تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس در کردستان به ۱۳۷ نفر رسید

سنندج - ایرنا - رییس ستاد انتخابات کردستان از رسیدن تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در این استان به ۱۳۷ نفر خبر داد و گفت: در پنجمین روز از مهلت نام‌نویسی ۴۲ داوطلب در پنج حوزه انتخابیه به صورت نهایی ثبت نام کردند.

حسین خوش اقبال شامگاه پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از میان داوطلبانی که تا ساعت ۱۹ و ۱۵ دقیقه امروز ثبت نام کردند سه نفر زن و ۳۹ داوطلب نیز مرد بودند که در حوزه‌های انتخابیه پنجگانه این استان برای حضور در حماسه سیاسی خود را در معرض امتحان قرار دادند.  

وی اضافه کرد: در پنجمین روز از مهلت نام‌نویسی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه سنندج، کامیاران و دیواندره ۹ نفر شامل هفت مرد و دو زن،   حوزه انتخابیه بیجار ۱۲ نفر، حوزه انتخابیه قروه و دهگلان چهار نفر، حوزه انتخابیه سقز و بانه ۹ نفر شامل هشت مرد و یک زن و حوزه انتخابیه مریوان و سروآباد نیز هشت نفر ثبت نام خود را نهایی کردند.

خوش اقبال یادآور شد: در چهار روز گذشته از مهلت ثبت نام داوطلبان برای انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های انتخابیه پنج گانه این استان در مجموع ۹۵ نفر شامل ۹۰ داوطلب مرد و پنج داوطلب زن نام‌نویسی کرده بودند.

رییس ستاد انتخابات استان کردستان گفت: دو روز دیگر (جمعه و شنبه) از مهلت یک هفته ایی ثبت  نام داوطلبان شرکت  در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده و ستادهای ثبت نام مستقر در فرمانداری شهرستان‌های سنندج، بیجار، سقز، مریوان و قروه آماده ارائه خدمات به داوطلبان هستند.    

جدول تعداد داوطلبان ثبت نام کننده در حوزه‌های انتخابیه پنجگانه استان کردستان تا پایان روز پنجم

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام داوطلبان

اصل کارت ملی و یک نسخه تصویر آن، اصل شناسنامه عکس‌دار و یک نسخه تصویر کلیه صفحات آن، یک قطعه عکس ۴*۳ جدید، اصل و یک نسخه تصویر آخرین مدرک تحصیلی معتبر (حداقل کارشناسی ارشد و یا معادل آن)، اصل و تصویر گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفاء و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل مشمول استعفای موضوع ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و اصل و یک نسخه تصویر کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا کارت معافیت دائمی یا مدرکی معتبر دال بر روشن بودن وضعیت مشمولان خدمت وظیفه عمومی از مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی است.

همچنین به استناد ماده‌ی ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و تبصره‌های ذیل آن، انتخاب‌شوندگان هنگام ثبت‌نام باید دارای شرایط اعتقاد و التزام عملی به اسلام، التزام عملی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران، ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه، داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی‌ارشد یا معادل آن، نداشتن سوء‌شهرت در حوزه‌ی انتخابیه، سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی، شنوایی و گویایی و حداقل سن ۳۰ سال تمام و حداکثر ۷۵ سال باشند.

داوطلبان نمایندگی اقلیت‌های دینی مصرّح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام، مستثنی هستند و باید در دین خود ثابت العقیده باشند.

ملاک محاسبه‌ی سن اشخاص برای ثبت‌نام در انتخابات بر اساس تاریخ تولد اولیه‌ی ثبت شده در شناسنامه رسمی است و تغییرات بعدی توسط دستگاه‌های ذیربط به استثنای محاکم قضائی ملاک عمل نخواهد بود.

طبق قانون کلیه جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا و رزمندگانی که حداقل ۶ ماه سابقه حضور در جبهه دارند از یک مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار می‌گردند.

جمهوری اسلامی ایران یکی از دموکراتیک‌ترین کشورهای دنیاست که تاکنون در آن ۱۲ دوره انتخابات ریاست جمهوری، ۱۰ دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، پنج دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و پنج دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری و علاوه بر آن، چندین انتخابات موردی برگزار شده که به طور حدودی، طی هر سال یک انتخابات به اجرا درآمده است.

استان کردستان دارای پنج حوزه انتخابیه و ۶ نماینده در مجلس شورای اسلامی است، (حوزه انتخابیه سنندج شامل شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره ۲ نماینده، حوزه انتخابیه بیجار یک نماینده، حوزه انتخابیه قروه شامل شهرستان‌های قروه و دهگلان یک نماینده، حوزه انتخابیه سقز شامل شهرستان‌های سقز و بانه یک نماینده و حوزه انتخابیه مریوان شامل شهرستان‌های مرویان و سروآباد یک نماینده) است، یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.

انتخابات سراسری یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در روز جمعه، ۲ اسفند امسال برگزار می‌شود و ثبت‌نام نامزدها از روز یکشنبه ۱۰ آذر تا ۱۶ آذر به مدت هفت روز ادامه می‌یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =