استاندار: ۱۱۱ داوطلب نمایندگی مجلس در کردستان ثبت نام کردند

سنندج - ایرنا - استاندار کردستان گفت: تا ظهر پنجشنبه ۱۴ آذر پنجمین روز از مهلت ثبت نام داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، در این استان نام‌نویسی ۱۱۱ داوطلب نهایی ‌شده است.

بهمن مرادنیا روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات مستقر در فرمانداری سنندج محل ثبت‌نام داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به آغاز رسمی ثبت نام داوطلبان از چند روز پیش تاکنون، آمادگی کامل در استان برای انجام این فرایند وجود دارد و اکثر هیات‌های بازرسی و اجرایی نیز تشکیل شده‌اند.

وی با بیان اینکه در پنج فرمانداری به عنوان مرکز حوزه انتخابیه کار ثبت نام داوطلبان در ساعت مشخص شده انجام می‌شود، افزود: انتظار می‌رود همه افرادی که این توانایی را در خود می‌بینند در فرصت باقی مانده در ستادهای ثبت‌نام حضور برای پرشکوه‌تر بودن این حماسه سیاسی نام نویسی کنند.

مرادنیا با تاکید بر تلاش برای برگزاری انتخابات پرشور با مشارکت حداکثری مردم اضافه کرد: ما به عنوان مجموعه وزارت کشور و مجریان برگزارکننده انتخابات با همکاری و همفکری شورای نگهبان و هیات نظارت بدنبال برگزاری انتخاباتی سالم، بدون حاشیه و قانونمند هستیم.  

انتخابات سراسری یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در روز جمعه، ۲ اسفند امسال برگزار می‌شود و ثبت‌نام نامزدها از روز یکشنبه ۱۰ آذر تا ۱۶ آذر به مدت هفت روز ادامه می‌یابد.

اصل کارت ملی و یک نسخه تصویر آن، اصل شناسنامه عکس‌دار و یک نسخه تصویر کلیه صفحات آن، یک قطعه عکس ۴*۳ جدید، اصل و یک نسخه تصویر آخرین مدرک تحصیلی معتبر (حداقل کارشناسی ارشد و یا معادل آن)، اصل و تصویر گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفاء و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل مشمول استعفای موضوع ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و اصل و یک نسخه تصویر کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا کارت معافیت دائمی یا مدرکی معتبر دال بر روشن بودن وضعیت مشمولان خدمت وظیفه عمومی از مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی است.

همچنین به استناد ماده‌ی ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و تبصره‌های ذیل آن، انتخاب‌شوندگان هنگام ثبت‌نام باید دارای شرایط اعتقاد و التزام عملی به اسلام، التزام عملی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران، ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه، داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی‌ارشد یا معادل آن، نداشتن سوء‌شهرت در حوزه‌ی انتخابیه، سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی، شنوایی و گویایی و حداقل سن ۳۰ سال تمام و حداکثر ۷۵ سال باشند.

داوطلبان نمایندگی اقلیت‌های دینی مصرّح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام، مستثنی هستند و باید در دین خود ثابت العقیده باشند.

ملاک محاسبه‌ی سن اشخاص برای ثبت‌نام در انتخابات بر اساس تاریخ تولد اولیه‌ی ثبت شده در شناسنامه رسمی است و تغییرات بعدی توسط دستگاه‌های ذیربط به استثنای محاکم قضائی ملاک عمل نخواهد بود.

طبق قانون کلیه جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا و رزمندگانی که حداقل ۶ ماه سابقه حضور در جبهه دارند از یک مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار می‌گردند.

جمهوری اسلامی ایران یکی از دموکراتیک‌ترین کشورهای دنیاست که تاکنون در آن ۱۲ دوره انتخابات ریاست جمهوری، ۱۰ دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، پنج دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و پنج دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری و علاوه بر آن، چندین انتخابات موردی برگزار شده که به طور حدودی، طی هر سال یک انتخابات به اجرا درآمده است.

استان کردستان دارای پنج حوزه انتخابیه و ۶ نماینده در مجلس شورای اسلامی است، (حوزه انتخابیه سنندج شامل شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره ۲ نماینده، حوزه انتخابیه بیجار یک نماینده، حوزه انتخابیه قروه شامل شهرستان‌های قروه و دهگلان یک نماینده، حوزه انتخابیه سقز شامل شهرستان‌های سقز و بانه یک نماینده و حوزه انتخابیه مریوان شامل شهرستان‌های مرویان و سروآباد یک نماینده) است، یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =