۱۵ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۵
کد خبرنگار: 2712
کد خبر: 83582848
۰ نفر

برچسب‌ها

دانشجو وجدان آگاه و مطالبه‌گر جامعه است

بیرجند - ایرنا - رییس دانشگاه بیرجند در پیامی به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو گفت: دانشجویان به مثابه وجدان بیدار، آگاه، مطالبه‌گر و لبریز از تقوای الهی می‌توانند جامعه را در مسیر حرکت به سوی عزت و اقتدار هدایت کنند.

احمد خامسان در این پیام اظهار داشت: ۱۶ آذرماه هر سال، تداعی‌کننده روحیه عدالت‌طلبی، ظلم‌ستیزی و ضداستعماری آنانی است که در قالب جنبش‌های دانشجویی برای دفاع از حریت، انسان‌دوستی و کیان کشور با تقدیم خون سه تن از فرزندان غیور این ملت، ندای آزادگی و برابری را در همه جهات زندگی به‌ویژه در میدان علم و دانش احیا کردند.

وی افزود: روز دانشجو، مصداق واقعی دلاوری، استقامت و ایثار جوانان دانشجویی است که با تقدیم خون پاک خود، پایبندی و ارادت خویش را به آرمان‌های واقعی انقلاب ثابت کردند. همان‌هایی که امروزه به مثابه وجدان بیدار، آگاه، مطالبه‌گر و لبریز از تقوای الهی می‌توانند به‌عنوان نخبگانی خلاق و اندیشمند، جامعه را در مسیر حرکت به‌ سوی عزت و اقتدار هدایت کرده و گام‌های محکمی را در مسیر پیشرفت و تعالی ایران اسلامی در عرصه‌های مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بردارند.

رییس دانشگاه بیرجند بیان کرد: اینجانب ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و به‌ویژه شهدای دانشجو، این روز بزرگ را به دانشجویان عزیز دانشگاه بزرگ بیرجند تبریک گفته، آرزو دارم شاهد نشاط و پویایی محافل دانشجویی در دانشگاه با بهره‌گیری از قدرت تقوا، تفکر و بینش لازم در راستای تحقق و گسترش آرمان‌های متعالی نظام جمهوری اسلامی ایران باشیم.

۱۶ آذر در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران روز دانشجو نام گرفته است و هر سال به یاد سه دانشجوی شهید دانشگاه تهران در واقعه ۱۶ آذر ۱۳۳۲ گرامی داشته می‌شود.

ریچارد نیکسون معاون آیزنهاور رئیس جمهوری وقت آمریکا پس از کودتای ۲۸ مرداد و اعتراض دانشجویان که مرکز آن دانشگاه تهران بود، قصد سفر به ایران را داشت که ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ نیروهای نظامی رژیم شاه با حمله به دانشجویان دانشگاه تهران سه دانشجو به نام‌های مصطفی بزرگ‌نیا، احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی را در داخل دانشگاه به شهادت رساندند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =