زمینه سرعت بخشیدن به راه آهن چابهار - زاهدان فراهم شده است

زاهدان- ایرنا- وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه زمینه برای سرعت بخشیدن به طرح راه آهن چابهار - زاهدان فراهم شده است گفت: از رهبر معظم انقلاب و دولت تشکر می‌کنیم که دستور دادند بودجه موردنیاز برای این طرح از صندوق توسعه ملی تامین شود و هم‌اینک با پشتوانه قوی مالی این پروژه را شتاب خواهیم داد.

محمد اسلامی روز پنجشنبه در حاشیه سفر به زاهدان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: از شمال تا جنوب سیستان و بلوچستان تبدیل به یک کارگاه ساخت و ساز بزرگ شده است که طرح‌های عظیمی مانند راه آهن، راهسازی، مسکن، توسعه بندر شهید بهشتی و توسعه فرودگاهی را در بر دارد.

وی هدف از سفرش به سیستان و بلوچستان را سرکشی از طرح‌های عمرانی در دست ساخت در حوزه وزارت راه و شهرسازی در این استان عنوان کرد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در این سفر فرودگاه جدید چابهار را پایه‌گذاری خواهیم کرد، ادامه داد: توسعه محور شرق برای ما اهمیت بسیاری دارد و سعی می‌کنیم این کریدور را به صورت همه جانبه فعال کنیم.

وی خاطر نشان کرد: از ماه‌­های گذشته سعی کرده‌­ایم حجم فعالیت بندر شهید بهشتی چابهار را توسعه دهیم و کشتی‌های بخشی از کالاهای اساسی که به شرق کشور مربوط می‌شد را روانه این بندر کردیم که اثربخشی آن را هم‌اینک مشاهده می­‌کنیم.

اسلامی تصریح کرد: ۲ موافقت برای تامین مالی اتصال راه آهن زاهدان به بیرجند انجام شده که قرارداد اتصال بیرجند به شبکه سراسری راه آهن با بخش خصوصی امضا شده است.

وی ادامه داد: همچنین برای بخش راه آهن بیرجند به زاهدان در حال انجام مذاکره هستیم و امیدواریم با این کار توسعه محور شرق که آرزوی همه ما بوده است زودتر محقق شود.

وزیر راه و شهرسازی به توسعه سواحل مکران اشاره کرد و گفت: در این سفر شهر جدید تیس را افتتاح می‌کنیم تا زیرساخت‌های توسعه در این منطقه قوی‌تر شود.

وی ادامه داد: مصمم هستیم جاده‌های اصلی در شمال و جنوب سیستان و بلوچستان را به شبکه بزرگراهی متصل کنیم و به طور مثال در محور زاهدان - خاش هم‌اینک پیمانکار برای ساخت باند دوم در حال فعالیت است.

اسلامی اظهار داشت: هم‌اینک جاده‌های دوطرفه و یک بانده سیستان و بلوچستان مانند جاده زاهدان - خاش بارترافیکی زیادی ندارند اما به دلیل بی‌احتیاطی میزان تصادفات در آنها بسیار زیاد است.

به گفته مدیرکل روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان، وزیر راه و شهرسازی در سفر سه روزه به این استان با نماینده ولی فقیه در استان دیدار خواهد کرد.

جواد سالارزهی بازدید از راه آهن و محور ترانزیتی زاهدان - چابهار، کنلگ زنی شهر جدید تیس و فرودگاه چابهار، بازدید از حاشیه این شهر اقیانوسی و ساختمان شهر جدید تیس را از برنامه مهم سفر روز پنجشنبه وزیر راه و شهرسازی به این استان ذکر کرد.

وی افزود: همچنین شرکت در نشست شورای هماهنگی حمل و نقل سیستان و بلوچستان در چابهار، کلنگ زنی بزرگراه درب شرقی سه راهی رمین، باند دوم محور چابهار به پلیس راه کنارک و بازدید از بندر شهید بهشتی از دیگر برنامه‌های روز جمعه وزیر راه و شهرسازی به جنوب این استان است.

مدیرکل روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور، مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید، مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری کشور و معاون شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، وزیر راه و شهرسازی را در این سفر سه روزه به استان همراهی می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =