مهم‌ترین محور تارنماهای خبری/ سیزدهم آذر ۱۳۹۸

تهران- ایرنا- «بازار خودرو به کدام سو حرکت می‌کند؟، بانک مرکزی حساب‌های اجاره‌ای و نیابتی را مسدود کند، تلاش مکرون و تهران برای ماندن در برجام، ایران به راحتی می‌تواند ثابت کند آمریکایی‌ها به دنبال تغییر نظامند نه تغییر رفتار» از جمله مهم‌ترین عناوین گزارش‌های رصد شده از تارنماهای خبری داخلی، در طول ۲۴ ساعت گذشته است.

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی منتشر شده در طول شبانه روز گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و با عنوان «مهم‌ترین محور تارنماهای خبری» منعکس کرده است.

بازار خودرو به کدام سو حرکت می‌کند؟

به گزارش پایگاه خبری خبرآنلاین، ماه عسل سرمایه گذاران در بازار خودرو سال گذشته به پایان رسید، وقتی قیمت‌ها روند افزایشی را هفته به هفته و ماه به ماه تجربه کردند تا جایی که سرمایه گذاران در بازار خودرو با موقعیتی ویژه و خاص مواجه شدند؛ کاهش شدید قدرت خرید.  فاصله قابل توجه قیمت خودرو در بازار با قیمت تحویل کارخانه نیز عامل دیگری بود که سبب شد بسیاری عطای سرمایه گذاری در بازار خودرو را به لقایش ببخشند و با به جان خریدن احتمال دیرکرد موعد تحویل، خرید از کمپانی‌ها را به عنوان گزینه اصلی برگزینند. بازار خودرو با رشد شدید قیمت‌ها، در این دوره زمانی، ارزان ترین‌های بازار ایران را از مرز ۵۰ میلیون تومان گذراند و حالا شوک دوم در این بازار، از پس سهمیه بندی بنزین و رسیدن قیمت بنزین به سه هزار تومان رخ داده است. هر چند در بسیاری از کشورها افزایش قیمت بنزین می‌تواند زمینه را برای کاهش قیمت خودرو فراهم کند اما در ایران اتفاقی عکس رخ می دهد. غالبا افزایش قیمت بنزین با رشد بهای خودرو همراه است. بسیاری از کارشناسان معتقدند دلیل این اتفاق به ساختارهای شکل گرفته در اقتصاد ایران باز می گردد. برخی کارشناسان می‌گویند افزایش قیمت بنزین به خودی خود نمی‌تواند عامل رشد قیمت بنزین باشد اما رشد قیمت بنزین، با توجه به کشش بالای قیمتی این فرآورده استراتژیک نفتی سبب بالا رفتن نرخ تورم می‌شود و این پیش‌بینی روانی سبب شده است افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو در کنار سایر بازارها رقم بخورد. به عبارت دیگر انتظارات تورمی سبب شده است اقتصاد ایران آمده رشد بهای تورم باشد و این اتفاق زمینه را برای بالار فتن قیمت خودرو در عین رشد قیمت بنزین مهیا کرده است.  فعالان بازار می‌گویند بازار خودرو برای ورود مشتری نیازمند سیگنال‌های خاصی است. ایجاد انگیزه برای مشتری، تقویت قدرت خرید از طریق اعطای تسهیلات، تنظیم روند عرضه خودرو به بازار از سوی خودروسازان و همچنین ممانعت از سفته بازی در این بازار اقداماتی است که می تواند فضای بازار خودرو را تحت تاثیر قرار دهند.

بانک مرکزی حساب‌های اجاره‌ای و نیابتی را مسدود کند

وبسایت خبری تابناک در گفت و گو با عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درباره لزوم مقابله با فرارهای مالیاتی در کشور آورده است: درآمدهای مالیاتی دارای چارچوب و عدد و رقم مشخصی هستند. درحال حاضر میزان فرار مالیاتی در کشور زیاد است. بعضی از گروه‌های شغلی مالیات پرداخت نمی‌کنند و یا آن میزانی که پرداخت می‌کنند، مالیات واقعی آن‌ها نمی‌باشد. میزان فرار مالیاتی در کشور به اندازه ۱۰ درصد بودجه سالانه است. در صورت دریافت این میزان مالیات میتوانیم بسیاری از مشکلات کشور را حل کنیم.

عدم رتبه‌بندی و ساماندهی کارت‌های بازرگانی زمینه‌های سوء استفاده از آن را فراهم کرده است. وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت ساماندهی کارت‌های مذکور را باید فراهم کند. متاسفانه نحوه قانون‌گذاری در این بخش راه تخلف را هموارکرده است. بانک مرکزی هرچه سریع‌تر باید با پدیده استفاده از حساب‌های اجاره‌ای و نیابتی برخورد کند.

تلاش مکرون و تهران برای ماندن در برجام

وبگاه خبری خبرآنلاین به گفت وگو با نصرالله تاجیک کارشناس مسائل اروپا، پرداخت و آورد:‌ در حال حاضر هر دو طرف، یعنی هم طرف ایرانی و هم طرف اروپائی یکدیگر را تهدید می کنند. ایران با کاهش تعهدات برجامی خود به دنبال فشار به طرف مقابل است. اروپائی ها هم می خواهند که در این بازی که شروع شده، دست به یک سری اقداماتی بزنند. الان شرایطی به وجود آمده که هر طرف سعی می کند بر دیگری تاثیر بگذارد و همه چیز بستگی به این دارد که کدام یک از آنها زودتر از این بازی کنار بکشند. برآورد دو طرف این است که فعلا در برجام بمانند و تلاش کنند که تاثیری بر طرف مقابل بگذارد. کسی که موفق به این تاثیر گذاری شود، برنده است.

ایران ضمن اینکه بر اروپا فشار می آورد تا تعهداتش را عملی کند، باید تلاش کند تا برجام باقی بماند. ما نباید هم پیمانان فعلی خودمان را به سمت ترامپ بفرستیم. با اینکار هم او را از انزوایی که به خاطر

خرو ج از برجام نصیبش شده، خارج می کنیم و هم باعث شدیم همپیمانان اروپایی و غیر اروپایی ما هم پشت سر ترامپ قرار بگیرند. منافع ما این نیست که عکس العملی برخورد کنیم. منافع در بهم زدن روابط با اروپا نیست. ما باید بازی خودمان را طراحی کنیم. ما قبول داریم که این کشورها خیلی دستشان باز نیست. برداشت ما این است که آنها اراده قوی هم ندارند. اما در هر صورت ما باید برای ماندن توافق هسته ای تلاش کنیم. البته حقیقت این است که انتظار زیادی از اروپا نداریم. ما فقط می خواهیم این کشورها بر اساس تعهدات و امضایی که کرده اند عمل کنند و به برجام وفادار بمانند. نمی شود که اروپا وارد حوض شود ولی خیس نشود.

ایران به راحتی می‌تواند ثابت کند آمریکایی‌ها به دنبال تغییر نظامند نه تغییر رفتار

به گزارش رویداد ۲۴، شاید تحریم‌ها منجر به اعتراضات ایران شود، اما هنوز مانده تا آمریکا به اهدافش برسد. ترامپ دوست دارد بگوید ایران کشوری متفاوت از ۱۸ ماه گذشته و قبل از تحریم‌های آمریکاست و اعتراضات ایران نشان داده او حق دارد. منتقدان دونالد ترامپ مدعی‌اند کمپین حداکثر فشار ترامپ منجر به اعتراضات مردم ایران شده، اما روشن است که آنچه به اعتراضات مردم ایران منجر شده، ایران را به بازگشت پای میز مذاکره هسته‌ای سوق نخواهد داد؛ البته این هدفی است که آمریکا در قبال ایران دنبال می‌کند و با افزایش فشار در پی آن است که ایران را به مذاکره بکشاند. روز دوشنبه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در برنامه «فاکس اند فرندز» اعلام کرد از معترضان ایرانی حمایت می‌کند و به ارتباط با آن‌ها از طریق اینترنت ادامه می‌دهد. این همان کاری است که آمریکایی‌ها چند سال پیش نیز انجام داده بودند. آن‌ها برای ایرانی‌ها ابزاری را برای ارتباط رمزنگاری شده و دیگر راه‌های ارتباطاتی فراهم کردند که از نظر آمریکایی‌ها تضمین آزادی بیان و از نظر دولت ایران، دخالت در حاکمیت سرزمینی و سایبری ایران است، اما ایجاد یک کانال دیجیتال در ایران، برنامه آمریکا برای ادامه اعتراضات در ایران است. این در حالی است که کارشناسان می‌گویند تلاش آمریکا برای ادامه یافتن اعتراضات، به تغییر سیاست در ایران نخواهد انجامید. ضمن اینکه این خطر بازی در زمین ایران را بالا می‌برد چرا که ایران به راحتی می‌تواند ثابت کند آمریکایی‌ها به دنبال تغییر نظامند نه تغییر رفتار.

جهش سه برابری قیمت بنزین، دلار را برای چه نرخی آماده می‌کند؟

پایگاه خبری تابناک در گفت و گو با کارشناسان اقتصادی آورده است: وحید شقاقی شهری، عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی و کارشناس مسائل اقتصادی می‌گوید: از آنجا که قیمت بنزین، شاخص مهمی در اقتصاد ایران محسوب می‌شود، افزایش قیمت آن باعث شد تا انتظارات تورمی در مردم شکل بگیرد و بازارها از جمله بازار ارز از این انتظارات تورمی متاثر شدند؛ بنابراین، این نوسانات اندکی که هم اکنون در قیمت دلار نیز مشاهده می‌شود عمدتاً ناشی از شکل گیری همین انتظارات تورمی است. البته دلیل دیگر این افزایش قیمت دلار نیز که هر ساله شاهد آن هستیم، نزدیک شدن به پایان سال میلادی و آغاز تسویه حساب‌های تجاری و مسافرت‌های خارجی، در نتیجه افزایش تقاضا برای دلار است که طبیعتاً این موضوع نیز بر قیمت دلار تاثیرگذار بوده، ولی دلیل اصلی همان گونه که عرض کردم، افزایش قیمت بنزین است.

احسان سلطانی، دیگر کارشناس اقتصادی گفت: با توجه به اینکه در دو سال گذشته، درآمد خانوارها تنها ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یافته است، در همین مدت هزینه‌ها حداقل دو و نیم برابر شده؛ بنابراین، می‌توان گفت: قدرت خرید خانوارها به شدت کاهش یافته است. بررسی‌ها بیانگر کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی مصرف کالایی خانوارها در دو سال اخیر می‌باشد و مصرف خانوارها عمدتاً به کالاهای ضروری رسیده و بنابراین کالاهای وارداتی مانند یخچال، لب تاب، موبایل و ... از چرخه خرید و مصرف خانوارها خارج شده است؛ بنابراین این خروج کالاهای وارداتی از چرخه خرید مردم باعث شده است، تقاضا برای ارز و به خصوص دلار کاهش یابد؛ بنابراین، نمی‌توان افزایش قیمت دلار در این روزها را به افزایش تقاضا جهت واردات نسبت داد.

حسین سلاح ورزی، نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز در این گفت‌ و گو پیرامون دلایل نوسانات اخیر نرخ دلار گفت: اتفاق جدیدی در عرضه و تقاضای نرخ دلار رخ نداده و به نظر می‌رسد این افزایش قیمت دلار به موضوعات روانی و هیجانی بازگردد. وی در مورد پیش بینی خود پیرامون نرخ دلار تا پایان سال نیز گفت: به نظر می‌رسد، قیمت در کانال ۱۲ هزار تومان نماند و با ورود تقاضای احتیاطی تا آخر سال کانال قیمتی دلار تغییر پیدا کند. مشکل «حقوق کار» ما صرفا در بحث قانونگذاری نیست / نقش نمایندگان کارگران در هیات‌های حل اختلاف و برخی مراجع تصمیم ساز ضعیف است / باید حمایت‌های دوره بیکاری افزایش داده شود

مشکل «حقوق کار» ما صرفا در بحث قانونگذاری نیست

وبسایت خبری تابناک در این گزارش در گفت وگو با حمیدرضا پرتو، وکیل دادگستری و پژوهشگر در زمینه حقوق کار درباره سابقه و علت های تدوین قوانینی درباره رابطه کارگر و کارفرما، آورده است: «اساسا حقوق کار و مقررات ناظر به روابط کارگر و کارفرما محصول انقلاب صنعتی و پیدایش طبقه کارگر بوده است. کارخانه‌ها بدون وجود کارگران امکان فعالیت نداشتند. علم به این موضوع، ریشه اصلی پیدایش این طبقه بوده است. در مرحله بعد اتحادیه‌ها و سندیکاهای کارگری ایجاد شد و کارگران از طریق نمایندگان خود در پی داشتن حقوق و مزایای بیشتر اعم از نقدی و غیرنقدی برآمدند. پیشرفت علم و اختراع دستگاه‌های اتوماتیک نیاز به نیروی کار به مفهوم سنتی خود را کاهش داده است. با این حال، هنوز هم بدون وجود کارگران هیچ کارخانه و کارگاهی امکان فعالیت ندارد.» «نکته دیگر اینکه طبیعتا کارفرما به دنبال پرداخت حقوق کمتر به کارگر و در نتیجه کاهش هزینه تولید و کسب سود بیشتر است. در مقابل کارگران نیز در پی دریافت حقوق بیشتر هستند. این تعارض منافع مبنای اصلی مداخله دولت‌ها و قانونگذاری در رابطه بین کارگر و کارفرماست. این ضرورت تا زمان وجود طبقه کارگر و از جمله در حال حاضر نیز وجود دارد؛ بنابراین، اصل ضرورت دخالت دولت در تنظیم روابط این دو همچنان وجود دارد.

اصول‌گراها دنبال افراد خاص هستند، ما را نمی خواهند!

وبسایت خبری تابناک در گفت و گو با محمدجواد کولیوند، رئیس کمیسیون شوراها در مجلس آورده است: من فکر می‌کنم مجلس از ۲۰، نمره ۱۵ یا ۱۶ را می‌گیرد. یکی از ایراداتی که می‌گویند باعث تضعیف جایگاه مجلس شده و مجلس را از راس امور بودن انداخته، نگاه برخی نماینده‌ها به وزارتخانه‌ها، وزرا، سازمان‌ها و نهادها و لابی‌گری بابت پیشبرد کارهای خود است. البته بخشی از این گفته درست است، اما کامل نیست. من استمزاج نکردم، ولی فکر کنم ۷۰-۶۵ درصد کاندید می‌شوند. به نظرم کمتر از ۳۰ درصد رای بیاورند و حدود ۷۰ درصد می‌افتند. احساسم این دوره این چنین است، چون قدری لیستی‌ها بیشتر جواب می‌دهد. رای نیاوردن یک موضوع است. این مجلس تقریباً به اصولگرایی می‌زند، چون مستقلین ولایی هم بودند که بیشتر آن‌ها از طیف لاریجانی و اصولگراهای معتدل بودند. فکر می‌کنم تناسب در همین کرسی‌هاست که حفظ می‌شود. تدبیر و امید و اصلاح طلبان می‌چربند و فکر میکنم ۱۰۵ نماینده را در مجلس بعد دارند.

روزانه ۲ نفر به معلولان ضایعه نخاعی ایران اضافه می‌شود

رویداد ۲۴ در گفت و گو با علی ضرابی مدیر عامل مرکز حمایت از معلولین ضایعه نخاعی ایران آورده است: حدود ۲۷ هزار بیمار ضایعه نخاعی در کشور زندگی می‌کنند و با توجه به نرخ بالای تصادفات و بلایای طبیعی در کشور روزانه ۲ نفر نیز به این جمعیت اضافه می‌شود؛ این درحالی است که این گروه حتی یک درصد هم نمی‌توانند از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند، زیرا بسترهای لازم برای استفاده این گروه از اتوبوس و مترو فراهم نیست. خودروی یک معلول برای او مانند ویلچر است زیرا با این وسیله به تمامی امور زندگی‌اش رسیدگی می‌کند اما با افزایش قیمت بنزین و در نظر نگرفتن سهمیه مناسب برای معلولان زندگی آن‌ها به مخاطره افتاده است به همین دلیل خواسته ما از رئیس‌جمهور و مسئولان پیش‌بینی سهمیه مناسب بنزین برای خودروی معلولان است.

ماجرای افزایش قیمت لاستیک در بازار چیست؟

سایت خبری رویداد ۲۴ در گفت وگو با مصطفی تنها سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لاستیک آورده است: این روزها انواع شایعات در زمینه عدم توزیع لاستیک از سوی تولیدکنندگان شنیده می‌شود، این در حالی است که تا وقتی ما تولیدات خود را توزیع نکنیم امکان تولید آنرا نخواهیم داشت. عرضه کاهش نیافته بلکه کارخانه‌ها برای ادامه تولید خود نیازمند فروش محصولات قبلی هستند تا با فروش آن مواد اولیه و سایر ملزومات خود را تهیه کنند. تامین مواد اولیه برای تولیدات لاستیک بسیار سخت‌تر از قبل شده و شرایط خرید مواد اولیه برای تولیدات ما آسان نیست، اما با این حال به تولیدات خود ادامه می‌دهیم. اول اینکه باید بگویم قیمت لاستیک‌های تولید داخل مصوب است و هیچکس مجاز به افزایش قیمت یا احتکار آن در فروشگاه‌ها نیست، اما باید این موضوع را هم پذیرفت که زیرمجموعه صنف ما حدود ۱۵ هزار نفر هستند و نمی‌توان انتظار داشت هیچ کس تخلف نکرده باشد. بازرسی از فروشگاه‌ها با موسسات تولیدی نیست و نهادهای دیگری مانند تعزیرات باید این سرکشی‌ها را انجام دهند و وظیفه ما نظارت بر فروش نیست. اگر فلان تایر فروشی لاستیک‌ها را نگه داشته تا گران‌تر بفروشد باید به مراجع قضایی معرفی شود و به صورت قانونی با او برخورد شود البته باید قبل از آن راستی آزمایی‌ها صورت گیرد و با سند و مدرک این برخورد شود.   او در پاسخ به این پرسش که شما چه برخوردی با متخلفان حوزه خود دارید؟ می‌گوید: ما معمولا سهمیه این واحد را قطع می‌کنیم که البته ظرفیت این سهمیه‌ها در فروشگاه‌های مختلف متفاوت است.

محمود جام ساز: اقتصاد فدای سیاست یا موضوع‌های دیگر نشود

پایگاه خبری تحلیلی پارسینه به گفت و گو با محمود جام ساز اقتصاددان و استاد دانشگاه پرداخت و آورد: فساد افیون جامعه است و متاسفانه در ایران به طور کاملا پررنگی خودنمایی می‌کند. به همین دلیل این روزها شاهد این هستیم که لایه‌های مختلف اقتصادی دچار این پدیده مذموم شده‌اند. ایران در رابطه با نظام بین‌الملل چالش‌ هایی جدی‌ ای را دارد و به همین دلیل تهدید تحریم برای کشور ما همیشگی است که قطعا مانع‌های زیادی را پیش روی اهداف اقتصادی می‌گذارد. شرح این شرایط به ما این پیام را می‌دهد که مباحث مربوط به داخلی اقتصاد باید به نوعی مدیریت شوند که در شرایط تحریم وضعیت وخیم‌تر نشوند. در بررسی شرایط یک کشور و اینکه یک جامعه چقدر در مسیر توسعه و پیشرفت توفیق داشته است، شاخص‌های اقتصادی حرف اول و مهم را می‌زند. به همین دلیل سیستم مدیریتی و اجرایی کشور باید در طول فعالیت‌هایش و گرفتن هر تصمیمی شرایط اقتصادی را هم در نظر بگیرد. در واقع اینطور نباشد اقتصاد فدای سیاست یا موضوع‌های دیگر شود.

بانوی ملی پوش تیراندازی: از المپیکی شدن خوشحالم اما پایان راهم نیست

پایگاه خبری جماران در گفت و گو با هانیه رستمیان آورده است: هانیه رستمیان ملی پوش تیراندازی ایران یکی از بانوانی است که توانست سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو را کسب و نامش را در کاروان اعزامی ایران به این رقابت ها ثبت کند. همه ورزشکاران در این شرایط بسیار خوشحال هستند و من هم خیلی خوشحالم که توانستم سهمیه المپیک توکیو را به  دست بیاورم. برای به دست آوردن این سهمیه زحمت زیاده کشیده بودم و تلاش فراوانی هم کردم. با وجود اینکه از این اتفاق خیلی خرسندم اما هنوز راه زیادی برای رسیدن به اهدافم دارم و اصلا به این فکر نمی کنم که کار اصلی ام را انجام دادم؛ درواقع باید بگویم که پایان کار من حضور در المپیک نیست. به دست آوردن سهمیه یک هدف کوتاه مدت بود که برای رسیدن به موفقیت های بزرگ تر باید به آن می رسیدم. با این حال حضور در المپیک برای هر ورزشکاری آرزو است و همه ما وقتی کارمان را شروع می کنیم، المپیکی شدن و رفتن روی سکوی این بازی ها برایمان آرزو است. همه می دانند که معضل اصلی برای ما فشنگ است. مشکلی که خیلی مهم است و امیدوارم بالاخره حل شود. واقعا با این شرایط، رقابت با حریفانی که اصلا چنین مشکلی به ذهنشان نمی رسد سخت است اما با وجود همین مشکل ما سهمیه المپیک می گیریم و حتی به کسب موفقیت در بازی ها هم خوش بین هستیم. فدراسیون تمام تلاش خود را انجام می دهد تا اثرات این مشکل به حداقل برسد و ما با آرامش بیشتر و نگرانی کمتری تمرین کنیم.

علیرضا بیرانوند و درد «بی‌براری»!

به گزارش سایت خبری تحلیلی عصر ایران، سهم ما این بار از جوایز بهترین‌های آسیا «نگاه شد». زل زدیم به جایزه گرفتن دیگران. مثل همیشه باز قصه «حق ما رو خوردن»، «توطئه و لابی بود»، «اینا با ما خوب نیستن»، «تا مثل عرب‌های خلیج‌فارس پول ندیم جایزه نمیگیریم»، «کنفدراسیون فوتبال آسیا فاسده»، «چیزی از ارزش‌های ما کم نشد» و ... را تکرار کردیم اما باز هم به ما جایزه ندادند! در اینکه نهادهایی مثل فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا از سلامت برخوردار نیستند کسی شک ندارد. در اینکه نیاز به لابی و چانه زنی هست شکی نیست، در اینکه ما مدیران صاحب نفوذ اندکی در آسیا داریم شکی نیست، در اینکه «علیرضا بیرانوند» تقریباً تنها بود شکی نیست اما جایی که ثروت، شهرت و قدرت نفوذ اینطورکنار هم قرار بگیرند حتماً فساد شکل می‌گیرد اما وقتی همین نهاد در سال‌های گذشته چند جایزه به ایران داد هم همین حرف‌ها را زدیم؟ نکند آن موقع فدراسیون فوتبال ایران پول و رشوه داد؟ یا آن زمان فرشته‌های عادل و پاک‌دست مسئول انتخاب بهترین‌ها بودند؟ علیرضا بیرانوند تنها دروازه بان ایرانی است که خودش را تا این مرحله بالا کشیده، اگر خطا نکنم هرگز نام هیچ دروازه‌بانی در میان سه گزینه نهایی بهترین بازیکن آسیا قرار نگرفته است، از این اتفاق باید خوشحال بود و او را تحسین کرد اما اگر جایزه می‌خواهیم به جای بهانه‌جویی و متهم کردن این و آن، باید در لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا و جام ملت‌ها قهرمان شویم. علیرضا بیرانوند این جایزه را به دست نیاورد چون به تنهایی نمی‌توانست پرسپولیس و ایران را قهرمان کند. «بی‌براری» اصطلاحی است که لُر زبان‌ها وقتی از تنهایی و بی‌کسی به تنگ می‌آیند به زبان می‌آورند. معادل بی‌برادری.

شاکری: جلیلی در جلسات رئیسی شرکت می‌کرد

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز در گفت و گو با مجتبی شاکری عضو سابق شورای شهر تهران و فعال سیاسی اصولگرا درباره سازوکار نهایی شورای ائتلاف اصولگرایان برای پر کردن لیست‌ها در حوزه‌های انتخابیه مختلف آورده است: پس از مشخص شدن اسامی، مراحل سنجش وضعیت داوطلبان کاندیداتوری شروع می‌شود که شامل سنجش محبوبیت و رای‌آوری و صلاحیت و کارآمدی است. آقای جلیلی در بحث انتخابات در جلسات شورای ائتلاف شرکت نمی‌کرد، بلکه قبل از آن در چند جلسه که آقای رئیسی برگزار کردند، حضور یافته بود. البته آقای جلیلی از افراد شناخته شده جبهه انقلاب است و فرقی نمی‌کند که ایشان حضوری در جلسات شورای ائتلاف داشته باشند. مهم این است که ایشان سازو کار رسیدن به فهرست نهایی را قبول داشته باشد و دوستان ما در حوزه انتخابیه مشهد نیز اقبال مردمی را در مکانیزم نظر سنجی نسبت به ایشان دریافت کرده باشند. آقای قالیباف هم درحال سنجش و ارزیابی شرایط نامزدی در انتخابات است. ولی درباره تصمیم‌گیری قطعی ایشان برای حضور در انتخابات هنوز خبری از سوی ایشان دریافت نکرده ایم.

هجوم داوطلبان نمایندگی مجلس؛ فرصت یا تهدید؟

به گزارش جامعه خبری تحلیلی الف، دوره دهم مجلس شورای اسلامی رو به پایان است و مطابق ضوابطی که در قانون پیش بینی شده است با دستور شروع انتخابات، ثبت‌نام از داوطلبان نمایندگی مجلس آغاز گردیده است که تا هفت روز ادامه دارد. از جمله مسائلی که همواره در زمان ثبت نام داوطلبان در انتخابات‌های مختلف مطرح می‌گردد و به نوعی از انتخابات نیز منحصر نیست و می توان آن را در همه انتخابات‌ها مشاهده نمود، چرایی استقبال گستره افراد از ثبت نام به عنوان نامزد انتخابات است. امری که از یکسو به جهت محدودیت‌های زمانی که در بررسی صلاحیت داوطلبان وجود دارد باعث عدم دقت و گاه اشتباه در تأیید یا رد صلاحیت نامزدها می‌شود و از طرف دیگر به جهت لزوم پالایش این سیل عظیم ثبت نام کنندگان، این اتهام همواره وجود دارد که با رد صلاحیت‌های گسترده داوطلبان نمایندگی روبرو هستیم. چراکه در واقع افرادی اقدام به ثبت نام می‌نمایند که از شرایط اولیه لازم جهت نمایندگی برخوردار نیستند. این مسئله باعث شد که مقام معظم رهبری در بند «۲-۱۰» سیاست‌های ابلاغی انتخابات بر شناسایی اولیه توانایی و شایستگی داوطلبان در همان مرحله ثبت‌نام به شیوه‌های مناسب قانونی و متناسب با هر انتخابات تأکید نماید و متعاقب همین سیاست‌ها و در مقام تحقق بند مزبور که بر لزوم شیوه های قانونی تأکید داشت در طرح اخیر اصلاح قانون انتخابات مجلس که نهایتاً با عدم اراده مجلس جهت نهایی شدن آن مواجه گردید، سازوکار قانونی مناسبی در این خصوص پیش‌بینی شده بود.

دانش‌بنیان باید تجاری‌سازی شوند

پایگاه خبری -تحلیلی شمانیوز در گفت و گو با یحیی آل‌اسحاق وزیر سابق بازرگانی آورده است: مسائل و مشکلاتی که متوجه شرکت‌های دانش‌بنیان است همیشه مورد توجه مسئولان کشور و رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده و هست و همه بر ضرورت حمایت از این شرکت‌ها تأکید دارند. اما واقعیت این است که شرکت‌های دانش‌بنیان باید محصولات و ایده‌های خود را تجاری‌سازی کنند. شرکت‌های ریسک‌پذیر ایده‌های شرکت‌های دانش‌بنیان را تحت پوشش قرار می‌دهند و سعی می‌کنند تا این ایده‌ها را تجاری سازند و یا بعد از تجاری‌سازی به دنبال شریک و ارزش‌گذاری اقتصادی برای ایده‌ها هستند، اما متأسفانه شرکت‌های ریسک‌پذیر در ایران وجود ندارند یا سامان نگرفته‌اند. ایده‌پردازها یا فعالان بخش دانش‌بنیان بر روی قسمت تجاری‌سازی ایده‌هایشان مسلط نیستند و بیشتر به دنبال ابتکار، ابداع و توسعه هستند و روحیه آنها با روحیه تجاری‌سازی همخوانی ندارد؛ لذا تا زمانی‌که شرکت‌های دانش‌بنیان تجاری‌سازی ایده‌ها را مدنظر قرار ندهند نخواهند توانست از کنار محصولاتشان کسب سود کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =