۱۴ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۳۸
کد خبرنگار: 1215
کد خبر: 83582397
۰ نفر

برچسب‌ها

بغداد و اربیل، نگران ظهور دوباره داعش

بغداد – ایرنا – حملات متفرقه‌ای که عناصر باقی‌مانده داعش در استان های دیاله، نینوا و کرکوک عراق در یک هفته اخیر انجام داده و تعدادی کشته و زخمی برجا کذشته است، بغداد و اربیل را نسبت به احتمال ظهور و فعالیت دوباره این گروه تروریستی نگران کرده است.

به گزارش پنجشنبه ایرنا، عناصر باقی مانده داعش در شامگاه یکشنبه گذشته دست به حمله به یکی از یگان های الحشد الشعبی در منطقه مرزی «نفت خانه» در  ۹۰ کیلومتری شمال شرق بعقوبه مرکز استان دیاله زدند که بر اثر آن ۶ نیروی الحشد الشعبی کشته و ۵ تن دیگر زخمی شدند.

گروه تروریستی داعش یک روز بعد از این حمله در جنوب موصل مرکز استان نینوا دست به حمله دیگری علیه نیروهای الحشد الشعبی زد.

همزمان یک گروه از عناصر داعش چهارشنبه شب گذشته در حمله به یگان هایی از نیروهای پیشمرگ کرد در نزدیکی مرزهای شهرستان خانقین از توابع استان دیاله منجر به قتل سه نیروی پیشمرگ کرد و زخمی شدن دو تن دیگر شد.

متعاقب این حملات متفرقه گروه تروریستی داعش، فرماندهی الحشد الشعبی دست به عملیات پیشگیرانه امنیتی و نظامی در استان های دیاله، نینوا و الانبار زده است.

همزمان  «نیچروان بارزانی» رییس اقلیم کردستان عراق نیز در واکنش به کشته و زخمی شدن تعدادی از نیروهای پیشمرگ کرد در نزدیکی مرزهای شهرستان خانقین در بیانیه ای تاکید کرد که داعش هنوز تهدیدی برای امنیت و ثبات در عموم عراق و اقلیم کردستان عراق است.

«ابومهدی المهندس» نایب رییس تشکیلات الحشد الشعبی نیز متعاقب حمله ناموفق گروه تروریستی داعش در جنوب نینوا در بیانیه ای گفت که به هیج وجه الحشد الشعبی اجازه بازگشت به داعش را نمی دهد.

در این راستا فرماندهی الحشد الشعبی در استان دیاله در پاسخ به حمله یکشنبه گذشته گروه تروریستی داعش در منطقه مرزی «نفت خانه» عملیات گسترده نظامی برای پاکسازی منطقه از وجود عناصر داعش و تحت تعقیب قرار دادن آنها را آغاز کرد.

رییس کمیته امنیت در شورای استان دیاله امروز در اظهاراتی خبری گفته است که عملیات تعقیب و نابودی عناصر باقی مانده داعش در منطقه مرزی نفت خانه، «حمرین» و «امام ویس» به رغم بدی آب و هوا برای سومین روز متوالی در این استان ادامه یافت.

«صادق الحسینی» افزوده است که عملیات براساس برنامه ای که طراحی شده پیش می رود و تاکنون دهها کیلومتر از عمق اراضی نفت خانه و حمرین پاکسازی شده و بسیاری از راه های ارتباطی توسط نیروهای الحشد الشعبی تامین امنیت شده اند.

از طرفی فرماندهی نیروهای الحشد الشعبی در استان نینوا نیز در پاسخ به حمله ناموفق گروه تروریستی داعش در منطقه «الحضر» در جنوب استان نینوا، شروع عملیات گسترده امنیتی را در این استان اعلام کرد.

طبق اعلام سایت رسمی الحشد الشعبی، این عملیات تاکنون منجر به تخریب تعدادی از تجهیزات نظامی و شناسایی و انفجار تعدادی از تونل های زیر زمینی این گروه تروریستی و کشف و ضبط مقادیر سلاح و مهمات شده است.

براساس این گزارش، نیروهای الحشد الشعبی همچنین تعدادی سکوهای پرتاب موشک متعلق به گروه تروریستی داعش را در منطقه کشف و ضبط کردند.

فرماندهی نیروهای الحشد الشعبی نیز با کمک و پشتیبانی دیگر یگان های مسلح عراق از امروز پنجشنبه عملیات پیشگیرانه وسیع نظامی و امنیتی برای تامین مرزهای عراق با سوریه و امنیت مناطق بیابانی غرب الانبار را آغاز کرد.

«احمد نصرالله» فرمانده الحشد الشعبی در استان الانبار گفته است که در این عملیات چهار تیپ الحشد الشعبی به علاوه فرماندهی عملیات امنیت الجزیره (بیابان های الانبار) و نیروهای مرزبانی عراق مشارکت دارند.

به گفته وی، عملیات از سه محور با هدف امنیت مرزهای عراق با سوریه از منطقه «قائم» به سمت گذرگاه مرزی «طریبیل» و عمق بیابان های قائم تا منطقه «عکاشات» آغاز شده است.

گروه تروریستی داعش با هدف سوء استفاده از اوضاع متشنج عراق در نتیجه درگیر بودن تعدادی از استان های جنوب و مرکز و پایتخت عراق در تظاهرات اجتماعی، دست به این حملات تازه تروریستی زده است.

با وجو این، ابومهدی المهندس در جریان عیادت  «هاشم احمد التمیمی» فرمانده تیپ ۲۰ الحشد الشعبی در استان نینوا گفت که الحشد الشعبی هرگز به داعش اجازه نمی دهد تا دوباره امنیت کشور را تهدید کند.

از طرفی «نیچروان بارزانی» نیز در واکنش به حمله گروه تروریستی داعش در نزدیکی شهرستان خانقین گفت که داعش همچنان تهدیدی برای امنیت و صلح در اقلیم کردستان و عموم عراق و کل منطقه و جهان است.

وی اضافه کرد که گروه تروریستی داعش در حال سازماندهی مجدد خود است و می خواهد از شرایط موجود در عراق برای توسعه مناطق نفوذ اش در کشور بهره ببرد.

با توجه به اینکه اکثر نیروهای عراق در حال حاضر درگیر تامین امنیت تظاهرکنندگان در استان های جنوب و مرکز و بغداد هستند، این نگرانی جدی وجود دارد که داعش از این شرایط برای ضربه زدن به امنیت و ثبات در عراق بهره ببرد.

عراق در دسامبر ۲۰۱۷ (آذر ۹۶) از پیروزی کامل بر گروهک تروریستی داعش خبر داد، اما نیروهای عراقی همچنان در برخی مناطق، درگیری‌ های پراکنده ‌ای با باقی مانده این گروهک تروریستی یا همان هسته های خفته داعش دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha