وزیر علوم: کیفی‌سازی آموزش عالی رویکرد مهم دولت است

گناباد- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ساماندهی و کیفی‌سازی آموزش عالی متناسب با نیازها و ظرفیت‌های منطقه ای را رویکرد مهم دولت دوازدهم و این وزارتخانه ذکر کرد.

منصور غلامی روز جمعه در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای دانشجویان مجتمع آموزش عالی گناباد در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه در حوزه آموزش عالی گسترش کمی خوبی طی سنوات گذشته ایجاد شده است افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی  که سال ۱۳۹۴ به تصویب رسیده و در سال ۱۳۹۵ ابلاغ شده است ساماندهی این بخش مورد توجه قرار دارد.

وی تصریح کرد: در هر استان یک شبکه علمی متشکل از مراکز علمی موجود شامل دانشگاهها و مجتمع ها و مرکز آموزشی ظرفیتهای بالقوه و بالفعل آن مناطق را از نظر گسترش کمی و ماموریت گرا کردن آموزش عالی به صورت کارشناسی بررسی می کند و این مساله افق روشنی برای گسترش کیفی مراکز آموزش عالی و رشته های دانشگاهی ترسیم می کند و پتانسیل های منطقه ای و محلی مبنای مهمی برای گسترش این مراکز در آینده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در مرحله نخست گسترش کمی آموزشهای عالی که دولت هزینه های زیادی بابت آنها داده و از نظر کیفی به جایگاه واقعی دست نیافتند تعدیل می شود و کیفی سازی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی برای اساس این راهبرد محقق می شود.

غلامی افزود: ارتقاء مجتمع آموزش عالی گناباد به دانشگاه هم بعد از دریافت و بررسی گزارشها و ظرفیتهای علمی و منطقه ای مورد بررسی قرار می گیرد.

او با اشاره به ظرفیتهای خوب علمی دانشجویان و مراکز آموزش عالی و طرحها و پژوهشهای خوبی که در این مراکز تهیه شده و یا در دست اجراست خواستار تحقق این ایده های نوین در مرحله اجرا از طریق ارتباط صنایع با دانشگاهها شد.

 وی ادامه داد: با افزایش ارتباط صنایع با دانشگاهها و مراکز آموزش عالی طرحهای خلاقانه دانشجویی و دانشگاهی در بستر عمل به فعلیت و بالندگی می رسند و مشکلات صنایع هم کاهش می یابد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایده های نو و فناوریهای خلاقانه دانشجویان و دانشگاهیان در مراکز رشد فناوری عرضه و  اگر آینده خوبی داشته باشند در پارکهای فناوری حمایت می شوند و بستر نقش آفرینی آنها در فرآیند توسعه و رونق اقتصادی جامعه فراهم می شود.

غلامی ضمن گرامی داشت ۱۶ و روز دانشجو افزود: فضای علمی کشور برای رشد و بالندگی همه دانشجویان فراهم است و با راهبردهای خوب دولت و وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در هر زمینه ای که دانشجویان علاقه مند باشند با پرداخت تسیهلات و حمایتهای لازم زمینه به فعلیت رسیدن ظرفیتهای بالقوه آنان فراهم می شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از نمایشگاه دستاوردهای علمی و پژوهشی و کارآفرینی دانشجویان مجتمع آموزش عالی گناباد هم بازدید کرد.

همچنین با حضور وزیر علوم مسجد و مجتمع فرهنگی فاطمه زهرا (س) مجتمع آموزش عالی گناباد به بهره برداری رسید.

این طرح دارای ۷۵۰ متر مربع زیربناست و برای احداث آن ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

مجتمع آموزش عالی گناباد زیرمجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارای ۲۶۰۰ دانشجو در ۲۲ رشته دانشگاهی با ۳۱ نفر عضو هیات علمی است و  توان افزایش دانشجویان آن نیز تا سقف پنج هزار نفر وجود دارد.
۱۲ هزار دانشجو در ۱۲ دانشگاه و مرکز آموزش عالی شهرستان گناباد شاغل به تحصیل هستند.

شهرستان ۹۰ هزار نفری گناباد در فاصله ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =