۹۵ داوطلب برای انتخابات مجلس در کردستان ثبت نام کردند

سنندج - ایرنا - رییس ستاد انتخابات کردستان با اشاره به ثبت نام ۳۶ داوطلب در چهارمین روز از مهلت نام‌نویسی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورا ی اسلامی گفت: در مجموع تاکنون ۹۵ نفر در این استان برای حضور در این عرصه ثبت نام کرده‌اند.

حسین خوش اقبال شامگاه چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از میان ۳۶ داوطلبی که امروز تا ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه برای حضور در عرصه انتخابات در حوزه های انتخابیه پنج گانه این استان ثبت نام نهایی کردند ۳۵ نفر مرد و یک نفر نیز زن است.  

وی اضافه کرد: امروز در محوزه  انتخابیه سنندج، کامیاران و دیواندره ۱۲ نفر، حوزه  انتخابیه سقز و بانه ۸ نفر، حوزه انتخابیه قروه و دهگلان ۶ نفر، حوزه  انتخابیه مریوان و  سروآباد ۶ نفر و حوزه انتخابیه بیجار چهار نفر شامل سه مرد و یک زن ثبت نام خود را نهایی کردند.

خوش اقبال افزود: در سه روز گذشته ۵۹ داوطلب شامل ۵۵ مرد و چهار زن در حوزه  های انتخابیه پنج گانه برای شرکت در انتخابات مجلس ثبت نام کرده بودند که بیشترین تعداد داوطلبان مربوط به حوزه  انتخابیه سنندج، کامیاران و دیواندره با ۳۹ نفر (۳۷ مرد و دو زن) و کمترین تعداد نیز مربوط به حوزه  انتخابیه قروه و دهگلان با ۱۱ داوطلب است.    

وی یادآور شد: در حوزه انتخابیه بیجار تاکنون ۲۰ داوطلب شامل ۱۸ مرد و دو زن، حوزه انتخابیه سقز و بانه ۱۳ داوطلب شامل ۱۲ مرد و یک زن و در حوزه  انتخابیه مریوان و سروآباد نیز ۱۲ داوطلب مرد نام نویسی کرده‌اند.  

عوامل اجرایی ستاد انتخابات کردستان در حوزه‌های ۶ گانه از یکشنبه ۱۰ تا ۱۶ آذر هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ عصر آماده ثبت‌نام داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات محلس شورای اسلامی هستند.

انتخابات سراسری یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در روز جمعه، ۲ اسفند امسال برگزار می‌شود و ثبت‌نام نامزدها از امروز به مدت هفت روز ادامه می‌یابد.

اصل کارت ملی و یک نسخه تصویر آن، اصل شناسنامه عکس‌دار و یک نسخه تصویر کلیه صفحات آن، یک قطعه عکس ۴*۳ جدید، اصل و یک نسخه تصویر آخرین مدرک تحصیلی معتبر (حداقل کارشناسی ارشد و یا معادل آن)، اصل و تصویر گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفاء و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل مشمول استعفای موضوع ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و اصل و یک نسخه تصویر کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا کارت معافیت دائمی یا مدرکی معتبر دال بر روشن بودن وضعیت مشمولان خدمت وظیفه عمومی از مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی است.

همچنین به استناد ماده‌ی ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و تبصره‌های ذیل آن، انتخاب‌شوندگان هنگام ثبت‌نام باید دارای شرایط اعتقاد و التزام عملی به اسلام، التزام عملی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران، ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه، داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی‌ارشد یا معادل آن، نداشتن سوء‌شهرت در حوزه‌ی انتخابیه، سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی، شنوایی و گویایی و حداقل سن ۳۰ سال تمام و حداکثر ۷۵ سال باشند.

داوطلبان نمایندگی اقلیت‌های دینی مصرّح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام، مستثنی هستند و باید در دین خود ثابت العقیده باشند.

ملاک محاسبه‌ی سن اشخاص برای ثبت‌نام در انتخابات بر اساس تاریخ تولد اولیه‌ی ثبت شده در شناسنامه رسمی است و تغییرات بعدی توسط دستگاه‌های ذیربط به استثنای محاکم قضائی ملاک عمل نخواهد بود.

طبق قانون کلیه جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا و رزمندگانی که حداقل ۶ ماه سابقه حضور در جبهه دارند از یک مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار می‌گردند.

جمهوری اسلامی ایران یکی از دموکراتیک‌ترین کشورهای دنیاست که تاکنون در آن ۱۲ دوره انتخابات ریاست جمهوری، ۱۰ دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، پنج دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و پنج دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری و علاوه بر آن، چندین انتخابات موردی برگزار شده که به طور حدودی، طی هر سال یک انتخابات به اجرا درآمده است.

استان کردستان دارای پنج حوزه انتخابیه و ۶ نماینده در مجلس شورای اسلامی است، (حوزه انتخابیه سنندج شامل شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره ۲ نماینده، حوزه انتخابیه بیجار یک نماینده، حوزه انتخابیه قروه شامل شهرستان‌های قروه و دهگلان یک نماینده، حوزه انتخابیه سقز شامل شهرستان‌های سقز و بانه یک نماینده و حوزه انتخابیه مریوان شامل شهرستان‌های مرویان و سروآباد یک نماینده) است، یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =