تحقق اهداف شورای حکام آب مستلزم همکاری همه اعضا است

تهران- ایرنا- رییس شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری گفت: تحقق اهداف این شورا مستلزم همکاری و همفکری همه اعضای آن است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی، رضا اردکانیان روز پنجشنبه در آیین افتتاح رسمی دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری افزود: همکاری و همفکری سایر اعضای این شورا کمک خواهد کرد اهداف و برنامه های پیش بینی شده راحت تر محقق شده و منافع متصور به همه کشورهای عضو برسد.
وزیر نیرو با اشاره به عضویت ۳۰ کشور در این شورا خواستار مشارکت جدی سایر اعضا شد.
اردکانیان با اشاره به تاسیس این مرکز از فوریه سال ۲۰۰۲ میلادی تحقق اهداف پیش روی این شورا را مستلزم همراهی سایر اعضا دانست. 
رییس دوره سوم شورای حکام آب با اشاره به پیشینه ۱۸ ساله فعالیت های این شورا، از تصویب توافق شورا برای دور سوم تا سال ۲۰۲۴ خبر داد.
اردکانیان به عضویت جدید آذربایجان و ترکیه و سازمان های مختلف در مرحله سوم فعالیت مرکز اشاره و خاطر نشان کرد: امروز در دوره سوم فعالیت ها اعضای شورای حکام شامل آذربایجان، بنگلادش، مصر، ایران، عراق، قرقیزستان، عمان، سریلانکا، سوریه، تاجیکستان، ترکیه و سایر کشورها و نیز بسیاری از سازمان های بین المللی عضو حضور دارند که علاقه مند به داشتن عضویت و یا عضو ناظر در این شورا هستند.
وزیر نیرو ادامه داد: ۶ مسوولیت به عنوان عملکردهای شورا شامل تصویب برنامه های میان مدت و دراز مدت و تصویب برنامه کاری سالانه شامل جدول کار و گزارش های سالانه، تصویب قوانین و مقررات، تصمیم گیری در مورد سازمان های بین المللی و بررسی گزارش های مستقل حسابرسی دوره ای صورت حساب های مالی است.

وی ادامه داد: حدود ۲۰ سال پیش از این، در دهه ۱۹۸۰ ، قطعنامه‌ای در کنفرانس عمومی یونسکو در بلگراد تصویب شده که اجازه می‌دهد کشورهای عضو و تحت حمایت یونسکو، مرکزی را تاسیس کنند که در حاکمیت کشورهای مختلف بوده و یونسکو علاوه بر کمک‌های مالی سایر کمک های خود را داشته باشد.

اردکانی افزود: هیچ مرکزی از این دست تاسیس نشده و همکاری نزدیکی راجع‌به این موضوع با همکاری سفارت ایران و وزارت خارجه و یونسکو صورت گرفت و البته با حمایت بسیاری از کشورهای منطقه توانستیم در مدت ۱۸ ماه، نخستین مرکز منطقه ای موسوم به مقوله ۲ را تاسیس کنیم.

به گفته وی مرکز نخست به صورت حقوقی بخشی از یونسکو بود و اکنون چنین مرکزی نداریم و پیش از این در هلند سال ها فعالیت داشت اما وضعیت حقوقی آن تغییر کرد و به مقوله ۲ تغییر نام داد و این مرکز ارتباطی با یونسکو نداشته و فعالیتی ندارد. 

دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری به ریاست وزیر نیروی کشورمان با حضور عثمانعلی عثمان زاده وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان، حسین عرنوس وزیر منابع آبی جمهوری عربی سوریه و معاونان و مقام های مسئول بخش آب ۱۳ کشور منطقه اکنون در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است. 
جمهوری اسلامی ایران مبتکر اصلی برگزاری این اجلاس بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =