امضای موافقت‌نامه نظام ارتقای تجارت بین ایران و بلاروس

تهران-ایرنا- سخنگوی گمرک کشور گفت: سند موافقت‌نامه بین ایران و بلاروس در زمینه نظام ارتقای تجارت متقابل امضا شد.

به گزارش روز چهارشنبه گمرک، روح الله لطیفی افزود: این موافقت‌نامه امروز در حاشیه هشتاد و دومین اجلاس کمیسیون سیاست‌گذاری سازمان جهانی گمرک در شهر سئول کره جنوبی امضا شد.

وی ادامه داد: این موافقت‌نامه با حضور سفرای جمهوری اسلامی ایران و کشور بلاروس در کره جنوبی به امضای «مهدی میر اشرفی» رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و «یوری سنکو» رئیس کمیته درآمدی (گمرک و مالبات) بلاروس رسید.

سخنگوی گمرک با اشاره به این موافقتنامه توضیح داد: این موافقتنامه در راستای اجرای موافقتنامه تشکیل منظقه آزاد تجاری موقت ایران و کشورهای اوراسیا به امضا رسیده تا به تلاش برای بهبود سطح همکاری بین دو طرف و حفاظت از منافع اقتصادی و اجتماعی طرفین منجر شود.

وی اضافه کرد: در این موافقتنامه بر شناسایی نیازها برای افزایش بهره‌وری، کنترل گمرکی کالا و وسایل نقلیه در حال تردد بین دو کشور تاکید شد.

سخنگوی گمرک یادآور شد: قانون موافقت‌نامه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا از پنجم آبان‌ماه اجرایی شده است.

هشتاد و دومین کمیسیون خط سیاستگذاری سازمان جهانی گمرک با حضور دبیرکل سازمان گمرک جهانی و  اعضای کمیسیون خط مشی از ۱۲ آذر ماه در شهر سئول کره جنوبی درحال برگزاری است.

مهدی میر اشرفی رئیس کل و حسین کاخکی مدیرکل دفتر همکاری های بین الملل گمرک کشورمان در این اجلاس حضور دارند.

در این اجلاس که به مدت سه روز برگزار می‌شود در خصوص مهمترین موضوعات سازمان جهانی گمرک از جمله طرح استراتژیک، ظرفیت سازی، تجزیه و تحلیل اطلاعات، تجارت الکترونیک بسته درآمدی، اعمال مقررات و تسهیلات، استراتژی اطلاعات و بلاک چین در گمرک بحث خواهد شد. این موضوعات برای طرح در اجلاس شورا در تیرماه سال آینده آماده می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =