وزیر ورزش: مواضع مقام معظم رهبری کشور را به سمت آرامش برد

تهران - ایرنا - وزیر ورزش و جوانان گفت: صحبت‌های آرامش‌بخش و بسیار سنجیده مقام معظم رهبری که با شجاعت و قدرت از تصمیم سران قوا حمایت کردند، کشور را به سوی آرامش پیش برد.

«مسعود سلطانی‌فر» امروز (جمعه) در گردهمایی مدیران کل ورزش و جوانان استان‌ها با تبریک میلاد امام حسن عسکری (ع) و تشکر از دست اندرکاران این گردهمایی افزود: این شکل جدید گردهمایی با مباحث تخصصی، کارشناسی و اجرایی مورد توجه همه مدیران قرار گرفته که از این بابت خوشحالم.

وی همچنین به موضوع سهمیه‌بندی سوخت و قیمت بنزین اشاره کرد و افزود: بیش از یکسال این موضوع در محافل مختلف هم در دولت و هم مجلس مطرح شده بود که نهایتا مورد موافقت سران قوا و هم مقام معظم رهبری قرار گرفت و ابلاغ شد. در این موضوع مسوولان دولتی در حد توان و امکان توضیحات خوبی داده‌اند و این پروسه با تایید سران قوا و رهبر معظم انقلاب اتفاق افتاد.

وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه قیمت نازل بنزین باعث شده بود هم قاچاق صورت بگیرد و هم دهک بالای کشور ۲۳ برابر بیشتر از دهک پایین از یارانه سوخت استفاده کنند افزود: بنابراین دولت به این نتیجه رسید که باید در این خصوص تصمیم‌گیری کند تا یارانه بنزین بین ۷۵ درصد بقیه مردم کشور که از این یارانه استفاده نمی‌کردند،  تقسیم شود.  اتفاقاتی که پس از این تصمیم در کشور رخ داد تا حدی قابل پیش‌بینی بود اما در برخی استان‌ها نگران‌کننده شد اما ما می‌دانستیم مرحله به مرحله مدیریت می‌شود.

وی ادامه داد: در هر صورت ۲ اتفاق خوب افتاد که کشور را به سمت آرامش برد. در مرحله اول صحبت‌های آرامش بخش و بسیار سنجیده مقام معظم رهبری بود که با شجاعت و قدرت از تصمیم سران قوا حمایت کردند و دوم راهپیمایی‌های مردمی در حمایت از مواضع مقام معظم رهبری و مقابله با اغتشاش‌گران بود که به سرعت کشور را به سوی آرامش پیش برد.

سلطانی‌فر با ابراز تاسف از کشته و زخمی شدن تعدادی از مردم در این حوادث، اظهار داشت: این اتفاق بسیار تلخی بود و مورد تاکید کسی نیست، همانطور که مقام معظم رهبری دستور داده‌اند از خانواده‌های آنها دلجویی شود و حتی با خانواده‌های افراد شرور دستگیر شده نیز با رفعت اسلامی برخورد شود، رییس جمهور و رییس قوه قضاییه هم دستوراتی در این راستا اتخاذ کردند تا هر چه سریع‌تر بتوانیم آثار و عوارض این اتفاق را از چهره کشور پاک کنیم. مسوولان کشور نیز باید با تمام توان در جهت حل مشکلات و آرامش و شور و نشاط همه مردم تلاش کنند.

وی تصریح کرد: نقش مجموعه وزارت ورزش و جوانان در این موضوع بسیار موثر و تعیین کننده است که با برگزاری مسابقات و به صحنه کشاندن مردم در برنامه‌های ورزش همگانی و خانوادگی در همه شهرها، فضای شور و نشاط را در کشور به وجود آوریم. مدیران کل استان‌ها حتما در چند هفته آینده برنامه‌های ورزش همگانی و خانوادگی از جمله پیاده‌روی‌ها و کوهپیمایی‌های خانوادگی و مسابقه‌های مختلف را در سطح استان و شهرستان‌ها برگزار کنند تا بتوانیم با برنامه‌های مفرح و سالم اوقات فراغت مردم را پر کنیم.

وزیر ورزش و جوانان همچنین به تصویب لایحه بودجه ۹۹ در دولت اشاره کرد و گفت: این لایحه در هفته آینده به مجلس ارائه خواهد شد که با توجه به محدودیت‌هایی که وجود دارد باید تلاش شود با مدیریت دقیق منابع و مصارف، کشور را اداره کنیم.

سلطانی‌فر به مقایسه درآمدهای ارزی امسال با سال ۹۰ پرداخت و افزود: در سال ۹۰ کشور حدود ۱۲۰ میلیارد دلار درآمد ارزی داشت که امسال با توجه به تحریم‌های ظالمانه آمریکا به ۱۲ میلیارد دلار یعنی یک دهم سال ۹۰ کاهش یافته که اگر تورم را هم در نظر بگیریم درآمد امسال هفت درصد سال ۹۰ است و این جاست که نشان داده می‌شود با این محدودیت‌ها چگونه کشور اداره می‌شود و یک مدیر باید با مدیریت منابع و صرفه‌جویی به دنبال کسب درآمدهای جدید از طریق خیرین، کارهای مشترک و راه‌های دیگر باشد. با همه این محدودیت‌ها، خوشبختانه در بخش ورزش کشور و با کمک همه مدیران طرح‌های بزرگ و ملی که باعث عزت و افتخار کشور است مانند ورزشگاه‌های بزرگ، سالن‌های ۶ هزار نفره، پیست‌های دو و میدانی و دوچرخه‌سواری و صدها زمین چمن مصنوعی را افتتاح کردیم که امیدواریم هم موجبات رضایت خدا و هم مردم عزیز کشور را فراهم کرده باشیم.

وزیر ورزش در بخش دیگری از سخنانش به نزدیکی المپیک ۲۰۲۰ اشاره کرد و افزود: کمتر از ۸ ماه به المپیک توکیو باقی مانده است که تا اینجا ۵ سهمیه کشتی، ۶ سهمیه تیراندازی، یک سهمیه تیراندازی با کمان قطعی شده و کسب سهمیه در کاراته و تکواندو نیز محتمل است. کاراته وضعیت خوبی دارد و امتیازات خوبی را از مسابقات مختلف کسب کرده  و پیش‌بینی می‌شود سهمیه خوبی بگیرد. همچنین پیش‌بینی می‌شود کشتی هر ۱۲ سهمیه آزاد و فرنگی را کسب کند.

وی با بیان این که در رشته بسکتبال کسب سهمیه کرده‌ایم ادامه داد: در وزنه‌برداری ۲ سهمیه داریم که هنوز مشخص نشده و در شمشیربازی و والیبال نیز امید زیادی به کسب سهمیه داریم.

وزیر ورزش با اشاره به شرایط سخت کسب سهمیه فوتبال، تصریح کرد: در این رشته هرچند ۴۴ سال است که سهمیه ورودی کسب نکرده‌ایم، اما عزم و اراده‌ای خوب بین مسوولان، مدیران و بازیکنان وجود دارد تا جزو سه تیم از ۱۶ تیم آسیا و اقیانوسیه باشیم.

وی تصریح کرد: تعامل و همکاری خوبی بین وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و پارالمپیک و مجموعه فدراسیون‌ها وجود دارد. در ستاد عالی بازی‌های المپیک و پارالمپیک تصمیم گرفتیم که زمینه‌ها و امکانات لازم برای فدراسیون‌های المپیکی را فراهم کنیم وفدراسیون مدال‌آور را نیز ویژه‌تر و پررنگ‌تر ببینیم.  در کشتی، وزنه‌برداری، تکواندو، شمشیربازی، کاراته و دو ومیدانی امید کسب مدال داریم و در بقیه رشته‌ها مثل قایقرانی و دوچرخه‌سواری نیز امیدواریم؛ ولی با توجه به مقایسه با کشورهای رنکینگ بالا، خیلی پیش‌بینی کسب مدال نداریم مگر اینکه اتفاق خاصی رقم بخورد.

وزیر ورزش و جوانان گفت: از مدیران کل انتظار داریم در رشته‌هایی که شخصاً ورزشکاران کسب سهمیه کرده‌اند این قهرمانان مورد حمایت ویژه قرار بگیرند و مسائل معیشتی این قهرمانان با همکاری و هماهنگی‌ها در ستاد و استان‌ها حل شود.

وی با بیان این که یکی از وظایف مهم مدیران کل استانی، حمایت همه جانبه از تیم‌ها و قهرمانان المپیکی و پارالمپیکی است افزود: در ستاد عالی بازی‌های المپیک و پارالمپیک تصمیم بر این شد که ۱۲ ماه و ماهی ۵ میلیون تومان به هر ورزشکاری که کسب سهمیه می‌کند حقوق  داده شود و هر زمان این سهمیه کسب شد تمام ۱۲ ماه حقوق ماهی ۵ میلیون به قهرمان داده شود و همچنین از نظر جسمی، روحی، معیشتی و تغذیه به این قهرمانان رسیدگی و بر این موضوع نظارت شود.

وزیر ورزش و جوانان در بخش دیگری با اشاره به نزدیکی انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: وظیفه ما حفاظت از حریم دولت و امکانات دولتی است. ذات انتخابات اقتضا می‌کند که اجازه سوء استفاده به هیچکس را ندهیم و به گونه‌ای امکانات در اختیار مردم گذاشته شود که کسی نتواند از آن سوء استفاده کند.

وی با بیان اینکه تکلیف ما اجرای قانون و سیاست‌های کلی نظام و دولت است افزود: در همه نشست‌ها و جلسات این چند سال و بیش از ۱۲۰ سفر استانی، همواره به این موضوع تاکید کرده‌ام که  رعایت قوانین و مقررات و سیاست‌ها و ضوابط کلی نظام و دولت اولین و بزرگ‌ترین خواسته ما است و همواره خط قرمز ما در امور جاری وزارت و استان‌ها محسوب می‌شود.  باید به گونه‌ای عمل کنیم که بتوانیم با سربلندی عملکردمان را گزارش و به آن افتخار کنیم.

وزیر ورزش و جوانان در خصوص اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی نیز گفت: پیش‌نویس این اساسنامه و بازنگری که انجام شد در هیات وزیران مطرح و مهر ماه کلیات آن در هیات دولت به تصویب رسید و با ویرایش نهایی و نگارشی برخی جملات اصلاحات انجام و به زودی این اساسنامه ابلاغ خواهد شد.

سلطانی‌فر تصریح کرد: موضوع دستورالعمل هیات‌های ورزشی نیز به گونه‌ای در این اساسنامه دیده شده تا هم ضوابط فدراسیون‌های جهانی و هم اختیار و اقتدار وزارت و مدیران کل استان ها حفظ شود. هر چیزی که به مصلحت و پیشرفت ورزشی کشور است، اختیار آن در این اساسنامه به وزارت ورزش و جوانان داده شده است.

وی در پایان با اشاره به بداخلاقی‌ها و فحاشی‌های عده‌ای در ورزشگاه‌ها گفت: در کنار برخوردی که فدراسیون فوتبال قرار است سختگیرانه انجام دهد ما هم در وزارت ورزش کارگروه صیانت از ارزش‌های اخلاقی و فرهنگی را با حضور دستگاه‌های فرهنگی،  قضایی و اطلاعاتی تشکیل داده‌ایم که خوب است مدیران کل نیز در استان‌ها این ستاد را تشکیل دهند و در کنار برخورد قضایی، کارهای فرهنگی که قطعا در کاهش این بداخلاقی ها موثر است انجام شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =