به تداوم سیاست دفاع جمعی ناتو به رهبری کاخ سفید ابراز تردید کرد و گفت: آنچه ما در حال حاضر تجربه می‌کنیم مرگ مغزی ناتو است.

این اظهارات با واکنش رئیس جمهوری ترکیه و سپس پاسخ‌های پاریس همراه شد.

نشست سالانه سران ناتو روزهای روزهای ۱۲ و ۱۳ آذر (۴-۳ دسامبر) به میزبانی لندن برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =