تجهیزات تحقیقاتی به ایستگاه بین‌المللی فضا ارسال شد

تهران- ایرنا - شرکت اسپیس ایکس با پرتاب فضاپیمای دراگون حامل تجهیزات تحقیقاتی، ماموریت تدارکاتی خود به ایستگاه بین‌المللی فضایی را آغاز کرد.

به گزارش تارنمای خبرگزاری شین‌هوا، فضاپیمای دراگون با باری در حدود دو هزار و ۶۰۰ کیلوگرم محموله و تجهیزات، ساعت ۱۲:۲۹ دقیقه به وقت محلی از مجتمع پرتاب ۴۰ پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا، به فضا پرتاب شد.

از فضاپیمای تجاری و قابل استفاده مجدد دراگون تاکنون یک بار در سپتامبر سال ۲۰۱۴ و یک بار نیز در ژوئن سال ۲۰۱۷ برای ماموریت‌های تدارکاتی به فضا استفاده شده است.

به نقل از شرکت فضایی اسپیس ایکس، فضانوردان مستقر در ایستگاه بین‌المللی فضایی روز شنبه از بازوی رباتیک ۱۷.۶ متری این ایستگاه برای دریافت فضاپیمای دراگون و متصل کردن آن به این آزمایشگاه فضایی استفاده خواهند کرد.

بار دراگون حاوی یک هتل برای ربات‌هاست که امکان انبار کردن ربات‌های مورد استفاده در تشخیص نشتی‌های ایستگاه فضایی را در بیرون آن فراهم می‌کند و با این کار فرایند استفاده از این تجهیزات را تسریع و تسهیل خواهد کرد.

فضاپیمای دراگون علاوه بر این به اصطلاح هتل، یک پکیج جدید حاوی ابزار لازم برای  اندازه‌گیری دقیق گرانش را با خود به فضا می‌برد. این ابزار می‌تواند به ساخت حسگرهای پیشرفته بینجامد که در هدایت فضاپیماها و مطالعه اقلیم زمین مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

علاوه بر موارد ذکر شده، در این ماموریت یک سامانه جدید تصویربرداری از زمین با رزولوشن بالا در تمام رنگ‌های طیف نور مرئی برای فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی فرستاده خواهد شد که می‌تواند در مورد خصوصیات و ویژگی‌های فیزیکی یک هدف اطلاعات بیشتری فراهم کند. به نقل از ناسا از آن‌جایی که خاک، سنگ‌ها، پوشش گیاهی، یخ و اشیاء ساخت دست بشر هرکدام معمولا طیف نوری منحصر به فردی را بازتاب می‌دهند،  این سامانه تصویربرداری جدید به شناسایی اشیاء خاص در یک عکس کمک خواهد کرد.

فضاپیمای دراگون تقریبا چهار هفته در حالت متصل به ایستگاه بین‌المللی باقی می‌ماند و در پایان این مدت با باری به وزن بیش از یک هزار و ۷۰۰ کیلوگرم به زمین بازخواهد گشت.       

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش