روایت پشت پرده تروریسم در کتاب «آنکه باد می‌کارد»

تهران- ایرنا- کتاب «آن‌که با می‌کارد»، با بیان مستنداتی از آنچه به ظهور تروریسم منجر شد، رازهای این اتفاق شوم را برملا می‌کند.

به گزارش روابط عمومی انجمن دفاع از قربانیان تروریسم، آرامش شهبازی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، ۱۳ آذر ۱۳۹۸، در تالار دفاع دانشکده حقوق و علوم سیاسی، در نشست نقد و بررسی کتاب آن‌که باد می‌کارد، اولین و مهمترین ثمره این کتاب را آگاهی بخشی به جامعه از طریق سازمان های مردم نهاد و مردمی دانست.

وی ادامه داد: جامعه دانشگاهی با ایفای نقش موثر در این گونه اقدامات، در راستای رسالت اصلی خود در زمینه آگاه سازی جامعه قدم برمی‌دارد.

محمود خبازی، پژوهشگر و مترجم کتاب نیز در این نشست در خصوص شخصیت نویسنده، گفت: میشائیل لودرز به دلیل نقد غرب در فضای غربی، فردی آزاده و شجاع بوده و دارای اطلاعات قابل توجهی در حوزه جهان اسلام است.

وی در خصوص محتوای کتاب نیز گفت: پیام نویسنده و کتاب را می‌توان اینگونه خلاصه کرد که اگر مردم منطقه خاورمیانه نسبت به غربی ها بدبین هستند و اعتمادی ندارند، به دلیل جنگ ها و خشونت ها و اقدامات افراطگرایانه ای است که غربی ها در این منطقه انجام داده اند.

این مترجم ادامه داد: غرب با بهانه‌های حقوق بشر، مبارزه با تروریسم و تسلیحات کشتار جمعی به دنبال تامین منافع خود در منطقه و از جمله آن‌ها در اختیار گرفتن جریان نفت منطقه است.

خبازی با اشاره به تجارب خود از بازخوردهایی که از انتشار این کتاب گرفته، گفت: برخی از دانشجویان گفتند که با خواندن این کتاب به حقایق پشت پرده تروریسم در منطقه پی برده اند.

آناهیتا سیفی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، نیز در بخش دیگری از نشست به بررسی شکلی و محتوایی کتاب پرداخته و کتاب را سخنی از یک غربی و علیه سیاست غربی دانسته و آن را در زمره کتابهای آگاهی بخش برای مخاطب عامه طبقه بندی کرد.

وی ادامه داد: سیاست های دوگانه غربی با ظاهر دموکراسی خواهی و حمایت از حقوق بشر به دنبال جلوگیری از ایجاد هژمونی مخالف خود در منطقه بوده و در این راه بازیگران غیردولتی همچون گروههای تروریستی به جنگ های نیابتی وارد می‌شوند.

محمدرضا حسینی، دانشیار و عضو هیئت علمی دانشگاه دفاع ملی، ضمن بیان تاریخچه ای تروریسم در منطقه و عدم وجود تعریف واحد و مشخصی از این پدیده کتاب را در راستای توجیه جامعه بشری نسبت به پشت پرده تروریسم مفید ارزیابی کرد.

هیبت الله نژندی منش، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این نشست، گفت: زمانی که کشورها به دنبال استقلال طلبی می‌روند به یکباره مخالفت‌ها آغاز می‌شود. آمریکا پس از یازده سپتامبر به هفت کشور مسلمان حمله کرده و جز گسترش بی ثباتی نتیجه دیگری نداشته است هر جا دخالت‌های کشورهای بزرگ باشد، پای منافعی همچون نفت و گاز نیز در میان است. این رویکرد را می توان در سیاست های اخیر امریکا در شمال سوریه به خوبی مشاهده کرد.

در ادامه نشست، سیدمهدی منادی، پژوهشگر مطالعات امنیت ملی از افغانستان، در ارتباط ویدئویی بیان داشت: جهان امروز جهانی متکی بر تقسیم قدرت وستفالیایی بوده و بزرگترین شاخصه آن قربانی شدن انسان ها در راه منافع دولت های قدرتمند و نظام سلطه است.

وی در ادامه، انسانی شدن روابط میان دولت ها را، راه حلی در زمینه کاهش تبعات منفی این فضا در جهان امروز دانست و با نقل قولی از برژینسکی، سیاستمدار امریکایی، عنوان داشت، غربی ها تنها به دنبال منافع ملی خود هستند و دراین راه انسان ها ر ا قربانی می کنند.

نشست نقد و بررسی کتاب  آنکه باد می کارد ... با همکاری دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی، با حضور خانوادههای شهدا و جانبازان ترور و دانشجویان در روز ۱۳ آذر ۱۳۹۸، در تالار دفاع دانشکده حقوق و علوم سیاسی برگزار شد. در این نشست مترجم و اساتید حقوق و روابط بین الملل به بررسی ابعاد و زوایای مختلف کتاب پرداختند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =