مربی سابق تیم ملی وزنه‌برداری: رستمی از فقر مشاور رنج می‌برد

تهران- ایرنا- مربی سابق تیم ملی وزنه‌برداری گفت: آسیب‌های تصمیمات خودسر کیانوش رستمی برای او و وزنه‌برداری ایران نشان می‌دهد، او از نبود مشاور مجرب رنج می‌برد.

«اکبر خورشیدی» روز پنج شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: «کیانوش رستمی» یکی از بزرگترین وزنه‌برداران تاریخ ایران است که از نبود مشاور رنج می‌برد. او توانایی زیادی داشت و این موضوع برای وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک مهم بود. این ۲ نهاد ورزشی در برخی از برنامه‌ها با رستمی همراهی و همکاری می‌کردند. این روش در المپیک ۲۰۱۶ ریو جواب داد و وزنه‌بردار ملی‌پوش کرمانشاهی به مدال طلا رسید اما در تمام تورنمنت‌های پس از ریو ۲۰۱۶ نام رستمی با ناکامی و اوت کردن گره خورده است.

وی در تشریح دلایل این ناکامی‌ها عنوان کرد: وقتی که از مشاوران حرف می‌زنم منظورم این بود که کیانوش در زمان تغییر وزن یک اشتباه راهبردی انجام داد که با مشورت برخی، او به دسته ۹۶ کیلوگرم آمد. دسته‌ای که در ایران «سهراب مرادی» عنوان‌دار است و در سطح جهان، «فارس ابراهیم الباخ» قطری و «تیان تائو» چینی رقبای سرسختی برای او به شمار می‌روند. او با اوت کردن در مسابقه‌های جهانی پاتایا نه تنها امتیاز فردی آن رقابت‌ها که گزینشی المپیک محسوب می‌شد را کسب نکرد بلکه تیم ایران را نیز از نایب قهرمانی این مسابقات محروم کرد.

عضو سابق کادر فنی تیم ملی وزنه برداری مردان ایران ادامه داد: رستمی می‌توانست با چند کیلوگرم کاهش وزن در دسته ۸۱ کیلوگرم که المپیکی است به عنوان‌دار جهان و المپیک تبدیل شود، اما این کار را انجام نداد و تنها برای رقابت با برخی از وزنه‌برداران به یک دسته بالاتر آمد که تا کنون موفقیتی در کارنامه‌اش در این دسته ثبت نشده است. او می‌توانست در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا در دسته ۸۵ کیلوگرم مدال طلا را برای ایران به ارمغان آورد.

مشاور فنی تیم ملی وزنه‌برداری زنان ایران در تشریح دلایل غیر فنی این ناکامی‌ها اظهار داشت: رستمی شرایط و بستر پیش از المپیک ۲۰۱۶ ریو را ندارد و چند بار سرخوردگی و تصمیمات خودسرانه او را به حاشیه برده است. او باید بپذیرد رقبای قوی و سرسختی دارد. فارس الباخ قطری روز به روز بهتر می شود و وزنه‌بردار چینی که در ریو پایین‌تر از او بود، امسال رکورد ۲ ضرب «سهراب مرادی» را از آن خود کرد. رستمی باید بهتر و منسجم‌تر کار کند و مطیع قانون باشد. قرار نیست هر کسی ساز خود را در ورزش بزند.

تیان تائو تیرماه امسال با مهار ۲۳۱ کیلوگرم در ۲ ضرب به رکورددار دسته ۹۶ کیلوگرم تبدیل شد. تا پیش از او سهراب مرادی با ۲۳۰ کیلوگرم رکورددار بود.

وی با اشاره به آسیب‌های تصمیم‌های خودسر رستمی گفت: از زمانی که رستمی از دسته ۸۴ به ۹۶ کیلوگرم آمد، تیم ملی وزنه‌برداری ایران نیز متحمل خسارت شد. در جاکارتا او می‌توانست مدال نقره را برای کاروان ایران به ارمغان آورد که اوت کرد و این رویه در ۲۰۱۹ تایلند نیز ادامه یافت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha