نیاز به مجلس چندوجهی داریم

تهران- ایرنا- جامعه امروز ایران به واسطه فناوری و تکنولوژی به صورت پیوسته در معرض داده‌ها قرار دارد و این کلاس درس تاثیر خود را گذاشته‌است. بنابراین به مجلسی چندوجهی احتیاج داریم، مجلسی که نمایندگی سلایق مختلف جامعه امروز را برعهده داشته‌باشد.

در گزیده ای از یادداشت روزنامه آرمان ملی به قلم امید فراغت آمده است: چهار دهه از انقلاب اسلامی گذشته است و متاسفانه هنوز در برخی بزنگاه‌های حساس، شعارها و حفظ ظاهر مهم‌تر از واقعیت‌نگری‌ها شده است. سیاست را صفحه شطرنج می‌دانند اما عده‌ای از مسئولان انتظار دارند مهره سفید و سیاه گوش به‌فرمان آنان باشد و توامان مهره سفید و سیاه را خود حرکت دهند و در این سیاست‌ورزی کیش و مات معنی و مفهوم ندارد بر همین اساس سال‌هاست که کمتر مسئول، نماینده و... نسبت به عملکرد خود پاسخگو بوده است، چرا که متر و مقیاس در فضای عملکردها نیست بلکه براساس ویژگی‌های دیگری است و واقعیت‌های اینچنینی بلای روح اعتماد و باور عمومی شده است. سوال این است که با وجود آورده‌های فناوری و تکنولوژی و افزایش آگاهی مردم و ارتفاع گرفتن سقف مطالبات جامعه و یکپارچگی با ادبیات فرهنگی، اقتصادی و... جهانی به چه مجلسی احتیاج است؟ با توجه به واقعیت‌های موجود جامعه، آیا همواره می‌توان نگاه اولیه را حفظ کرد؟ یا اصلاح‌طلبان و اصولگرایان و انقلابیون سابق با اندکی تغییر موضع می‌توانند حلال مشکلات باشند؟

سوال دیگر این است آیا صنوف دیگر مثل بازاری، دیپلمات و... می‌توانند با حضور در مجلس شورای اسلامی قوانین بهتری را وضع کنند؟ تعارف را کنار بگذاریم و بپذیریم که طی این سال‌ها انواع و اقسام شخصیت‌ها در قالب ژست‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و... در پست‌های مختلف حضور داشتند و به نقطه و واقعیت امروز رسیدیم. بنابراین وقتی سطح آگاهی جامعه افزایش یافته و مردم به مانند گذشته نیستند چرا که انواع و اقسام ژست‌ها، کلام‌ها، شعارها و... را دیده و شنیده‌اند و به نوعی تفاوت‌ها فهمیده شده است در نتیجه ژست و شعارسازی‌های جدید دوای درد جامعه امروز نیست. اکنون جامعه ایران در مواجهه با ادبیات دنیای جدید باید قواره‌ای متناسب به خود بگیرد و چنین واقعیتی ذهن تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران را به خود مشغول کرده است اما وجود برخی نگرانی‌ها و دلهره‌ها از مواجهه با جهان و شاید به تعبیری فوبیا، نمی‌گذارد تناسب‌سازی ادبیات زیستی به آسانی صورت پذیرد چرا که در مسائل داخلی حتی گاه جلو رفتن و همراه شدن با اکثریت جامعه را نوعی عقب نشینی به حساب می‌آوریم و این بازی ذهنی بلای جان واقعیت‌های جامعه امروز شده است.

متاسفانه در زاویه‌ای دیگر سال‌هاست که مدارک دانشگاهی بلای جان واقعیت‌های جامعه شده و مدارک تحصیلی جدا از شخصیت‌ها به‌عنوان یک عامل گول زننده جامعه را گیج کرده است. اگر قرار بود که مدارک تحصیلی توسعه‌آفرین باشد اکنون جامعه امروز ایران با حجم بالای مدرک دانشگاهی باید چین، ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور، مالزی، ترکیه و... باشد! اما واقعیت جامعه امروز آن چیزی نیست که باید باشد. بنابراین صرفا با ژست انقلابی‌گری نمی‌توان جامعه چند وجهی امروز را مدیریت کرد با ژست دیپلماتیک هم نمی‌توان جامعه را درک کرد. نکته مهم اینکه جامعه امروز ایران به واسطه فناوری و تکنولوژی به صورت پیوسته در معرض داده‌ها قرار دارد و این کلاس درس تاثیر خود را گذاشته‌ است. بنابراین به مجلسی چندوجهی احتیاج داریم، مجلسی که نمایندگی سلایق مختلف جامعه امروز را برعهده داشته باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =