اقدامات حفاظتی در  هفت اثر تاریخی استان مرکزی انجام شد

اراک - ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان مرکزی گفت: پوشش حفاظتی برای هفت بنا و محوطه تاریخی این استان با هدف جلوگیری از خسارت در هنگام بارش باران انجام شد.

«محسن کریمی» روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: پنج میلیارد ریال اعتبار برای این عملیات  در ۲ ماه اخیر هزینه شده‌است.

وی این بناها و محوطه‌ها را شامل امامزاده فضل و یحیی محلات، تپه سرسختی شازند، محوطه تاریخی ذلف آباد، مجموعه تاریخی بازار اراک، خانه حاج آقا محسن اراکی و درمانگاه دهنو خنداب عنوان کرد.

 کریمی اظهار داشت: سازه‌های قدیمی به دلیل  مصالحی که در آن‌ها استفاده شده در معرض خطر هستند و باید تدابیر لازم برای استحکام آن‌ها و کاهش خسارت‌های ناشی از  بارندگی نجام شود.

معاون میراث فرهنگی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: با توجه به این‌که سقف و بام آثار تاریخی در فصل بارش همواره در معرض خطر و آسیب قرار دارد، فعالیت‌های حفاظتی در این بخش انجام می‌شود.

کریمی افزود: با توجه به تعدد و گستردگی محوطه‌ها و بناهای تاریخی در استان مرکزی و ضرورت تخصیص اعتبار کلان برای مرمت آثار به خصوص در خارج از شهرها، موارد اضطراری و در خطر تخریب در اولویت حفاظت قرار دارند.

وی اظهار داشت: در زمان حاضر برخی بناهای تاریخی مانند آب‌انبارها، کاروانسراها و دیگر ابنیه در خارج از شهرها قرار دارند و متولی خاصی برای نگهداری از این آثار نیست که برای رفع این مشکل می‌توان با واگذاری بناهای مذکور به مدت معلوم و بر اساس قانون به بخش خصوصی، آن‌ها را مرمت و حفاظت کرد.

سه هزار اثر تاریخی ملی و جهانی در استان مرکزی وجود دارد و پنج هزار اثر تاریخی‌ فرهنگی دارای ارزش نیز در این استان شناسایی شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =