ارائه چهار پیشنهاد ایران به شورای حکام آب

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: ایران چهار پیشنهاد به دهمین اجلاسیه شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری ارائه کرد.

حمیدرضا جانباز روز پنجشنبه در حاشیه برگزاری دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: ایران در سال‌های پس از انقلاب اسلامی اقدام‌های بسیار خوبی در زمینه آب و فاضلاب شکل داده است که مهمترین آن خودباوری مجموعه نیروهای جوان و متخصص است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: اکنون در بخش فاضلاب  بیش از ۷۸ درصد خدمات توسط متخصصان داخلی ساخته می‌شود.

جانباز ادامه داد: در زمینه ارتقای کیفیت آب شرب کشورهای منطقه پیشنهاد ایجاد شبکه آموزشی و ظرفیت‌سازی نیروهای متخصص بخش کیفی آب ارائه شد زیرا ایران بیشترین تعداد آزمایشگاه‌های معتبر در بخش آب و فضلاب را دارد که تعداد زیادی از این‌ها در سطح کشور مرجع هستند.

این مقام مسوول دومین پیشنهاد را استفاده از روش‌های نوین تصفیه فاضلاب و موضوع بازچرخانی و استفاده از پساب برای تامین آب بخش صنعت و تغذیه آبخوان با نگاه زیست محیطی عنوان کرد و گفت: این پیشنهاد مورد توجه اعضای نشست قرار گرفت.

جانباز ادامه داد: همچنین ایجاد مراکز تبادل اطلاعات و توسعه استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان و ایجاد یک مرکز هاب تبادل در منطقه نیز عصر امروز مورد بررسی اعضای شورا قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشوری از پیشنهاد ارتقای مهارت‌های فنی و حرفه‌ای در بین عوامل اجرایی و فنی در منطقه خبر داد و گفت: برای نخستین بار مسابقات مهارت‌آموزی در بین همکاران فنی در استان‌ها و سطح کشور در دی‌ماه برگزار خواهد شد.

جانباز با بیان اینکه عوامل اجرایی و فنی ما در کشور باید گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای داشته باشند تا این امر منجر به ارتقای سطح خدمات‌رسانی به مشترکان ما در سراسر کشور شود، خاطرنشان ساخت: برگزاری این مسابقه به تحقق این هدف کمک خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور درباره اجرای پروژه‌های ایران در خارج از کشور گفت: جلسات خوبی با عراق و سوریه داشتیم و در حال حاضر نیز تعداد زیادی از مهندسان مشاور و پیمانکاران ما در اجرای پروژه‌های این کشورها فعال هستند. توسعه خدمات فنی و مهندسی و صدور این خدمات همواره در دستور کار وزارت نیرو بوده است.

وی خاطرنشان کرد: نمایشگاهی که در حاشیه اجلاس توسط بخش خصوصی ایران برگزار شده فرصت خوبی است که بتوانیم به طور مستقیم و بی‌واسطه بخش خصوصی ایران را با اعضای شورای حکام مرتبط کرده و زمینه همکاری بیشتری در کشورها منطقه به وجود بیاید.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور همچنین درباره وضعیت منابع آب کشور در سال آبی جدید گفت: هنوز برای ارزیابی وضعیت آبی در سال آبی جدید زود است چرا که عمده بارش‌ها در زمستان و بهار سال بعد اتفاق خواهد افتاد اما تاکنون شاهد افزایش ۲۲ درصدی بارندگی‌های نسبت به مدت متوسط بلندمدت هستیم.

وی افزود: البته این بدان معنا نیست که وضعیت بارش در همه نقاط کشور مناسب است، چرا که توزیع بارش‌ها یکسان نیست و بخش‌هایی از کشور کماکان کمبود بارش دارند.

جانباز گفت: استنباط من این است که تابستان سال آینده وضعیت آبی ما نسبت به سال‌های گذشته بهتر باشد چرا که تعداد زیادی از طرح‌های آبرسانی به بهره‌برداری رسیده است. همچنین برنامه‌ریزی‌های خوبی برای مهار آب انجام و شرایط آب پشت سدها وضعیت مناسب‌تری نسبت به گذشته دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =