۱۳ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۱۲
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 83581057
۰ نفر

برچسب‌ها

نخست وزیران سابق الجزایر به اتهام فساد دادگاهی شدند

تهران-ایرنا- محاکمه مقام های بلند پایه الجزایر در دوره ریاست جمهوری «عبدالعزیز بوتفلیقه» از جمله دو نخست وزیر پیشین این کشور به اتهام فساد آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، جلسه محاکمه مقامات پیشین الجزایر پس از دو روز تاخیر به سبب مناسب نبودن شرایط در دادگاه «سیدی امحمد» در مرکز الجزایر آغاز شد.

«احمد اویحیی» و «عبدالمالک سلل» دو نخست وزیر سابق الجزایر، «یوسف یوسفی» و «محجوب بده» دو وزیر صنایع سابق، «عبدالغنی زعلان» وزیر حمل و نقل سابق، «یمین زرهونی وال» استاندار سابق و شماری از سرمایه داران و تاجران الجزایری در دادگاه حاضر شدند.

ان در حالی است که «عبدالسلام بوشوارب» وزیر صنایع اسبق الجزایر  به دلیل فرار به خارج در دادگاه حاضر نشد.

این افراد در پرونده فساد مونتاژ خودرو در کشور به اتلاف بودجه عمومی و سوء استفاده از موقعیت خود، دادن مزایای غیرقانونی به دیگران، گرفتن غیرقانونی وام بانکی، آسیب رساندن به منافع بانک دولتی و پولشویی متهم هستند.

اویحیی در جلسه دادگاه اتهام های وارده به خود را رد کرد و شماری از وکلا نیز به دلایل فراهم نبودن شرایط لازم برای محاکمه عادلانه جلسه را ترک کردند.

صدها الجزایری نیز مقابل دادگاه سیدی امحمد در قلب پایتخت تجمع کردند تا شاهد محاکمه سران پیشن کشورشان باشند.

آغاز تظاهرات مردمی در الجزایر از سوم اسفند ۱۳۹۷ در اعتراض به تلاش عبدالعزیز بوتفلیقه رییس جمهوری مخلوع این کشور برای ماندن در قدرت وی را پس از ۲۰ سال مجبور به استعفا کرد.

بسیاری از الجزایری ها، دولت انتقالی پس از رئیس جمهوری مخلوع این کشور را یک تشکیلات فرمایشی توصیف کرده و تشکیلات نظام سیاسی فعلی کشور را نه نماینده یک دولت مدنی، بلکه آن را در کلیت یک دولت نظامی برآمده از دستگاه سیاسی ۳۰ سال گذشته ارزیابی می کنند.

در تازه ترین تحول، هزاران نفر از مردم الجزایر روز جمعه گذشته با برگزاری تظاهرات، مخالفت خود را با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کردند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =