۱۴ آذر ۱۳۹۸، ۱۲:۵۵
کد خبر: 83581929
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

۱۰ درصد مرگ و میرها در تهران منتسب به آلودگی هوا است

تهران - ایرنا - رییس کارگروه کاهش مخاطرات آلودگی هوا در فرهنگستان علوم پزشکی گفت: سالانه بین ۳۰ تا ۴۰ هزار مرگ در کشور مرتبط با آلودگی هوا رخ می‌دهد که از این عدد ۱۰ درصد آن مربوط به تهران است.

کامران باقری لنکرانی روز پنج‌شنبه در نشست نقش آلودگی هوا بر افزایش بیماری‌های قلبی، تنفسی و سرطان‌ها با بیان این مطلب افزود: انسان‌ها با توجه به آلودگی‌های مختلف، در مخاطرات انواع بیماری‌ها از جمله قلبی، تنفسی و انواع سرطان‌ها قرار دارند بنابراین اگر متوجه شویم با چه مساله مهمی روبرو هستیم  آن را در اولویت قرار خواهیم داد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما اطلاعات در این زمینه گردش درستی ندارد، اظهار داشت: سازمان‌ها و نهادهای متولی باید اطلاعات درست را در اختیار محققان و متخصصان قرار دهند تا با بررسی و تحقیق به راهکارهای علمی در زمینه مقابله با آلودگی هوا و کاهش اثرات سوء آن بر سلامت و زندگی انسان‌ها منجر شود که این در کشور ما اتفاق نمی‌افتد.

رییس کارگروه کاهش مخاطرات آلودگی هوا در فرهنگستان علوم پزشکی تاکید کرد: اگر بتوانیم تحقیقات و بررسی‌ها در زمینه منابع و راه‌های مقابله با آن را دقیق‌تر و عمیق‌تر انجام دهیم و ریشه‌یابی درستی از مشکل داشته باشیم قطعا به راهکارهای خوبی در زمینه کاهش آلودگی هوا و اثرات بهداشتی و زیست محیطی ناشی از آن دست خواهیم یافت.

وی اظهارداشت: در گزارش‌های ارائه شده در زمینه آلودگی هوا و منابع آلوده کننده گفته می‌شود که سهم منابع متحرک مانند خودروها ۷۶ درصد است اما منابع متحرک متفاوتی داریم از جمله خودروهای سواری، وانت بارها و کامیون که سهم هر کدام متفاوت است بنابراین در مسیر کاهش آلودگی هوا نباید فقط مثلا بر روی خودروهای شخصی تمرکز کرد بلکه باید برای تمام بخش‌ها علمی و منطقی برنامه‌ریزی کرد.

لنکرانی تاکید کرد: به رغم تمام کمبودهای مالی که داریم اگر بر اساس مستندات علمی اقدام کنیم می‌توانیم در یک بازه زمانی مثلا ۵ ساله شاهد بهبود قابل ملاحظه‌ای در آلودگی هوا باشیم، می‌توانیم از تجربه کشورهای موفق در این زمینه الگو بگیریم و میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا را کاهش دهیم.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha