دیدار و گفت‌وگوی مرکل و ترامپ در نشست پر اختلاف سران ناتو در لندن

تهران- ایرنا- آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهار شنبه در آخرین روز نشست پرچالش سران پیمان اتلانتیک شمالی "ناتو" در لندن دیدار و درباره موضوعات مختلف از جمله مسائل بین المللی و اختلافات در ناتو گفت و گو کردند.

به گزارش تاگس شاو، تارنمای شبکه یک تلویزیون آلمان، مرکل دیدار با ترامپ را بسیار موفقیت آمیز خواند و رییس جمهوری امریکا نیز در توصیف آن گفت که از این دیدار خرسند است.

این در حالی است که سایه اختلافات بین اروپا و آمریکا در این دیدار سنگینی می کرد.

رسانه ها اطلاعاتی زیادی از جزییات این دیدار و گفت وگو منتشر نکردند، اما پیشتر اعلام شده بود که  ترامپ قرار است در خصوص تحریم ها علیه ایران با مرکل رایزنی کند.

ایجاد ساز و کار مالی ویژه برای تعامل با ایران موسوم به «اینستکس» از جمله مسائلی است که خشم واشنگتن را به دنبال داشته است.

رئیس جمهور آمریکا در اظهارات خود در نشست ناتو در لندن به وضوح به هزینه های دفاعی این پیمان اشاره کرده و از اعضا اختصاص بودجه بیشتر به این سازمان نظامی را درخواست کرده که این خواسته نارضایتی اعضا را به دنبال داشته است.

مرکل با اشاره غیرمستقیم به این نارضایتی گفت: درک متقابل از شرایط در حال رشد کردن است، «اما این بدان معنا نیست که شما 'همیشه موافق باشید'».

پیش از ملاقات مرکل و ترامپ، سران کشورهای عضو ناتو در بیانیه پایانی خود بر ادامه همکاری ها و ضرورت تعامل بین دو سوی آتلانتیک (اروپا و آمریکا) تاکید کردند.

در نشست ناتو همچنین برای نخستین بار شرکت کنندگان از «چین در حال رشد» به عنوان چالشی جدی در برابر این پیمان نظامی یاد کرده و در عین حال این کشور را تهدیدی برای خود ندانستند.

اعضای ناتو در بیانیه پایانی خود تاکید کردند که هر یک از آنها با تهدیدهای متفاوتی روبرو است؛ از جمله اقدامات تهاجمی روسیه و اشکال متنوع تروریسم که باید برای مقابله با هر کدام از آنها بین اعضا مذاکره و تعامل انجام گیرد.

شب گذشته نیز، سران کشورهای آلمان، فرانسه، انگلیس و ترکیه که برای شرکت در اجلاس سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) در لندن به سر می‌برند، در نشستی چهارجانبه درخصوص مسائل اختلاف برانگیز در سوریه، لیبی و آینده ناتو گفت‌وگو کردند.
اجلاس دو روزه سران ناتو به میزبانی لندن که از روز گذشته آغاز شده بود، عصر امروز به کار خود پایان داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =