فهرست بنگاه‌های مشکل‌دار به وزارت صنعت اعلام شد

تهران – ایرنا – معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ۱۴۵ هزار بنگاه مشکل‌دار برای معرفی به وزارت صنعت، معدن و تجارت شناسایی شد که ۹۰ درصد آنها مربوط به بخش خصوصی است.

به گزارش روز چهارشنبه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «حاتم شاکرمی» افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای  حمایت از بنگاه‌های مشکل‌دار کشور اقدام به شناسایی، آسیب‌شناسی و گردآوری آمار و اطلاعات واحدهای مشکل‌دار کشور در بخش صنعت، کشاورزی و خدمات کرده تا مشکلات آنها به صورت دقیق بررسی شود.

وی افزود: وزارت کار این لیست را برای پیگیری، رفع مشکل و اتخاذ تصمیم توسط ستادهای تسهیل و رفع موانع استانی و ملی، اطلاعات واحدهای مشکل‌دار را  به وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت اعلام کرد.
معاون وزارت کار با اشاره به تعداد کارگران بنگاه های دارای مشکل، گفت: این تعداد در کل کشور حدود ۱۴۵ هزار واحد است که ۹۰ درصد آنها مربوط به بخش‌های خصوصی و هشت درصد مربوط به بخش‌ تعاونی و حدود دو درصد هم بخش های دولتی و عمومی است.

وی ضمن تاکید بر اینکه این بنگاه ها برای پیشگیری از تعطیلی شناسایی شده اند، گفت: حدود ۴۲ درصد از این بنگاه‌ها نیمه فعال هستند و حدود سه درصد هم به دلایل و مشکلات خاص تعطیل، اما قابلیت برگشت به چرخه تولید را دارند.
شاکرمی اضافه کرد: این بنگاه‌ها مشکلات متفاوتی دارند؛ برخی از این مشکلات مربوط به سوء مدیریت و نداشتن بهره وری به دلیل فرسودگی و یا به روز نبودن خطوط فرآیند تولید است؛ همچنین اختلاف های حقوقی نیز از مشکلات برخی از این واحدهاست .
وی تاکید کرد: بخشی از مشکلات این واحدها هم به دلیل پایین بودن توان جذب سرمایه و تامین نقدینگی و یا نبود توان قدرت رقابت در بازارهای فروش داخلی و خارجی و داشتن بدهی‌های بانکی و مشکلات مشابه است.

معاون روابط کار وزارت کار افزود: می توان با حمایت کارگروه های استانی ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید هم از تعطیلی واحدها جلوگیری کرد و هم برای بازگشت واحدهای نیمه فعال تعطیل به چرخه تولید اقدام کرد.
این مقام مسوول تصریح کرد: اختیاراتی که شورای عالی اقتصاد مقاومتی به ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید ملی داده و پیگیری‌های اعضای ستاد رفع موانع تولید که در ترکیب این ستاد از جمله وزارتخانه های صنعت،‌معدن و تجارت، تعاون کار و رفاه اجتماعی، کشور، سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و بخش خصوصی به ریاست وزیر صنعت و معدن و در استانها و اداره های کل صنایع و معدن برگزار می شود، امکان تقویت و بازگشت این واحدها به چرخه تولید وجود دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =