نماینده چین: مکانیسم ماشه برجام فعال نمی‌شود

وین- ایرنا - «فو کونگ» مدیر کل سیاسی وزارت خارجه چین به صراحت اعلام کرد که پکن تمایلی به فعال کردن مکانیسم ماشه برجام ندارد و همه طرف‌ها باید از انجام اقداماتی که می‌تواند شرایط این توافق را پیچیده ‌تر کند، خودداری کنند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، این دیپلمات چینی این مطلب را بعد از پایان چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در گفت و گو با خبرنگاران مطرح و تصریح کرد که بین تمام اعضا این اشتراک نظر وجود داشت که آمریکا مقصر اصلی بحران به‌وجود در برجام است.

او همچنین گفت که از ایران خواسته شد تا به پایندی کامل تعهداتش در برجام بازگردد.

این دیپلمات چینی با بیان اینکه ریشه اصلی تنش کنونی به دلیل خروج آمریکا از برجام و اعمال سیاست فشار حداکثری است، گفت: تمام کشورها از امریکا خواستند تا تحریم‌ها را بردارد تا فضا برای تلاش‌های دیپلماتیک بیشتر فراهم شود .

وی افزود: تمام طرف‌ها حمایت خود را به برجام اعلام کردند و اراده‌ی قوی از سوی تمام کشورها وجود دارد که برجام به طور کامل و موثر اجرا شود . لازم است که ایران به اجرای کامل برجام بازگردد و سایر کشورها به طور هم زمان تمام تلاش خود را برای بهره مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام بکار ببندند .
فو کونگ گفت: ما از پیشرفتی که در زمینه اینستکس صورت گرفت استقبال می‌کنیم و از تلاش های دیپلماتیک فرانسه نیز حمایت می کنیم . تمام کشورها توافق کردند که باید اختلافات خود را در چارچوب برجام و نشست کمیسیون مشترک بر طرف کنیم .
وی با اشاره به موضع ایران مبنی بر برگشت‌پذیر بودن کاهش تعهدات برجامی(در صورت اجرای تعهدات از سوی دیگر طرف های برجام) افزود : تمام کشورها باید از اقدامی که اوضاع را بیشتر پیچیده می‌کند خودداری کنند.
وی گفت: به صراحت اعلام می کنم چین تمایلی به فعال کردن مکانیسم ماشه ندارد.

 نماینده دائم روسیه در نهادهای بین المللی در وین و از دیپلمات های حاضر در چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام نیز  پس از پایان این نشست تصریح کرد برغم اختلاف نظرها، همه اعضای این توافق به اتفاق خواستار حفظ برجام هستند.

میخایئل یولیانف که صبح امروز در صفحه توئیتر خود نوشته بود که نگرانی ها درباره برجام روبه افزایش است، عصر امروز در توئیت دیگری اراده همه اعضای باقی مانده در برجام برای حفظ این توافق بین المللی را مورد تاکید قرار داد.

این دیپلمات روس نوشت: همه اعضای برجام نسبت به ضرورت حمایت از برجام و متعهد بودن به آن کاملا اتفاق نظر دارند.

وی نوشت: این مهم، اصلی ترین نتیجه بحث های انجام شده در نشست امروز کمیسیون مشترک برجام است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =