آغاز ثبت‌نام داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان در بجنورد

بجنورد - ایرنا - ثبت‌نام داوطلبان نمایندگی اولین میاندوره پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از صبح روز جمعه در بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی آغاز شد.

مهلت نام نویسی داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری که صبح امروز آغاز شده تا ۲۱ آذرماه ادامه دارد که این داوطلبان مانند نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی از ۸ صبح تا ۱۸ عصر می توانند برای ثبت نام اقدام کنند.

داوطلبان نماندگی مجلس خبرگان رهبری از استان خراسان شمالی می توانند با مراجعه به فرمانداری بجنورد، مرکز این استان و یا ستاد انتخابات کشور نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی به همراه ۲ قطعه عکس سه در چهار از شرایط و مدارک مورد نیاز برای نام نویسی داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری اعلام شده است.

براساس ماده ۳ قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری افرادی که برای ثبت نام مراجعه می کنند باید حائز اشتهار به دیانت و وثوق به شایستگی اخلاقی، اجتهاد در حدی که قدرت استنباط بعضی مسائل فقهی را داشته باشند و بتوانند ولی فقیه واجد شرایط رهبری را تشخیص دهند.

همچنین داوطلبان باید بینش سیاسی و اجتماعی و آشنایی با مسایل روز را داشته و به نظام جمهوری اسلامی ایران معتقد بوده و سوابق سوء سیاسی و اجتماعی نداشته باشد.

مرجع تشخیص این شرایط، فقهای شورای نگهبان هستند؛ افرادی که رهبر معظم انقلاب صریحا یا ضمنا اجتهاد آنان را از لحاظ علمی تایید کرده باشد نیاز به تایید فقهای شورای نگهبان ندارند.

آیت الله حبیب الله مهمان نواز، نماینده استان خراسان شمالی در چهار دوره مجلس خبرگان رهبری در اردیبهشت سال ۹۷ دعوت حق را لبیک گفت که جایگزین وی در این مجلس در انتخابات دوم اسفندماه امسال برگزیده خواهد شد.

نام نویسی از داوطلبان نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز که از روز یکشنبه دهم آذرماه آغاز شده بود، فردا - شنبه - شانزدهم آذرماه پایان می یابد.

تا دیشب ۶۳ نفر برای نامزدی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از سه حوزه انتخابیه اصلی خراسان شمالی نام نویسی کرده بودند.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی دارای چهار کرسی مستقل نمایندگی در مجلس شورای اسلامی است و شهرستان فاروج در این استان نیز با شهرستان قوچان در خراسان رضوی مشترکا یک کرسی نمایندگی در خانه ملت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =