۹۰ درصد هزینه خدمات بستری بخش دولتی توسط بیمه سلامت پرداخت می‌شود

تهران- ایرنا- مدیرکل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت گفت: ۷۰ درصد هزینه خدمات سرپایی و ۹۰ درصد هزینه خدمات بستری در بخش دولتی توسط سازمان بیمه سلامت پرداخت می‌شود و ۸۵ درصد بیمه‌شدگان به طور رایگان تحت پوشش این سازمان قرار گرفته‌اند.

به گزارش سازمان بیمه سلامت، داوود حاج قاسمعلی روز پنجشنبه درباره خدمات بیمه‌های پایه درمانی با بیان این مطلب افزود: بالغ بر ۴۰ میلیون نفر تحت پوشش این سازمان هستند. سازمان بیمه سلامت تنها خرید خدمت می‌کند و همانند سایر دستگاه‌ها، مراکز ملکی خدمت‌رسان ندارد. این سازمان سرانه پایین‌تری نسبت به سایر سازمان‌های بیمه‌گر پایه بابت هر بیمه شده دریافت می‌کند.

وی ادامه داد: سازمان بیمه سلامت وابسته به منابع دولت است و در قالب منابع و ردیف‌های در نظر گرفته شده خدمات را پوشش می‌دهد.

حاج قاسمعلی بیان کرد: در کشور ما بیمه های پایه درمان خدمات حیاتی که با زندگی افراد در ارتباط است را پوشش می‌دهند و در کنار آن بیمه‌های تکمیلی سایر مواردی که فرد را از نظر مالی به مخاطره می‌اندازد، حفظ می‌کنند. علاوه بر سازمان تامین‌اجتماعی، بیمه سلامت و نیروهای مسلح برخی از دستگاه‌های دولتی از بیمه‌های پایه برخوردار هستند که این موضوع مغایر با اصول قانونی است ولی واقعیتی است که در جامعه ما وجود دارد.

مدیرکل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت گفت: تصمیم‌گیری در خصوص بسته پوشش بیمه‌ای سازمان‌های بیمه‌گر پایه برعهده شورای عالی بیمه و تصویب نهایی از سوی هیات دولت است. در خصوص تعدادی از خدمات نیز بر اساس شرایط حاکم بر جامعه و تورم کشور در پایان هر سال برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری می‌شود تا بین منابع و رشد تعرفه‌ها تناسب وجود داشته باشد و بیمه‌ها و بیمه‌شدگان از این موضوع متضرر نشوند.

وی درباره الکترونیکی شدن خدمات نیز اظهار داشت: مکانیزه شدن خدمات از بسیاری از سوء استفاده‌ها جلوگیری می‌کند. این اقدام باعث می‌شود که هر ایرانی تنها یک دفترچه داشته باشد به نحوی که هزینه و حق بیمه‌های واریزی در قالب حساب‌های انفرادی ساماندهی شده و گام مهمی به سمت دولت الکترونیک و پرونده سلامت برداشته می‌شود.

حاج قاسمعلی افزود: اهمیت بیمه در دنیای امروز بر کسی پوشیده نیست. بیمه یک اصل توزیع ریسک است که اگر از جنبه صنعتی به آن نگاه کنیم پیشگیری از خسارت سنگین با مشارکت افرادی است که در آن بیمه سهیم هستند. در بیمه‌های صنعتی و تجاری اصل بر سودآوری است و معمولا محاسبات بیمه‌ای حتی در بیمه تکمیلی درمان بر پایه این است که بیمه گر متضرر نشود ضمن اینکه بیمه‌گذارها نیز از قبل بیمه کردن خود سود می‌برند. در بیمه‌های پایه درمان، سودآوری کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. بیمه پایه درمان بر مبنای یارانه متقاطع است یعنی از فرد غنی به فقیر، از جوان برای پیر و از انسان سالم به بیمار. این موضوع باعث می‌شود که افراد ضعیف در جامعه از اطمینان و آرامش خاطری از این پوشش برخوردار شوند.

مدیرکل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت گفت: پوشش بیمه مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و طرح پوشش اجباری بیمه سلامت از اقدامات مهم سازمان در سال ۹۸ است. استحقاق سنجی نیز از دیگر موضوعات اساسی است که در حال انجام است. همچنین در جهت پیشرفت و توسعه سازمان در قالب سامانه‌ها، نرم افزاره، مکانیزه کردن ارائه خدمات و حذف تدریجی دفترچه‌های کاغذی آغاز شده که امیدواریم در نهایت نتیجه خوبی در پی داشته باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =