قم در سالروز ولادت امام حسن عسکری(ع) غرق در نور و سرور است

قم – ایرنا - هم‌زمان با سالروز ولادت باسعادت یازدهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، امام حسن عسکری(ع)، شهر مقدس قم غرق در جشن و سرور و پذیرای خیل گسترده‌ زائران در حرم کریمه‌ اهل‌بیت(س) است.

شهر مقدس قم در شب میلاد آن امام همام حال و هوای ویژه‌ای به خود گرفت و مراسم جشن و سرور در حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(ع)، مسجد مقدس جمکران، مساجد و تکایا و دیگر اماکن متبرکه با حضور عاشقان و ارادتمندان اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) برگزار شد.

در شب میلاد این امام بزرگوار، هزاران تن از زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه(س) با شرکت در مجلس ویژه‌ای در مسجد امام حسن عسکری(ع) قم، به جشن و شادی پرداخته و این میلاد بابرکت را گرامی داشتند.

خیابان‌های منتهی به حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران چراغانی شده و زائران زیادی از استان‌ها و شهرهای مجاور برای عرض تبریک این روز مبارک در صحن آن حضرت حضور پیداکرده‌اند.

حرم مطهر حضرت معصومه(س) از ساعات ابتدایی شب گذشته و صبح امروز پذیرای هزاران تن از زائران و مجاوران است که به‌منظور عرض تبریک میلاد خجسته پدر گرامی امام زمان(عج) به محضر مبارک کریمه اهل‌بیت(س) وارد این مکان مقدس شده‌اند.

مسجد مقدس جمکران، میعادگاه عاشقان امام زمان (عج) نیز طی دیشب و امروز مملو از انسان‌های دل‌سوخته‌ای از سراسر کشور شده که با چشمانی اشک‌بار دعای فرج را زمزمه می‌کنند و از خداوند می‌خواهند که ظهور حضرتش را نزدیک گرداند.

همچنین به همین مناسبت شب گذشته و امروز مراسم مختلف جشن میلاد با حضور هزاران دلداده اهل‌بیت(ع) در بیوت مراجع عظام، علما، حسینه ها، بقاع متبرک امامزادگان و دفتر رهبر معظم انقلاب در قم برپا شد.

در ویژه‌برنامه روز میلاد امام حسن عسکری(ع) در حرم مطهر مداحان اهل‌بیت عصمت و طهارت به مولودی‌خوانی پرداختند و در ادامه یکی از خطیبان، گوشه‌هایی از زندگانی گهربار آن حضرت را برای مردم بیان کرد.

امام حسن عسکری(ع) در روز هشتم ربیع‌الثانی سال ۲۳۲ هجری قمری در شهر مدینه دیده به جهان گشود و در کودکی از پدر بزرگوارش امام هادی(ع) دهمین پیشوای شیعیان، سیره پیامبر(ص) و ائمه معصومین(ع) را فراگرفت و در چنین محیط معنوی، رشد و پرورش یافت و به مقام امامت رسید.

کنیه امام حسن عسکری(ع) «ابو محمد» است که با لقب‌های دیگر مانند خالص، زکی، سراج، تقی و عسکری نیز شناخته می‌شوند که هر یک از آن‌ها، نشانه‌ای از کمالات وجودی آن حضرت محسوب می‌شود. «عسکری» از مشهورترین لقب‌های ایشان است.

امامت کوتاه امام حسن عسکری(ع) از دوره‌های سخت زندگی آن امام محسوب می‌شود. خلفای بنی‌عباس همواره امامان معصوم(ع) را مانعی برای دستیابی به خواسته‌های نامشروع خود می‌دانستند، ازاین‌رو فشارهای زیادی بر امامان و پیروان آن‌ها وارد می‌کردند.

حاکمان بنی‌عباس افرادی را که می‌خواستند با امام حسن عسکری(ع) ارتباط برقرار کنند، شکنجه می‌کردند و به زندان می‌انداختند. ازاین‌رو دوستداران و پیروان امام حسن عسکری(ع) به‌سختی می‌توانستند با امام یازدهم خود تماس و ارتباط برقرار کنند.

روشنگری امام حسن عسکری(ع) در میان مردم و پافشاری آن حضرت درراه حق و عدالت سبب کینه‌توزی و شدت عمل خلفای بنی‌عباس شد. از همین رو، آن امام بزرگوار را بارها زندانی کردند.

پیشوای یازدهم شیعیان، در فضای خفقان و استبداد، همواره باتدبیر و درایت در برابر حاکمان ظالم عباسی، ایستادگی کرد و برای حفظ اسلام اصیل و شیعیان، سختی‌های زیادی را به جان خرید.

سرانجام امام حسن عسکری(ع) در روز هشتم ربیع‌الاول سال ۲۶۰ هجری قمری با زهر معتمد عباسی به شهادت رسید؛ مزار مطهر این امام همام در سامرا کنار مرقد مطهر پدرش امام هادی(ع) واقع‌شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =