لرستان و آغازی بر پایان انتخاب های هیجانی

خرم آباد - ایرنا - امروز شنبه آخرین مهلت نام نویسی داوطلبان ورود به مجلس یازدهم است که با بررسی صلاحیت ها و پایش داوطلبان، انتخابات وارد فاز انتخاب مردمی می شود.

به گزارش ایرنا، لرستان همواره از استان های پرشور انتخاباتی بوده که مردم آن دین خود را به بهترین نحو ادا کرده اند اما آنطور که باید پاسخ مطلوبی از نمایندگان خود دریافت نکرده و همچنان انتظاراتی دارند.

بدون شک یکی از اصلی ترین آسیب های انتخاباتی لرستان  همانند برخی استان های ملیتی، طایفه ای و ایلیاتی بودن این رویداد بزرگ است، چرا که در بسیاری از دوره ها، اولویت  نخست مردم برای  فرستادن داوطلبان به مجلس بر مبنای گرایشان و تعلقات قومی بوده است.

ثبت نام داوطلبان امروز تمام می شود و لرستانی ها وارد فاز جدید معرفی و شناسایی کاندیداها خواهند شد، اما مهم آن است که " انتخاب" برترین ها را به موارد طایفه ای و قومی ترجیح دهند و آغاز خوبی برای مجمع نمایندگان یازدهم رقم بزنند، مردمی که با شور و نشاط سیاسی وارد گود می شوند باید در خصوص نحوه انتخاب خود دقت عمل بیشتری داشته و احساس کمتری به خرج دهند.

بدون شک با توجه به مشکلاتی که مردم لرستان به ویژه در حوزه اقتصادی دارند، در این دوره  انتخاب آنها کمتر بر پایه هیجان و صف کشی های طایفه ای خواهد بود و همین امر، آغاز یک انتخاب خوب را به پایان یک شهر و  دیار آباد متصل خواهد کرد.

لرستانی ها به این باور رسیده اند که انتخاب اصلح بر اساس معیارهایی خارج از گسترده و جمعیت طایفه ای خواهد بود، می دانند در ادوار مختلف هرچه انتخابشان بیشتر بر مبنای هیجانات فامیلی بوده، رضایت کمتری از مجمع نمایندگانشان داشته اند، بنابراین در این دوره حتی نوع تبلیغات زودهنگام در فضای مجازی تا  حدودی فرق کرده به نحوی که در معرفی داوطلبان از تفکرات سیاسی و حزبی آنها تا توانمندی علمی و اجرایی شان سخن می گویند.

مردان و زنانی که خود را در معرض انتخاب مردم قرار می دهند باور کنند دیگر نمی توان با حمایت طایفه ای به خانه ملت راه یافت،‌ چرا که جوانان لرستانی امروز انتخابی بر مبنای اصول سیاسی و فکری و شایسته سالاری به معنای واقعی خواهند داشت تا آغازی باشد برای پایان ناکارآمدی ها و نا امیدی ها.

نام نویسی انتخابات هرچه بود و هرکه آمد تمام می شود و از فردا باید به فکر انتخاب اصلح بود، فردی که بتواند مشکلات تاریخی لرستان که بیکاری ابر مساله آنها است را درمان کرده و نسخه جدید و قابلی برای رفع آن بپیچد.

اکنون حال و هوای انتخاباتی در لرستان از جمله پلدختر و کوهدشت حاکم شده و شور این رویداد بزرگ از حالا میان مردم جاری شده، مردمی که میانگین حضورشان در صحنه بیش از ۶۵ درصد است  امسال  با انتخاب اصلح، دومینوی این حضور خود را به پایانی خوش ختم می کنند.

لرستان به واسطه تشکلات قومی و طایفه ای که دارد شور انتخاباتی بالایی داشته و همواره محافل این استان از ماهها قبل نسبت به سایر استان ها به صورت غیررسمی آغاز می شود که موجب رونق فضای انتخاباتی استان شده که هرچند طایفه ای بودن موجب شور انتخاباتی بالا در لرستان می شود اما همین امر ممکن است از یک امتیاز به تهدید تبدیل شده و رای دهندگان به دلیل هیجان های فامیلی و ایلیاتی از انتخاب اصلح بازبمانند که این امر منجر به تکرار مشکلات و عقب ماندگی ها خواهد شد.

مردم لرستان امروز معتقد هستند انتخابشان باید بر اساس نیاز شهر و روستا باشد و همچنان که گوشه چشمی به انتخابات طایفه ای دارند اما اولویت نخست آنها، توانمندی، سوابق و صلاحیت کاری کاندیداها خواهد بود.

تاکنون ۲۴۲ نفر داوطلب نمایندگی مردم لرستان در مجلس شورای اسلامی شده اند که از این تعداد ۲۲۶ نفر مرد و مابقی زن هستند و از مجموع ۹ نماینده فعلی که هشت نفر انها اصولگرا می باشند ۶ نماینده برای تکرار دوباره در بهارستان نام نویسی کرده اند، علاءالدین بروجردی نماینده پنج دوره بروجرد برای لار (شهر مادری اش) داوطلب شده ، مجید کیانپور نماینده دورود و ازنا و محمد بیرانوندی نماینده مردم خرم آباد و تنها عضو اصلاح طلبان مجمع نمایندگان استان تاکنون برای حضور در مجلس یازدهم ثبت نام نکرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =