از ۲ بانده شدن جاده های منتهی به چابهار تا صدور دستور بازداشت مالک تالار عروسی سقز

استانها- ایرنا –حضور واعظی در نشست کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید خراسان رضوی ،۲ بانده شده جاده‌های منتهی به بندر چابهار، تحت پوشش قرار دادن چهار هزار شرکت دانش بنیان از سوی وزارت علوم ، کاهش خروجی آب زاینده رود ، آتش سوزی در تالار عروسی در سقز و جانباختن ۱۱ تن و مسمومیت ۸۰ نفر بر اثر استنشاق گاز مونواکسید کربن در مرودشت شیراز و کاشمر از مهمترین عنوان های رخدادهای استان ها در ۲۴ ساعت گذشته است.

سایت سراسری استان‌های ایرنا به عنوان ویترین ۳۱ سایت استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی روزانه به طور میانگین محل انتشار حدود ۶۰۰ فرآورده خبری شامل خبر، گزارش، مصاحبه، میزگرد خبری، یادداشت، بسته تصویری و تحلیل است که عصر هر روز به منظور بهره‌برداری و آگاهی بیشتر مخاطبان در قالب «بسته خبری ۲۴» چکیده مهمترین رویدادهای استان‌ها منتشر می‌شود:

مهمترین خبر امروز استانها به سفر رییس دفتر رییس جمهوری به خراسان رضوی و شرکت در نشست کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید خراسان رضوی اختصاص داشت .

واعظی: سیاست دولت عادی‌سازی روابط با همسایگان است

رییس دفتر رییس جمهوری در نشست کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید خراسان رضوی گفت: سیاست دولت برقراری ارتباط نزدیک و عادی‌سازی همه گونه روابط با کشورهای همسایه، توسعه صادرات و رونق تولید است.

محمود واعظی اظهار داشت که هم اینک روابط با کشور افغانستان بسیار خوب است اما ایجاد روابط با ترکمنستان قدری دشوارتر است.

جشنواره ها فرصتی برای معرفی ظرفیت های گردشگری

 از دیگر اخبار استان ها می توان به سفر معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به یزد برای شرکت در جشنواره قورمه و بازدید از بوم گردها اشاره کرد .

وی در جشنواره قورمه در جمع مسئولان محلی برگزاری جشنواره‌ها را فرصت مناسبی برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری دانست  و گفت : در تمام استان‌ها در بخش‌های مختلف ظرفیت‌های بسیار خوبی از  آثار و ابنیه تاریخی وجود دارد که می توان با برگزاری جشنواره‌ها آنها را به گردشگران نشان داد.

ولی تیموری اظهار داشت: ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی با حمایت دولت و جلب مشارکت بخش خصوصی  از دیگر راه‌های ایجاد زیرساخت در جذب گردشگران و توسعه صنعت گردشگری است.

تهیه طرح‌های آمایش سرزمین باهدف محرومیت زدایی

خبر دیگر استان به اظهارات رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان اختصاص داشت ،وی در حاشیه جلسه بررسی طرح توسعه پایدار منظومه روستایی در فرمانداری شهرستان خرم‌دره گفت: طرح‌هایی برای رفع محرومیت از چهره شهرستان‌ها با رویکرد آمایشی تهیه شده است که به نظر می‌رسد بتواند اثرگذاری لازم را داشته باشد.

شهرام طهماسبی ، افزود: برای توسعه شهرستان‌ها، تهیه آمایش سرزمین با ابعاد شهرستانی در دستور کار قرار گرفته است، که این امر کمک می‌کند تا بتوانیم اسناد بالادستی را برای پیاده‌سازی برنامه‌ها در این مناطق داشته باشیم.
 

در عرصه آموزش های دانشگاهی کم فروشی نکنیم

سفر وزیر علوم به گناباد و تربت حیدریه خبر مهم دیگر سایت سراسری استان های ایرنا است ، وی ضمن حضور در جمع روسای دانشگاه ها و اعضای هیات علمی مجتمع آموزش عالی گناباد از نمایشگاه دستاوردهای دانشجویان مجتمع آموزش عالی این شهر دیدن کرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه بازدید از نمایشگاه گفت که ساماندهی و کیفی‌سازی آموزش عالی متناسب با نیازها و ظرفیت‌های منطقه ای را رویکرد مهم دولت دوازدهم و این وزارتخانه است .

منصور غلامی در جمع روسای دانشگاه ها نیز گفت :نباید در عرصه آموزشهای دانشگاهی کم فروشی کنیم و نباید از هیچ تلاشی برای ارائه آموزشهای هدفمند و کیفی به دانشجویان و فرزندان این مرز و بوم در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کوتاهی شود.

وی همچنین در دیدار با جامعه دانشگاهی تربت حیدریه  گفت: یکی از سیاست‌های ‌محوری این وزراتخانه توسعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد است و این وزارتخانه موفق شده است طی ۱۵ سال اخیر افزون بر چهار هزار شرکت دانش بنیان را تحت‌پوشش خود قرار دهد.

۲ بانده شدن همه جاده‌های منتهی به بندرچابهار

 وزیر راه و شهرسازی گفت: تمامی جاده‌های منتهی به بندر راهبردی و اقیانوسی چابهار با تخصیص اعتبار و توجه ویژه دولت ۲ بانده می‌شود تا شاهد رونق حمل ونقل و تسهیل در جابه جایی کالا باشیم.

محمد اسلامی در حاشیه بازدید از بندر چابهار اظهار داشت: راههای ارتباطی به بندر چابهار در حال مطالعه هستند و ابتدا از مبدا بندرچابهار تا سه راهی کنارک و نیکشهر ۲ بانده می‌شود تا تسهیل در رفت وآمد کامیون ها و کاهش حوادث رانندگی در این مسیر پر رفت و آمد را شاهد باشیم.

وزیر راه و شهرسازی در بازدید از پروژه های در دست اجرا در بندر چابهار، گفت: هم اینک پروژه‌هایی نظیر ساخت بلندترین و مجهزترین برج کنترل دریایی کشور، لایروبی حوضچه و کانال دسترسی، بویه گذاری، جمع آوری اسکله‌های نصب سریع، سیلوی غلات ۱۰۰ هزار تنی، شبکه معابر و تاسیسات زیربنایی اراضی پشتیبانی، پست های برق و دایک حفاظت ساحلی در بنادر شهید بهشتی و کلانتری در حال اجراست که بزودی افتتاح و بهره برداری می شوند.

حادثه تالار عروسی سقز

حادثه آتش سوزی تالار عروسی سقز ۱۱ نفر کشته بر جا گذشت که شامل پنج کودک، پنج زن و یک مرد است.

این حادثه در اثر نشت شیلنگ گاز متصل به بخاری به وقوع پیوست و در آن علاوه بر کشته شدن ۱۱ نفر از مدعوین، ۳۸ تن دیگر نیز مصدوم و توسط نیروهای امدادی و اورژانس به مراکز درمانی منتقل شدند که حال برخی از آنها وخیم گزارش شده است.

بهمن مرادنیا استاندار کردستان نیز  در پی کشته و زخمی شدن تعدادی از هم استانی ها در حادثه آتش سوزی تالار عروسی در سقز، ضمن تسلیت این حادثه، امروز  جمعه ۱۵ آذر را در استان عزای  عمومی اعلام کرد.

اعلام اسامی  جانباختگان و مصدومان حادثه سقز 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان از شناسایی و اعلام اسامی و همچنین محل سکونت ۱۱ جانباخته حادثه آتش سوزی تالار عروسی در شهرستان سقز خبر داد.

حسین خوش اقبال گفت : در این حادثه ماهان بهرامی، سعادت علیزاده، محمد شریف، مونا حسن پور، آرشام رسولی، عایشه محمودی، هژین خلیفه، منیژه رحمانی، سوژین قادر زاده، هاجر پسندی و مستوره حسینی جانباختند.

وی در خصوص محل سکونت جانباختگان این حادثه افزود محل سکونت پنج نفر سقز، ۲ نفر سردشت، ۲ نفر بوکان و یک نفر مهاباد در استان آذربایجان غربی و یک نفر نیز شهرستان مرزی بانه است.

همچنین اسامی مصدومان این حادثه نیز اعلام شد .

تشکیل کارگروه بررسی حادثه /مالک تالار متواری است

استاندار کردستان با اشاره به صدور حکم بازداشت مالک تالار عروسی مانگه شه و سقز توسط  دادستان گفت: کارگروهی متشکل از مسوولان دستگاه‌های ذیربط برای بررسی علت حادثه شب گذشته در یک تالار عروسی نزدیک سقز تشکیل شده تا در صورتی که سهل انگاری باعث وقوع حادثه شده با مسببان آن برخورد کنند.

مالک تالار متواری و دستگیر نشده است .

مسمومیت ۸۰ نفر در عروسی در مرودشت و کاشمر

رییس مرکز مدیریت اورژانس و فوریت‌های پزشکی استان فارس گفت: شب گذشته نیز  ۲۵ نفر بر اثر گاز گرفتگی در یک تالار عروسی در شهرستان مرودشت راهی بیمارستان شدند.

محمد جواد مرادیان گفت: با کمک نیروهای امداد و اورژانس  ۱۲ نفر از مصدومان  با ٢ دستگاه آمبولانس به بیمارستان مرودشت منتقل شدند و ۱۳ نفر با وسیله شخصی به مرکز درمانی مراجعه کردند.

وی ادامه داد: مصدومان همگی پس از اکسیژن تراپی بصورت سرپایی درمان و مرخص شدند و تنها یک مصدوم مادر باردار در بخش بیمارستان مرودشت بستری شده است .

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان کاشمر نیز از مسمومیت  ۵۵ نفر از شهروندانی که در یک مراسم عروسی در یکی از رستوران ها بخش کوهسرخ این شهرستان شرکت کرده بودند به علت استنشاق گاز مونوکسید کربن خبر داد.

محمد جواد یزدانی افزود: علت حادثه عدم رعایت نکات ایمنی در نصب بخاری بود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان کاشمر گفت: کوچک‌ترین فردی که در این حادثه دچار مسمومیت شد نوزادی هفت‌ ماهه و مسن ترین آنها فردی ۵۸ ساله بود که همگی تحت درمان اکسیژن تراپی قرار گرفتند.

ثبت نام افزون بر ۵۵۰۰ زوج برای شرکت در مراسم ازدواج دانشجویی

مهدی غلامی مقدم دبیر ستاد ازدواج دانشجویی کشور گفت: تاکنون بیش از پنج هزار و ۵۰۰ زوج دانشجو برای شرکت در بیست و سومین دوره ازدواج دانشجویی که  از دی تا اسفند ماه سال جاری در مشهد برگزار خواهد شد،  ثبت‌نام کرده‌اند.

خروجی سد زاینده‌رود کاهش یافت

خروجی سد زاینده‌رود با اتمام دوره نخست آبیاری کشت پاییزه کشاورزان اصفهان از بامداد روز جمعه کاهش یافته است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اظهارداشت: خروجی سد از ۶۷ متر مکعب بر ثانیه به ۱۶ متر مکعب بر ثانیه رسیده است.

حسن ساسانی مقدار آب پشت سد را ۳۰۱ میلیون متر مکعب اعلام و اضافه کرد: ورودی به مخزن ۱۹ متر مکعب بر ثانیه است.

گزارش های استان ها

«انسان امروزی و تجربه زندگی عشایری» عنوان گزارشی از مرکز کرمانشاه است که به تجربه یک زندگی کوتاه عشایری و الگوهای گردشگری عشایری پرداخته است .

«  عروسی ای که عزا شد»  گزارشی از مرکز سنندج است که به حادثه آتش سوزی در تالار عروسی «مانگه شه‌و»  سقزو  علت اصلی جانباختن عده ای از میهمانان اشاره دارد .

«اوج رقابت با چاشنی خدمت، هدف راهیابی به بهارستان» از مرکز سنندج به موضوع انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و شور و شوق داوطلبان برای ثبت نام پرداخته است .

«من با صدای باران سخن می‌گویم» از مرکز تهران نیز گزارشی مناسبتی برای روزجهانی معلولان (هفته ملی و روز جهانی معلولین ۹ تا ۱۵ آذرماه ) و گفت وگوی معلمی است که به تعلیم و تربیت دانش آموزان ناشنوا می‌پردازد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =