بیشترین مصادیق تقلب علمی در دانشگاه‌های غیردولتی بوده است

تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بیشترین مصادیق تقلب علمی در مراکز آموزش عالی غیردولتی و در آثار اعضای هیأت علمی برای ارتقا بوده‎ است.

به گزارش روز چهارشنبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، منصور غلامی در نشست کارگروه اخلاق در پژوهش اظهار داشت: در مقابله با تقلب علمی باید روش تبشیر و انذار را مقدم بر روش‌های قهری بدانیم، با اعمال این روش و آگاهی دانشگاهیان از موارد تقلب علمی، این تخلفات به صورت محسوسی کاهش می‌یابد و مصادیق تقلب کم می‌شود.
وی بر تشکیل و فعالیت کارگروه‌های اخلاق پژوهش در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی تاکید کرد و افزود: مصادیق تقلب علمی باید به صورت کاملاً شفاف برای دانشجویان و اعضای هیأت علمی اطلاع‌رسانی شود.
وزیر علوم همچنین گفت: موارد ارشادی باید در آیین‌نامه‌های اجرایی گنجانده شود و با هماهنگی هر چه تمام‌تر در تمامی مراکز آموزش عالی به اجرا در آید.
غلامی ادامه داد: این موارد بیشتر در مراکز آموزش عالی غیردولتی که اکثر دانشجویان این مراکز در کنار اشتغال به کار، تحصیل هم می‌کنند و در آثار اعضای هیأت علمی برای ارتقا به چشم می‌خورد.
وی در این نشست، احکام اعضای حقیقی کارگروه اخلاق در پژوهش شامل ۲ پژوهشگر عضو هیأت علمی، یک عضو هیأت علمی رشته حقوق و ۲ صاحب نظر در حوزه اخلاق در پژوهش را اعطا کرد.
همچنین در این کارگروه ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده درخصوص رعایت اخلاق در پژوهش، آیین‌نامه‌های تنظیم شده و قوانین مصوب در این خصوص، مقرر شد جلسات این کار گروه به صورت مستمر برگزار شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =