سوریه، لیبی و ناتو، محور نشست مشترک سران آلمان، فرانسه، انگلیس و ترکیه

تهران- ایرنا - سران کشورهای آلمان، فرانسه، انگلیس و ترکیه که برای شرکت در اجلاس سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) در لندن به سر می‌برند، روز چهارشنبه در نشستی چهارجانبه درخصوص مسائل اختلاف برانگیز در سوریه، لیبی و آینده ناتو گفت‌وگو کردند.

براساس گزارش رسانه های آلمان، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس به همراه امانوئل مکرون و رجب طیب اردوغان رئیسان جمهوری فرانسه و ترکیه در این دیدار توافق کردن ملاقات چهارجانبه دیگری در بهمن‌ماه امسال برای پیگیری بیشتر موضوع‌ های مطرح شده در نشست امروز داشته باشند.

اجلاس دو روزه سران ناتو به میزبانی لندن که از روز گذشته آغاز شده، عصر امروز به کار خود پایان خواهد داد.

«اشتفان زایبرت» سخنگوی دولت آلمان با انتشار ویدیویی از سخنان مرکل در جمع خبرنگاران که پس از این دیدار انجام گرفت، در صفحه توییتر نوشت: این دیداری مهم و البته آغاز یک روند مذاکرات طولانی بود.
مرکل در این رابطه به خبرنگاران گفت: «موضوع نشست چهارجانبه من با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه که از پیش برنامه ریزی شده بود، در مورد وضعیت سوریه بود. در این نشست ما متفق القول بودیم که نبرد با باقی مانده گروه تروریستی داعش باید تا از بین رفتن کامل آنها ادامه یابد. ما توافق کردیم که در این زمینه همچنان در تماس باشیم.»
وی افزود: ما از تمام تلاش های دیپلماتیک «گیر پدرسون» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه تا یافته شدن راه حلی سیاسی برای بحران این کشور حمایت می کنیم. سومین مسئله ای که مورد بحث قرار گرفت بحث اسکان پناهجویان سوری بود، این اقدام در منطقه امن ایجاد شده از سوی ترکیه و روسیه در این کشور می تواند با نظارت سازمان ملل انجام گیرد، البته در این مورد نیز گفت وگوهایمان را ادامه می دهیم.»
صدراعظم آلمان با بیان این که مسئله بحران لیبی نیز موضوع دیگر این گفت وگوها بودتاکید کرد: «روند طرح پیشنهادی برلین در حال اجرا است و ما باید گام های بیشتری را در این زمینه برداریم اما برای این کار به برقراری سریع آتش بس بین گروه های درگیر نیاز داریم. توافق کردیم که در مورد لیبی نیز همکاری کنیم، ابتدا در سطح کارشناسان رایزنی انجام می گیرد و سپس در ماه فوریه(بهمن) سال آینده دیدار دیگری در همین چارچوب خواهیم داشت تا همکاری های مان را پی بگیریم.»
به گفته مرکل این نشست خوب و مفید بوده اما تنها آغاز مسیری طولانی است و با وجود اختلافاتی که در ناتو دیده می شود نیاز به چنین رایزنی هایی وجود دارد و این فرصتی برای رایزنی در مورد آینده ناتو و همکاری های راهبردی در آینده است.

امروز (چهارشنبه) همچنین رجب طیب اردوغان بعد از نشست چهارجانبه‌ای که با سران کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس درباره سوریه در لندن و در حاشیه نشست ناتو برگزار شد، نسبت به همکاری این چهار کشور درباره سوریه ابراز امیدواری کرد.

در این نشست که با حضور هیئت ترک به ریاست اردوغان، آنگلا مرکل، امانوئل مکرون و بوریس جانسون برگزار شد، طرفین درباره همکاری در ایجاد منطقه امن در شمال سوریه و موضوعاتی مانند پناهندگان، اعضای اروپایی داعش و سامانه اس-۴۰۰ روسی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =