۱۴ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۹
کد خبرنگار: 2969
کد خبر: 83582284
۰ نفر

برچسب‌ها

تاکید بر گسترش همکاری‌های ایران و روسیه در نشست دوما

مسکو - ایرنا - «سعید رضا عاملی» دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران و «ویچسلاو آلکسویچ نیکونوف» رئیس کمیسیون علوم و آموزش دومای روسیه بر گسترش روزافزون همکاری‌ها در حوزه‌های علمی و آموزشی تاکید کردند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، در این دیدار که «مهدی سنایی» سفیر کشورمان در فدراسیون روسیه نیز حضور داشت تعاملات فرهنگی و آموزشی بین دو کشور بویژه نقش پارلمانها در توسعه و ارتقای این همکاریها به حوزه‌های استراتژیک مورد گفت‌وگو و تاکید طرفین قرار گرفت .  

در ملاقات جناب آقای دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با آقای نیکونوف رئیس کمیته آموزش دوما دکتر عاملی ضمن تشریح جایگاه این دبیرخانه در سیاستگزاری های علم و فن آوری و فرهنگی، توضیحاتی را در باره اسناد بالا دستی این شورا مانند نقشه جامع علمی کشور توضیحاتی ارائه نمود . در ادامه به اهمیت فضای مجازی و ضرورت تدوین قوانین برای اینترنت مستقل اشاره شد .دکتر عاملی با اشاره به ظهور فن آوریهای جدید در این حوزه مانند Extended Reality ضرورت بازنگری قوانین و راهبردهای توسعه را خاطر نشان کرد  . 
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشورمان همچنین به نگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران به توسعه علم و فنا وری و فرهنگ در چهل سال آینده بر مبنای بیانیه گام دوم جمهوری اسلامی ایران وضرورت بازنگری سیاستهای راهبردی حوزه های فوق اشاره نمود و عنوان داشت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی اهتمام ویژه ای بر این موضوع دارد. 
در این ملاقات نیکونوف نیز ضمن اشاره به اهتمام کمیته آموزش دوما به اهمیت انسان بیش از فن آوری، برنامه های تدوین قوانین در این حوزه را تشریح کرد و اظهار داشت  بارزترین سیاست در این خصوص  افزایش تربیت متخصصین IT از 150 هزار نفر  به 500 هزار نفر در سال می باشد .
در پایان دو طرف بر همکاریهای مشترک در حوزه های فرهنگی ، آموزشی و فن آوری بین دو کشور تاکید نمودند .
گفتنی است، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی دیروز نیز با آندره فورسنکو دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه در امور علم و آموزش دیدار کرد.

در این دیدار بر گسترش روزافزون همکاری‌ها در ابعاد آموزشی و دانشگاهی و استفاده از تجربیات دو طرف تاکید شد.

فورسنکو نیز در این دیدار ضمن تمجید از بار آموزشی و سطح علمی دانشگاه‌های ایران اظهار داشت: امیدوارم در این نشست بر روی نقاط مشترک و تفاوت‌های خود گفت‌وگو کنیم تا به درکی مشترک برای گسترش همکاری‌های خود برسیم.‌

وی با تشریح اقدامات صورت گرفته در فدراسیون روسیه برای ارتقا سطح دانشگاه‌های روسی اظهار داشت: ما اگر چه انتقادهایی از نحوه رتبه بندی دانشگاه‌های جهان و جایگاه دانشگاه‌های روسیه در این زمینه داریم اما در عین حال تلاش میکنیم تا از فاکتورهای مطرح شده در رتبه‌بندیهای جهانی برای شناسایی نقاط ضعف خود استفاده کنیم تا بتوانیم بهتر خود را ارتقا دهیم.

دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه در امور علم و آموزش در ادامه این دیدار به تشریح اقدامات صورت گرفته در روسیه برای توسعه دانشگاهها در نقاط مختلف این کشور پرداخت.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =