توافق ایران و تاجیکستان برای استفاده بهینه از ظرفیت‌های علمی دو طرف

تهران- ایرنا- وزیر نیرو گفت: براساس توافق با وزیر آب و انرژی تاجیکستان به عنوان رییس تاجیکی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور مقرر شده از ظرفیت‌های علمی موجود استفاده بهینه شود و دوره‌های آموزشی و تربیتی مشترک به همراه تبادل نیروهای تخصصی و علمی در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش چهارشنبه شب وزارت نیرو، رضا اردکانیان در مراسم شب زبان فارسی _ تاجیکی و رونمایی از کتاب "زبان ملت، هستی ملت" (تالیف امامعلی رحمان رییس‌جمهوری تاجیکستان) با اشاره به اینکه از دو دهه پیش در زمینه آب و محیط زیست به عنوان کارگزار دولت جمهوری اسلامی ایران و یا همکار مجموعه‌های مختلف سازمان ملل با مسئولان و مردم تاجیکستان همکاری داشته است، افزود: امروز نیز به عنوان رییس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان توافقات خوبی با مقام‌های تاجیکی به منظور توسعه روابط اقتصادی دو کشور داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه این هفته کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان در تهران برگزار شده است، گفت: در سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک توافقات ارزشمندی در جهت توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی و علمی به دست آمده است.
وی افزود: امیدواریم در آینده نزدیک نیز با سفر رییس‌جمهوری تاجیکستان به ایران زمینه توسعه این روابط و همچنین شروع فعالیت‌های جدید در جهت توسعه بیش از پیش مسائل اقتصادی فراهم شود.
اردکانیان ادامه داد: امروز نیز با وزیر آب و انرژی تاجیکستان به عنوان رییس تاجیکی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور توافق کرده‌ایم از ظرفیت‌های علمی موجود استفاده بهینه شود و دوره‌های آموزشی و تربیتی مشترک به همراه تبادل نیروهای تخصصی و علمی در دستور کار قرار بگیرد.
وزیر نیرو افزود: برای شروع فعالیت‌های مرتبط با این زمینه نیز مقرر شده است تا دوره جدیدی از بورس تحصیلی برای دانشجویان و علاقه‌مندان تاجیکستانی به منظور استفاده از ظرفیت‌های آموزشی و پژوهشی در ایران فراهم شود.
اردکانیان با اشاره به اینکه فردا (پنجشنبه) میزبان وزرا و مقامات ارشد ۱۵ کشور منطقه به منظور برگزاری دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری هستیم، ادامه داد: این اجلاس فرصت مناسبی است تا با برنامه‌ریزی میان مدت بتوانیم زمینه‌های همکاری بیشتری را در بخش آب و محیط زیست میان کشورهای منطقه فراهم کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =