بیش‌از یک میلیون قطعه پرنده در سیستان و بلوچستان واکسینه شدند

زاهدان- ایرنا- رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سیستان و بلوچستان گفت: بیش‌از یک میلیون و ۱۳۰ هزار  قطعه پرنده بومی برای پیشگیری و مقابله با بیماری نیوکاسل در این استان واکسینه شدند.

دکتر محمد کریم پورمند روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح واکسیناسیون نیوکاسل با واکسن زنده غیربیماری‌زای مقاوم به حرارت، به صورت رایگان از طریق ادارات دامپزشکی و با همکاری بخشداری‌ها، دهیاران، شوراهای اسلامی روستاها و مسئولان محلی در بیش‌از سه هزار و ۹۰۰ روستای سیستان وبلوچستان انجام شد.

وی گفت: بیماری نیوکاسل یکی از بیماری‌های مهم در پرندگان است که می‌تواند ضمن ایجاد تلفات در جمعیت طیور، خسارات اقتصادی زیادی را در واحدهای پرورش نیمچه‌های گوشتی و مزارع مرغ تخمگذار به دنبال داشته باشد و مهمترین راه پیشگیری از بروز این بیماری واکسیناسیون و رعایت اصول بهداشتی و امنیت زیستی در پرورش و نگهداری پرندگان است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سیستان و بلوچستان افزود: براساس اطلاعات موجود، طیور بومی و روستایی یکی از مخازن مهم ویروس نیوکاسل است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =