سیاستمداران نیوزیلندی از دریافت هدایای بیگانگان منع شدند

تهران- ایرنا- نمایندگان پارلمان نیوزلند با اکثریت آرا قانونی را تصویب کردند که براساس آن شخصیت ها و احزاب سیاسی این کشور از دریافت هدایا از بیگانگان به ارزش بیش از ۵۰ دلار نیوزیلند منع شدند.

شبکه خبری استاف با انتشار گزارشی در روز چهارشنبه دراین زمینه نوشت: نیوزیلند سال آینده شاهد برگزاری انتخابات سراسری است و تصویب این قانون درپارلمان به دلیل افزایش نگرانی ها درباره احتمال مداخلات خارجی پیش از رقابت های سیاسی سال آینده انجام شده است.

"اندرو لیتل" وزیر دادگستری نیوزیلند دراین زمینه توضیح داد: پارلمان روز گذشته قانونی را تصویب کرد که طبق آن ممنوعیت دریافت بیش از ۵۰ دلار نیوزیلند (۴۴ دلار آمریکا) برای احزاب، شخصیت های سیاسی و نامزدهای انتخابات از بیگانگان تائید شده و دولت مجری آن خواهد بود.

وی افزود: تهدیدات مرتبط با مداخله خارجی در انتخابات به صورت یک پدیده بین المللی در حال رشد است و می تواند اشکال مختلفی از جمله کمک های مالی را شامل شود و نیوزیلند نیز از این خطر مصون نیست.

نیوزلند سال ۲۰۲۰ انتخابات سراسری خود را برگزار خواهد کرد و پارلمان این کشور در تلاش برای تصویب قوانینی است که با هر نوع نفوذ احتمالی خارجی در این رقابت های سیاسی سرنوشت ساز مقابله کند.

متحدان نیوزلند در گروه اطلاعاتی "پنج چشم"  شامل استرالیا، انگلیس، کانادا و آمریکا، همگی نسبت به احتمال نفوذ خارجی در سیاست ها و انتخابات عمومی خود  در سال های اخیر ابراز نگرانی کرده‌اند.

گروه پنج چشم شامل استرالیا، کانادا، نیوزیلند، انگلیس و آمریکاست که اعضای آن برای همکاری های مشترک اطلاعاتی با یکدیگر به توافق رسیدند. ائتلاف  «پنج چشم» با یکدیگر هم‌پیمان شده‌اند تا از ابتدای سال ۲۰۱۹ تازه ترین اطلاعات طبقه بندی شده درباره فعالیت‌های خارجی چین را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

سازمان های اطلاعاتی انگلیس و آمریکا، روسیه را به مداخله در سیاست داخلی و انتخابات چندین کشور غربی از جمله انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا متهم کرده‌اند.

برخی نهادهای امنیتی استرالیا نیز پیشتر چین را به ارائه کمک های خارجی  به دیپلمات ها، نمایندگان پارلمان، تاجران و سیاستمداران این کشور به منظور نفوذ و لابیگری در سیاست و حکومت این کشور متهم کردند.  موضوعی که پکن تاکنون چندین بار آن را رد کرده است.

سوال ها در مورد دریافت کمک های خارجی توسط سیاستمداران سال گذشته در نیوزلند پس از آن مطرح شد که یکی از نمایندگان پارلمان، رهبرحزب ملی (مخالفت دولت) را متهم کرد که ۱۰۰ هزار دلار از  یک تاجر چینی دریافت کرده است که این موضوع از سوی این شخصیت سیاسی رد شد.

رئیس سازمان اطلاعاتی نیوزیلند در آوریل سال جاری میلادی  نیز در گزارشی اعلام کرد نگرانی ها در مورد احتمال نفوذ بازیگران خارجی در نخبگان سیاسی  این کشور افزایش یافته است و این نهاد نگران فعالیت های بازیگران دولت های خارجی برای اعمال نفوذ بر سیاستمداران این کشور و سایر کشورهای منطقه اقیانوس آرام جنوبی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =