روسیه طرح تغییر کاربری سایت فردو را متوقف کرد

مسکو- ایرنا- شرکت «تول» وابسته به شرکت دولتی روس اتم روسیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که اجرای طرح تغییر کاربری سایت هسته ای فردو را متوقف کرده است. 

شرکت تول، تولید کننده سوخت هسته ای روز پنجشنبه در بیانیه خود با اشاره به توقف اجرای طرح تغییر کاربری سایت فردو خاطرنشان کرد: غنی سازی اورانیوم و تولید ایزوتوپ های پایدار در یک مکان نمی تواند انجام گیرد؛ زیرا در هوا و بر روی تجهیزات، آثاری از اورانیوم پدید خواهد آمد که با ایزوتوپ های برای مصارف پزشکی مطابقت ندارد. 
کارشناسان شرکت تول از سال 2017 مطابق با برجام برای اجرای طرح تغییر کاربری دو مجموعه دستگاههای سانتریفیوژ گازی در سایت فردو برای تولید ایزوتوپ های پایدار برای مصارف پزشکی فعالیت می کردند. 
در بیانیه شرکت روسی تول آمده است: روز 6 نوامبر سال 2019 در چارچوب کاهش تعهدات داوطلبانه ایران در چارچوب برجام، در دو مجموعه دستگاههای سانتریفیوژ گازی در سایت فردو که در همان سالنی که دو مجموعه سانتریفیوژ مشمول تغییر کابری قرار داشت، گاز تزریق شد.
در ادامه بیانیه آمده است: این اقدام از نظر فنی ادامه اجرای طرح تغییر کاربری دستگاههای سانتریفیوژ در سایت فردو توسط تول را برای تولید ایزوتوپ های پایدار ناممکن می کند.
 شرکت زیرمجموعه روس اتم می گوید: برای ازسرگیری این کارها باید فعالیت دو مجموعه دستگاههای سانتریفیوژ را که در ان اورانیوم غنی سازی می شود متوقف کرد و آن سالن و تجهیزات واقع در آن را پاکسازی کرد.
«تا زمان تامین شرایط کار در این طرح اقدامات از طرف روسی متوقف شده و طرف ایرانی در جریان آن قرار گرفته است.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =