نماینده ایران در نشست لاهه: دیوان بین‌المللی کیفری مستقل و بی‌طرف بماند

تهران- ایرنا- نماینده جمهوری اسلامی ایران در هجدهمین مجمع دولت‌های عضو دیوان بین‌المللی کیفری (ICC) در لاهه بر لزوم حفظ استقلال، بی‌طرفی و اجتناب از تأثیرپذیری سیاسی این نهاد بین‌المللی تأکید کرد.

هجدهمین نشست مجمع دولت‌های عضو دیوان بین‌المللی کیفری (ICC) از روز دوشنبه یازدهم آذر در شهر لاهه هلند آغاز شده و تا جمعه ادامه خو اهد داشت.
رضا پورمند تهرانی نماینده جمهوری اسلامی ایران در این نشست، ضمن بیان اصول و اهداف مندرج در اساسنامه دیوان بین‌المللی کیفری بر ضرورت حفظ استقلال، بیطرفی و اجتناب از تأثیرپذیری سیاسی این نهاد کیفری بین‌المللی تأکید کرد. وی همچنین ضمن محکوم کردن تهدیدهای اخیر مقامات آمریکایی علیه دیوان بین‌المللی کیفری و قضات، دادستان و کارکنان آن، این تهدیدات را مانع برقراری عدالت و در عین حال آزمونی برای دیوان در جهت نمایش استقلال و کارآمدی خود دانست.
معاون حقوقی بین‌المللی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در لاهه همچنین از رویکرد اخیر دیوان در بررسی و تحقیقات نسبت به جنایات ارتکاب یافته علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار، فلسطین و افغانستان استقبال و در عین حال بر بی‌طرفی و ایستادگی در برابر فشارهای سیاسی در این پرونده‌ها تاکید کرد. وی همچنین برخی پیشرفت‌های کشورمان در زمینه حقوق بین‌المللی کیفری در حوزه قانونگذاری، دانشگاهی و پژوهشی را برشمرد.
مجمع دولت‌های عضو دیوان بین‌المللی کیفری بالاترین رکن تصمیم گیر این نهاد است که هر ساله برای تعیین سیاست‌های غیرقضایی دیوان با حضور نمایندگان کشورهای عضو و ناظر این دیوان تشکیل جلسه می‌دهد. جمهوری اسلامی ایران عضو ناظر دیوان بین‌المللی کیفری است.
در حاشیه اجلاس امسال همچون اجلاس‌های قبلی، تعدادی زیادی نشست‌های جانبی تخصصی راجع به مسائل و موضوعات مختلف و چشم انداز آتی حوزه حقوق بین‌الملل کیفری و فعالیت‌های این نهاد برگزار شده که تا روز پایانی اجلاس یعنی ۱۵ آذر ادامه خواهند یافت.

همچنین در اجلاس امسال هیأت اعزامی فلسطین نیز به مناسبت شکایت به دیوان علیه جنایت رژیم صهیونیستی در غزه نمایشگاهی توسط هنرمندان فلسطینی برگزار کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =